Maydanozun Şaşırtıcı Faydaları

NAVİGASYONMaydanoz Nedir?Maydanozun Besin DeğerleriMaydanozun Sağlık İçin FaydalarıAğız Kokusunu ÖnlerAntikanserojendirDiyabetle Mücadele EderKemik Sağlığını DesteklerBağışıklık Sistemini GüçlemdirirDoğal Antibiyotik Görevi GörürKalbi Sağlıklı TutarDetoks Etkisi VardırArtrit ile savaşırCildi beyazlatır ve daha parlak bir cilt sağlarSağlıklı Saçları DesteklerSonuç Maydanozun faydaları arasında ağız kokusu, cilt kanseri ile mücadele, diyabet ile mücadele, kemik sağlığını teşvik etme, bağışıklık sistemini güçlendirme, doğal bir antibiyotik […]

20.03.2019 - 23:17
20.03.2019 - 23:17
Yorum Yap
7 dk okuma süresi

Maydanozun faydaları arasında ağız kokusu, cilt kanseri ile mücadele, diyabet ile mücadele, kemik sağlığını teşvik etme, bağışıklık sistemini güçlendirme, doğal bir antibiyotik görevi yapma, kalbi sağlıklı tutma ve vücudu toksize etme yer alıyor. Diğer faydalar artritle savaşmayı, cildi beyazlatmayı ve daha net bir ten rengi vermeyi ve sağlıklı saçları teşvik etmeyi içerir.

Maydanozu, etimizin, güveçlerimizin ve pilavımızın ve salatalarımızın içerisinde rahatlıkla kullanabiliriz. Maydanoz veya bilimsel adı ile Petroselinum crispum, Apiaceae cinsindeki bir tür çiçekli bitkidir. Bu bitki bir baharat ve bir sebze olarak yetiştirilmektedir. Akdeniz bölgesinin bahçe maydanozunun ana vatanı olduğuna inanılır.

Maydanoz Nedir?

Maydanoz, çeşitli Avrupa, Amerikan ve Orta Doğu mutfaklarında garnitür veya üst kısım olarak kullanılır. Ayrıca Lübnan’dA Tabbouteh’i gibi bir salatanın ve İtalya’da salsa verde gibi çeşnilerin de ana maddesi olarak kullanılır. Peki, maydanoz neden bu kadar özel. Beslenme uzmanları ve sağlık bilimciler neden bol bol maydanoz tüketmemiz gerektiğini söylüyor.

Maydanozun Besin Değerleri

 • Su [g] 87,71
 • Enerji [kcal] 36
 • Protein [g] 2,97
 • Toplam lipit (yağ) [g] 0,79
 • Karbonhidrat, fark olarak [g] 6,33
 • Elyaf, toplam diyet [g] 3.3
 • Toplam şekerler [g] 0.85
 • Kalsiyum, Ca [mg] 138
 • Demir, Fe [mg] 6.2
 • Magnezyum, Mg [mg] 50
 • Fosfor, P [mg] 58
 • Potasyum, K [mg] 554
 • Sodyum, Na [mg] 56
 • Çinko, Zn [mg] 1.07
 • C vitamini, toplam askorbik asit [mg] 133
 • Tiamin [mg] 0.09
 • Riboflavin [mg] 0.1
 • Niasin [mg] 1.31
 • B-6 Vitamini [mg] 0.09
 • Folat, DFE [µg] 152
 • B-12 Vitamini [µg] 0
 • A Vitamini, RAE [µg] 421
 • A Vitamini, İÜ [İÜ] 8424
 • E Vitamini (alfa-tokoferol) [mg] 0.75
 • D Vitamini (D2 + D3) [µg] 0
 • D vitamini [IU] 0
 • K Vitamini (filokinon) [µg] 1640
 • Yağ asitleri, toplam doymuş [g] 0.13
 • Yağ asitleri, toplam tekli doymamış [g] 0.3
 • Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış [g] 0.12
 • Yağ asitleri, toplam trans [g] 0
 • Kolesterol [mg] 0
 • Kafein [mg] 0

Maydanozun Sağlık İçin Faydaları

Maydanozun faydaları, elbette onun bu kadar önemli olmasının nedeni. Sağlık için faydaları saymakla bitmiyor. İsterseniz bu faydalar neler, gelin daha yakından bakalım.

Ağız Kokusunu Önler

Kimse nefesi kötü kokan biriyle konuşmayı sevmez. Maydanozu yemeğinize entegre etmeyi alışkanlık haline getirin. Çünkü maydanoz, ağzınızda nefesin kötü kokmasını sağlayan bakterilerin gelişimini engelleyen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Nefesinizi tazelemek için her yemekten sonra maydanoz tüketebilirsiniz. Maydanoz yemek, vücut kokusunu gidermeye ve aşırı şişkinliği gidermeye yardımcı olabilir.

Antikanserojendir

Maydanoz, Myricetin adında bir flavonoid içerir. Myricetin ayrıca kızılcık, kuş üzümü ve tatlı patateslerde bulunur. Bir bitkinin içerdiği misriketin değeri arttıkça, cilt kanseriyle mücadelede daha agresif hale gelir.

Bahçe maydanozunun parlak yeşil rengi, tamamen klorofille dolu olduğunu gösterir. Klorofilin, etleri yüksek sıcaklıklarda kızartırken oluşan heterosiklik aminlerin kanserojen ajanlarına karşı bir savunma hattı oluşturmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kömürleşmiş et, çeşitli kanser türlerine bağlanmıştır. Mangal yapmayı seviyorsanız, etkilerini azaltmak için yeşil sebzelerle eşleştirin.

Maydanozda bulunan Apigenin ise meme kanseri ile mücadele eder. Yani maydanoz tüketmek anti kanserojen etki yapar.

Diyabetle Mücadele Eder

Myricetin ayrıca diyabetin önlenmesi ve doğal tedavisinde de etkilidir. Adı geçen flavonoid, vücutta insülin direncini azaltırken, kan şekerini düşürmekte de oldukça etkilidir. Aynı zamanda anti-enflamatuar etkiler sağlar ve kandaki yağları azaltmaya yardımcı olur.

Kemik Sağlığını Destekler

K vitamini eksikliği kemik kırılmalarına neden olabilir. Bu vitamin kemik matriksinizi değiştirme yeteneğine sahiptir. K vitamini ayrıca kalsiyum emiliminde ve vücutta idrarla kalsiyum atılımını yönetmede önemli bir rol oynar. Sadece bir avuç maydanoz, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda K vitamini sağlayabilir.

Maydanoz, vücudunuzun güçlü kemikler geliştirmesine yardımcı olan vitamin ve mineral dizisine sahiptir. C vitamini de bu alanda yardımcı olur çünkü kollajenin sentezlenmesi için C vitamini gerekir. Kemiklerinizin etrafındaki desteği oluşturmak için kolajen gerekir; aksi takdirde, kemikleriniz kırılgan ve kırılmaya açık hale gelecektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlemdirir

K vitamini kemik sağlığını desteklerken, içinde bulunan C vitamini zenginliği mükemmel bir bağışıklık sistemi güçlendirici olarak işlev görür. Zaten soğuk algınlığı ve grip gibi yaygın hastalıkların önlenmesinde C vitamininin hayati bir rol oynadığı genel bir bilgidir. Maydanoz ayrıca iyi bir beta karoten kaynağıdır. Beta karoten, vücudun yaşlama etkilerini hızlandıran serbest radikallerden korunmasına yardımcı olan bir antioksidandır.

Doğal Antibiyotik Görevi Görür

Böbrek problemi olan bireyler için uygun olmadığı yönündeki yaygın inanca rağmen, Bastrop Üniversitesi idrar yolu enfeksiyonlarını gidermek için antibiyotiklerin yerini alabilen birkaç ot arasında maydanoz önerdi. Üroloji Dergisi’ne göre maydanoz, yaprakları veya kökleri tüketildiğinde sağlıklı bir idrar yolunun korunmasına yardımcı olur.

Kalbi Sağlıklı Tutar

Maydanoz, normal hücrelerin çoğalmasında rol oynayan önemli miktarda folat içerir. Çeşitli fonksiyonlara sahip bir B vitamini kaynağıdır, ancak hepsinden önemlisi, en önemli fonksiyonu kardiyovasküler hastalıklarla savaşmaktır. Folik asit, insan vücudunda doğal olarak oluşan bir amino asit olan homosisteini azaltır. Homosistein, yüksek konsantrasyonlara ulaştığında kan damarlarına zarar verir. Yüksek homosistein konsantrasyonları, kalp sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Hasarlı kan damarları inme riskini arttırır. Folat, homosisteini zararsız metiyonine indirger.

Detoks Etkisi Vardır

Maydanozda bol miktarda bulunan Flavonoidler apigenin ve miristisin vücudunuzu detoksifiye etmekten sorumlu karaciğer enzimlerinin üretkenliğini artırabilir.

Aynı zamanda bir idrar söktürücüdür. Maydanoz ile hazırlanmış çay tüketin. Bu, vücudunuzu detoksifiye etmenin ve kendinizi su tutma ve şişkinlikten kurtarmanın harika bir yoludur. Bu minik bitki idrar sisteminizi temizlemeye ve böbreklerin korunmasına yardımcı olur.

Artrit ile savaşır

Maydanoz, artrit ile savaşabilme kabiliyeti açısından değerlendirilmiştir. C vitamini alımı daha yüksek olanların artrit tarafından etkilenme olasılığı daha düşüktür. Maydanoz, C vitamini zengindir, bu sayede de iltihaplanma ve eklemlerde oksidasyon hasarını azaltır.

Cildi beyazlatır ve daha parlak bir cilt sağlar

Glutatyon en önemli antioksidanlar arasındadır. Haftalık glutatyon IV damla veya glutatyon push tedavileri için yapılan rezervasyonlar Asya’da oldukça popülerdir. Erkekler ve kadınlar, “daha ​​beyaz” ve daha parlak bir cilt elde etmek için bu tür tedavilere tabi tutulur. Gençseniz ve görünümünüzü önemsiyorsanız, maydanozu öğünlerinize entegre ederek cildinizi beyazlatabilirsiniz. Maydanozdaki Myristicin, glutatyon üretimini harekete geçirir.

Maydanoz ayrıca sivilceyi azaltmaya da yardımcı olabilir. C vitamini iltihabı önlerken, K vitamini cilt iyileşmesini hızlandırır ve kızarıklığı azaltır. Ayrıca zamanla sivilce lekelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı Saçları Destekler

Kozmetik üreticileri şampuan ve saç kremleri üretmeden önce, maydanoz saç derisini dezenfekte etmek, saç büyümesini teşvik etmek ve parlaklık eklemek için saç toniği olarak kullanılıyordu. Maydanoz, apigenin adı verilen bir antioksidan flavonoid içerir. Apigenin son çalışmalara göre saç dökülmesini kontrol ediyor. Maydanoz ayrıca saç renginizi korumanıza yardımcı olan yüksek miktarda bakır içerir.

Sonuç

Maydanoz, zengin bir flavonoid, folik asit, A, C ve K vitaminleri kaynağıdır. Kurutulmuş maydanozun bir çorba kaşığı yaklaşık 12 lyg likopen, 21,4 alphag alfa karoten ve 161,4 betag beta karoten içerir. Yemeğinize maydanoz gibi otlar ve baharatlar eklemek, yemeğinizin sunumunu arttırmak, aromasını arttırmak ve gereksiz sodyum olmadan daha fazla lezzet katmak için harika bir yoldur. Hepsinden önemlisi, gerekli besinleri eklemek ve minik bitkinin sunabileceği büyük sağlık faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için mutlaka bunları yapmalısınız.

Dikkat: Aşırı maydanoz tüketimi hamile kadınlar üzerinde uterotonik etkilere neden olabilir. İstenilen sağlığa ulaşmada önemli olan genel diyet ve yaşam tarzıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim