Mars’ı tam anlamıyla kolonileştirmek binlerce yılımızı alabilir

Hem hayat olarak hem de mesafe olarak uzaydaki en yakın komşumuz olan Mars, sık sık kolonileştirme çalışmalarıyla gündeme geliyor. Uzmanlar bu amacımıza ulaşmamızın binlerce yıl alabileceği düşüncesinde.

31.07.2019 - 17:11
01.08.2019 - 11:19
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Mars’a yerleşmek, çok uzunca bir süredir pek çok senaristin, yazarın, maceracının ve milyarderin hayallerini süslüyor. Bu konuda oldukça iddialı çalışmalar yürüten şüphesiz ki Elon Musk ve Jeff Bezos. Musk’ın SpaceX’i, Bezos’un ise BlueOrigin’i var. Fakat sanılanın aksine Mars’a yerleşmek öyle bir roket fırlatıp bina dikmekten ibaret değil. Gerçek anlamda bölgeye yerleşmemiz uzmanlara göre binlerce yılımızı alabilir.

İşin bilim kurgu kısmını bir yana bırakırsak, gezegenin maruz kaldığı inanılmaz yüksek uzay radyasyonu, gezegen üzerinde yaşamak isteyen tüm canlı formlarını çok kısa sürede ortadan kaldırabilecek güçtedir. Mars’ta yaşamın bir diğer zorluğu ise yerçekimi faktörü. Dünya’ya oranla mikro yerçekimine sahip olan Mars, insan vücudu üzerinde oldukça can sıkıcı değişikiliklere neden olacaktır. Biyoloji bilimine göre, hem hızlı değişimler geçirip hem de normal bir şekilde üremeye devam etmek pek mümkün görünmüyor. Mümkün olan üremenin de çok sağlıklı nesiller ortaya çıkarmayacağı düşünülüyor.

“Biraz hayali bir hedef.”

Floride Üniversitesi’nden nörobilimci ve mikro yerçekimi çalışmaları yürütmüş bir uzman olan Rachel Seidler, insanların Mars’ı kolonileştirmek konusunda çok fazla hayalperest olduğunu düşünüyor. Seidler, pek mümkün olmadığını düşündüğü bu hedefin biraz hayali olduğunu dile getiriyor.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim