Marmara Denizi’nde yunustan çok çöp yığını yüzüyor! 400 adet çöp gözlemi kaydedildi

Türk Deniz Araştırmacıları Vakfı'nın Marmara Denizi'nde gerçekleştirdiği çalışma kapsamında yunusların sayısı tam olarak belirlendi. Araştırmacılar yunuslardan çok denizdeki kirliliğe dikkat çekerek Karadeniz'e oranla Marmara Denizi'nde yüzen çöp miktarının yunus sayısını bir hayli aştığını söylüyor.

14.08.2019 - 11:00
14.08.2019 - 13:21
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Deniz memelilerinin dağılım ve miktarını ortaya koymayı amaç edinen uluslararası birkaç proje kapsamında Akdeniz, Ege ve Karadeniz’den sonra son zamanlarda ki çalışmalarla Marmara Denizi’nde de yunus sayımı başarılı bir şekilde tamamlandı. Yunus sayımının yapıldığı sırada Karadeniz ve özellikle Marmara Denizi’nde yunustan çok çöp yığınlarının yüzdüğü belirtildi.

DW Türkçe’nin paylaştığı habere göre, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’nın öz kaynakları ile uzun zamandır finanse edilen ve Marmara Denizi’nde geçen ay 5 gün süre zarfında 600 kilometrelik büyük bir alanı kapsayan incelemeler sonucu 38 yunus ve muturun sayıldığı ifade edildi.

Çalışma İzmir Körfezi’nden başlayıp Çanakkale Boğazı’nda sona erdi

Yelkenli tekneyle İzmit Körfezi’nden başlayan söz konusu inceleme, doğudan batıya gerçekleşen ‘zig-zag seyirle’ Çanakkale Boğazı yakınlarında sona erdi. Bu araştırma Marmara Denizi’nde 1997-1999 yılları arasında yapılan deniz memelileri popülasyonlarının ne seviyede olduğu saptanması projesinden 20 yıl sonra gerçekleştirilen ilk araştırma oldu.

Sefer sırasında Marmara Denizi’ndeki afalina, tırtak ve mutur gibi setase türlerinin yanında deniz çöpleri konusunda da oldukça önemli veriler toplandı.

Karadeniz’deki gibi Marmara Denizi’nde de çok ciddi seviyelerde kirlilik tespit edildi. TÜDAV Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Arda M. Tonay, “Akdeniz ve Karadeniz’den sonra Marmara’da çalışmaları tamamladık. Yunuslar dışında çöpleri de saydık. Ne yazık ki, yunuslardan çok daha fazla sayıda yaklaşık 400 adet yüzen çöp gözlemi kaydedildi” dedi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim