Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Mavi bebek oyunu nedir? Uzmanlardan tehlikeli uyarısı

Mavi bebek oyunu nedir? Uzmanlar mavi balina oyunun ardından bu defa mavi bebek oyunu hakkında tehlikeli uyarısında bulundu. Peki mavi bebek oyunu neden tehlikeli? Mavi bebek oyunu oynayan çocuklara ne yapmak gerekiyor?
Eklenme:
 Mavi bebek oyunu nedir? Uzmanlardan tehlikeli uyarısı

Mavi bebek oyunu bugün gündemde en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Çocukların psikolojisini kötü etkileyen Momo ve Mavi Balina gibi oyunların ardından bu defa uzmanlardan mavi bebek oyunu uyarısı geldi. Uzman Psikolog Ceylan Şekerci ve uzman klinik psikolog ve pedagog Gülşah Öztürk Erten mavi bebek oyunu konusunda aileleri uyardı. Peki mavi bebek oyunu nedir? Mavi bebek oyunu neden tehlikeli?

Mavi bebek oyunu nedir?

Mavi bebek oyunu bir banyonun içerisinde geçiyor ve banyonun karanlık olduğundan emin olduktan sonra oyunu oynayan kişi ayna karşısında elinde bebek varmış gibi hayal ederek kollarını saldırmaya başlıyor. Oyuncu oyun sırasında Manipülasyon etkisi ile 15 defa “baby blue, blue baby” dedikten sonra hayalindeki bebeği hissetmeye başlıyor. Oyunun kuralına göre bir süre sonra bu bebek tırnaklarını kişinin koluna batırıyor. Bu sırada oyuncu bebeği atıp kaçmazsa annesi “Bebeğimi bana ver” diye sesleniyor. Ancak oyuna devam edilmesi durumunda delireceğiniz ve hatta öleceğiniz beyninize işleniyor. Daha önce uyarı yapılan diğer oyunlar gibi bu oyunda da çocuğun birbirlerini eritilerek siber zorbalık yapılabiliyor. Manipüle edilen çocuk karşı tarafın istediği her şeyi yerine getirebiliyor. Diğer oyunlarda kapalı devre ağlar kullanan hackerlar mavi bebek oyununda ise Facebook ve Instagram üzerinden direkt mesaj göndererek hedef kitleye ulaşabiliyor. Bu da oyunu diğerlerine göre daha da tehlikeli bir hale getiriyor.

Mavi bebek oyunun tehlikeleri neler?

Mavi bebek oyunu gibi şiddet ve tehlike içerikli oyunlar çocuklarda davranış bozukluklarına yol açabiliyor. Aynı zamanda bu tip oyunlarda oyunu yöneten kişilerin çocukların özel bilgilerine ulaşabilmesi nedeniyle küçük yaş grubunda bulunan ve ailelerinden durumu çekinerek anlatamayan çocuklar depresif davranışlar göstermeye başlayabiliyor. Mavi bebek oyununda olduğu gibi çocuklar hipnotik telkin altına giriyor ve bu duruma anlamakta güçlük çekebiliyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Twitter’da Büyük Yenilik: Sesli Tweet! Sesli Tweet Nasıl Atılır?
18 06 2020 - 13:57
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Yorum Yap