MEB’den ‘devlet okullarında özel sınıf’ iddialarının ortaya çıktığı okullara dair soruşturma başlatıldı

“Okula kayıt, seviye/özel grup sınıfları, yabancı dil özel sınıflarının oluşturulması, proje okulu, öğretmen seçimi, teknolojik/fiziki olanaklar” gibi bazı konular gereçke gösterilerek ebeveynlerden “bağış” adı altında veyaz farklı yöntemlerle belli başlı ücretlerin talep edildiğine ilişkin gelen şikayetler doğrultusunda şikayetlerin geldiği okullarda özel olarak incelemeler başladı.

“Devletten yeterince destek alamıyoruz.”

Velilerden Hümeyra Güven, yeğenini kaydederken konuyla alakalı olarak yaşananları şöyle anlattı:

“Devlet okuluna göndermek istediğimiz için dolaştığımız zaman paralı sınıfları duyduk. Okul yöneticileri tarafından ‘Beşinci sınıfta İngilizce yoğun program yapılacak, İngilizce öğretmenleri getiriyoruz. Devletten yeterince destek alamıyoruz’ dendi.

“Özellikle Ataşehir’deki TOKİ Emlak Konutları Okulu ise en popülerleri. İstedikleri rakam 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Kimi arkadaşımdan paralar istenmiş, bu parayı veremeyiz diyenler olmuş ve kayıt yapmamışlar.”

Bakanlık ayrıca paylaşmış olduğu metince Anayasa’nın 42’nci maddesine göre eğitim öğretim faaliyetlerinin koşulsuz şartsız ücretsiz olduğu, hiç kimsenin hiçbir sebeple bu haktan yoksun bırakılamayacağı, eğitim öğretim faaliyetlerinin eğitimde fırsat eşitliği gözetilerek uygulanacağına ilişkin, öğrenci ve velilerin okul yönetimlerince bilinçlendirilmesini sağlayacak.

İlgili Konular

Sonraki Konu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.