Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Mayo ve Bikini Temizlemenin Püf Noktaları

Son Güncelleme:
 Mayo ve Bikini Temizlemenin Püf Noktaları

Güneş ışınları, kremler, tuzlu ve klorlu sular derken özenerek seçtiğimiz, çok sevdiğimiz ve büyük bütçelerle aldığımız mayo ve bikiniler kısa sürede yıpranabiliyor. Oysa kendine özel bir kumaşa sahip olan bu parçalar kendine has bir temizleme süreci gerektiriyor ve doğru adımlarla mayoların ömrünü uzatmak mümkün olabiliyor. Mayo nasıl temizlenir konusu hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

mayo yıkama

Mayo Yıkama Talimatı

Bikini ve mayoların kullanıldığı yaz aylarında iyi bir bakım gerektirdiğini biliyoruz. Özellikle deniz ve havuz suyunun ömrünü kısalttığı mayolar, güneş ışıkları ya da kremlerinden de aynı şekilde hasar görüyor. Bu nedenle bazı püf noktalarına dikkat ederek yıkama ve temizleme hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Mayo yıkamak için çok sık zahmet etmenize gerek yok, keza leke tutmayan bir malzemeden üretilmiş olan mayolar, gerekmedikçe yıkandığında yıpranabiliyor.

Mayoları her kullanımdan sonra soğuk suya tutarak durulamak gereklidir. Bu şekilde üzerinde bulunan deniz tuzlu ya da klorlu kirler mayoya zarar vermeden uzaklaştırılmalıdır. Mayoların yalnızca güneş görmüş olması dahi onları soğuk su kullanarak durulamanız için nedendir.

Mayo nasıl saklanmalı konusundan önce elbette bir diğer adım olan kurutma geliyor.Mayoları kurutmak için deniz kenarını seçtiyseniz etrafına bir şemsiye ya da gölgelik koymanız gerekiyor. Gölgede kuruyan mayoyu hemen bez torba ya da hava alabilen bir poşete koyup saklamak gereklidir.

Mayoları evde kuruturken de yine balkon gibi güneş gören bir yer değil, gölgeyi tercih etmelisiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mandal kullanmaktan kaçınmaktır. Mayo nasıl saklanmalı sorusu kadar nasıl kurutmalı konusu da ürünün ömrü için önem taşımakla birlikte, kumaş üzerinde izler meydana gelmemesi için kesinlikle mandal kullanılmamalıdır.

mayo yıkama

Mayoları yıkamak için makinede yıpranmasına izin vermek yerine elde yıkamaya özen gösterilmelidir. Mayo elde nasıl yıkanır konusuna gelecek olursak, yine soğuk su kullanılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Lastikli kumaş yapısının bozulmaması için mayoları yıkarken deterjan yerine beyaz sabun tercih edilebilir.

Mayoları durulurken de kuvvetli bir şekilde çitilemek yerine nazikçe suya bastırmak ve çıkarmak gerekiyor. Mayoları yıkamak konusunda ne derece hassas olursanız olun çok sık aynı mayoyu kullanmak da bir diğer yıpranma nedeni olacaktır. Bu yüzden aynı mayoyu sürekli giymek yerine iki ya da üç çift mayo bulundurmalı ve bunları dönüşümlü olarak kullanmalısınız.

mayo yıkama

Mayo modeli tercih ederken de fazla canlı ve parlak renkler tercih etmemeli, canlı renklerin güneş ışığı ve suyla birlikte daha kolay solup yıpranacağı unutulmamalıdır. Mayoları poşetinden çıkarıp kullanılmayan süre boyunca açık ve hava alan bir yerde muhafaza etmeli böylece temiz havayla ömrünün uzamasını sağlamalısınız.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sevgililer Günü İçin Romantik Tırnak ve Oje Önerileri
13 02 2020 - 13:12
Cilt Lekelerine İyi Gelen Limon ve Domates Maskesi Yapılışı
10 02 2020 - 18:12
2020 Gelinlik Modası ve En Yeni Gelinlik Trendleri
2 02 2020 - 18:24
Hem Sivilcelere Çözüm Hem De Yaşlanma Karşıtı Yumurta Sarısı Maskesi
2 02 2020 - 17:41
Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Ve Etkili Yöntemler
1 02 2020 - 15:10
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Yorum Yap