Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Medikal Ayak Bakımı Yaptırmak Ne İşe Yarıyor?

Eklenme:
 Medikal Ayak Bakımı Yaptırmak Ne İşe Yarıyor?

26 adet kemik, 114 adet bağ ve 20 adet kastan meydana gelen, vücudun bütün bir yükünü gün boyunca taşıyan ayakların bakımı yaş aldıkça, hayat kalitesi ve sağlığının azalmaması adına büyük önem taşıyor. Gün boyu faal halde olan ayakların ihtiyaç duyduğu bakım medikal olarak podolog ve podiatri uzmanları tarafından uygulanıyor..

Günlük koşuşturmanın ve sosyal hayatın beraberinde getirmiş olduğu giyim tarzı, en fazla ayakları etkiliyor. Yıpratıcı zemin, dar, sivri ve yüksek topuklu olan ayakkabılar, bilinçsizce yapılan pedikür ve bir de yapısal ayak problemlerine yatkınlık varsa eğer ciddi sorunlar halinde ortaya çıkıyor.

Medikal ayak bakımı uzman podologlar ve podiatristler tarafından yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalar yaklaşık olarak her yüz bireyden 85’inde bir ayak sorunu olduğunu ortaya koyuyor. Zamanla değişim geçiren ayaklarda, kemik ve eklem yıpranmaları, batık, nasır, siğil, mantar ve terlemeye kaynaklı birbirinden farklı sorunlar gündeme gelebiliyor. Düzenli olarak ayağın ihtiyaç duyduğu medikal bakım yapıldığındaysa ayak problemleri meydana gelmeden ya da ortaya çıkan problemler henüz büyümeden kolayca çözülebiliyor.  Bakım yaptıran bireyler, ayak problemleri ve bu problemlere yönelik çözümleri konusunda da konunun uzmanları tarafından bilinçlendiriliyor.

Medikal ayak bakımı uygulaması nasıl yapılır?

Medikal ayak bakımında bütün ayak detaylı bir şekilde incelendikten sonra kişinin ihtiyacına yönelik bakım yapılır. Bireyin ayağı ile ilgili şikâyetleri dinlenir, mevcut olan sağlık durumuyla alakalı sorular sorulur. Bireyin mevcut kullanımında olan ayakkabılarına bakılır, gerekirse ayak bası analizi de incelenerek ayağın anotomik özellikleriyle ilgili net bir fikir sahibi olunur. Bu sayede ayak sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar belirlenerek bireye detaylı bilgi verilir.

Medikal ayak bakımı uygulamasında ayak derisindeki ölü deri temizlenir, bu aşamada asla canlı dokuya geçilmez. Nasırlar bir seferde dipten alınmaz, yavaş yavaş temizlenir.

Kimler düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırmalıdır?

Özellikle şeker hastalığı yani diyabeti olan kişilerde ayaklarda görülen his kaybı nedeniyle ayak yanması, ayakkabı vurması durumu sık görülür. Bu durum özellikle diyabet hastaları için çok önemlidir.

Hamileler, aktif spor yapanlar, tırnak kalınlaşması durumu olan yaşlılar, tırnak batması sorunu yaşayanlar, işi gereği saatlerce ayakta kalan, topuklu ve sert tabanlı olan ayakkabı kullanmak durumunda kalan bireyler medikal ayak bakımı uygulamasını mutlaka yaptırmalıdır.

Medikal ayak bakımı özel cihazlar kullanılarak gerçekleştirilir.

Medikal ayak bakımının pedikür uygulamasından farkı nedir?

Ayak bakımında kullanılan aletlerin sterilizasyonu mutlaka dünya standartlarında yapılmalıdır. Kuaför ve pedikür salonlarında mevcut olan ekipmanlar, doğru ekilde sterilize edilmemektedir.

Medikal ayak bakımı uygulamasının verildiği ve dünya standartlarına sahip bakım merkezlerinde ise uygulamalar podolog veya podiatri uzmanlarınca gerçekleştirilir.

Medikal ayak bakımı uygulamalarında cilt doku arındırılması, nasır temizlemesi kuru cihazla yapılır ve yalnızca ölü deriler alınır, asla canlı dokuya geçilmez.

Medikal ayak bakımı uygulaması ayda bir defa yapılsa yeterli olabilir.

Gerekli görüldüğü durumlarda konu ortopedist ve dermatologlara yönlendirilmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • www.lifemed.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23