Kimdir?

Mazhar Alanson kimdir? Hayatı ve eserleri

Hayatımıza Mazhar Fuat Özkan üçlüsü ile giren Mazhar Alanson, son günlerde yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çekiyor. Hayranları ise Mazhar Alanson kimdir sorusunun cevabını merak ediyor. Türkiye’nin en başarılı müzisyenlerinden olan Mazhar Alanson, 13 Şubat 1958 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Kova burcu olan Mazhar Alanson, küçük yaşlardan itibaren müzik, tiyatro ve sinema dünyasının içinde yer aldı.

Mazhar Alanson kimdir? Hayatı ve eserleri

Mazhar Alanson kaç yaşında?

1958 senesinde doğan Alanson, 68 yaşındadır. Babası Ferruh Alanson ve annesi Melek Alanson’un üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Ankara Senfoni Orkestrası’nda baş trompetçi olduğu için Alanson her zaman müzikle iç içe oldu. Anne Melek Alanson ise ilkokul öğretmenidir. Mazhar Alanson’un Ayla ve Aynur isminde iki ablası bulunmaktadır.

Çocukluğunun ilk yılları Ankara’da geçen Alanson, ilk ve orta okulu Ankara’da tamamladı. Daha sonra babasının vefatıyla İstanbul’a taşınan Alanson, liseyi İstanbul Maarif Koleji’nde tamamlayarak Ankara Devlet Konservatuarı’nın tiyatro bölümüne kaydoldu. Burada pek çok oyunda rol alarak ilk eşi Hale Alanson ile tanıştı. Evliliklerinden Hilmi ve Eda isimli iki çocukları olan Alanson çifti anlaşamayarak ayrıldı.

MFÖ nasıl kuruldu?

Mazhar Alanson 1966 senesinde Fuat Güner ile aldığı Beatles albümü sayesinde tanıştı. İkilinin kurduğu arkadaşlık ve müziğe duydukları aşk, onları bambaşka bir noktaya götürdü. İki arkadaş Kaygısızlar isimli bir grup kurarak çeşitli konserler vermeye başladı. O dönemin ünlü eserlerini çalıp söyleyen ikilinin favorisi ise Rolling Stones şarkılarıydı. İkilinin yolu bir gün Özkan Uğur ile kesişti ve müzikal anlamda çok iyi anlaştıklarını fark ettiler.

Mazhar Alanson kimdir? Hayatı ve eserleri

Bunun üstüne 1971 senesinde Özkan Uğur ile MFÖ grubunu kurdular. Alanson gruba hem besteci hem solist olarak büyük katkı sağladı. MFÖ’nün ilk albümü “Türküz Türkü Çığırırız” adını taşıyordu. Ancak albümün çıktığı dönemde Özkan Uğur askere gitti ve Mazhar – Fuat ikilisi çalışmalarıyla büyük ilgi toplamayı başardı.

Mazhar Alanson kimdir? Hayatı ve eserleri

MFÖ, daha sonra Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Barış Manço gibi isimlerle birlikte çalışma fırsatı buldu.

Mazhar Alanson kimdir? Hayatı ve eserleri

1985 senesinde grup olarak ülkemizi Eurovision şarkı yarışmasında temsil eden MFÖ, yarışmayı 14’üncü olarak tamamlayabildi. 1988 senesinde tekrar Eurovision’a katılan grup bu defa da 15’inci oldu. Aynı sene Alanson ilk sinema filmi olan Arkadaşım Şeytan’da rol aldı. Ancak asıl sinema çıkışını Cem Yılmaz ile başrol paylaştığı Her Şey Çok Güzel Olacak ile yakaladı. Daha sonra pek çok dizide rol alan Alanson, Biricik Suden ile hayatını birleştirdi. Son olarak O Ses Türkiye’de jüri olarak seyirciyle buluşan Alanson, daha sonra bir projede yer almadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu