Cilt Mantarı İçin Doğal Çözümler

Cilt mantarı yaygın bir şekilde görülen, yanmaya ve kaşıntıya sebep olan bir enfeksiyondur. Mantar, başa çıkılması zor ve çözmesi sabır isteyen bir problemdir.
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
16 Temmuz 2018

Konuyu Oyla!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 00,00
Loading...
Yorum Yap

Görülen her mantar aynı bakteriden kaynaklanmaz. Farklı mantar türleri bulunmaktadır. Cilt mantarı deride, tırnaklarda ve saçta sık görülmekle beraber vücudun başka bölgelerinde de görülebilirler. Cilt mantarı ile savaşın ilk ve en önemli adımı hijyendir. Cilt mantarı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Cilt Mantarı Neden Olur?

Cilt mantarının nedenler olarak şunlar sayılabilir.

 1. Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 2. Spor salonları, yüzme havuzları ya da ortak kullanılan nemli yüzeyler aracılığı ile başkalarından bulaşma.
 3. Hijyenin eksik olması.
 4. Aşırı nemli ortamlarda bulunmak.
 5. Fazla terlemek.
 6. Kötü beslenmek.
 7. Vitamin eksikliğine sahip olmak.

  ayak mantarı

Cilt Mantarının Belirtileri Nelerdir?

 1. Farklı renk ya da boyutlardaki lekeler.
 2. Kırmızı ya da pembe renkli daireler.
 3. Kaşıntı veya yanma hissi.
 4. Kötü koku.
 5. Ciltte bozulmalar ve tahrişler

Cilt Mantarının Tedavisi İçin Etkili Yöntemler

 1. Beslenme

Kırmızı et, beyaz un, inek sütü ve şeker tüketimini azaltın. Bunlar sindirim sisteminizi yavaşlatır. Bunun yerine narenciye meyvelerini sık sık tüketin ve meyve suyu için. Böylelikle savunma mekanizmanız gelişecektir. Yoğurt tüketimini arttırın. Yoğurt, mantara karşı savaşan laktobasil üretimini hızlandırır. Hatta mantarın oluştuğu bölgeye sürülen yoğurt, mantarın iyileşmesine yardımcı olur.

 1. Limon

Limon suyu içerisinde sitrik asit bulunur. Sitrik asit ise cilt mantarını yok eder. Limon suyunu mantarın üstüne direkt olarak sürün. Ancak bu uygulamayı gece ya da güneş görmeyeceğiniz bir gün yapın.

 1. Çay

Çay tanelerinin antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Lokal olarak uygulayacağınız çay, cilt mantarını ortadan kaldıracaktır, yanma ve kaşıntıyı ise geçirecektir. Çay uygulamasını günde iki ya da üç kez yapabilirsiniz.

 1. Zeytin Yaprağı

Zeytin yaprakları bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda mantarı da yok etmenize yardımcı olur. Zeytin yaprağının çayını demleyip içebilirsiniz ya da mantar oluşmuş bölgeye lokal olarak uygulayabilirsiniz.

dudak mantarı

 1. Deniz Tuzu

Deniz tuzu da mantarlar için oldukça etkili bir malzemedir. Ancak yararlarından faydalanabilmek için su ile karışması gerekmektedir. Bunun için de ufak bir tarifimiz bulunmaktadır.

Malzemeler: 1 bardak (200 ml) su, 2 yemek kaşığı (30 gr) deniz tuzu

Hazırlanışı: bir bardak suyun içerisine tuz ekleyin, homojen bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Lokal olarak uygulayın.

 1. Sarımsak

Sarımsak aslında pek çok özelliği sayesinde çok yararlı ve şifalı bir bitkidir. Neredeyse her alanda kullanılmaktadır. Sarımsak, mantar önleyici özelliği ile de meşhurdur. Mantarla savaşan doğal bir ilaçtır. Sarımsağı yiyerek ya da mantarlı bölgeye uygulayarak mantar ile savaşabilirsiniz.

 1. Elma Sirkesi

Sirke, içerisinde asetik asit bulundurur. Asetik asit, vücudun doğal dengesini koruyup pH derecesini düzelten bir maddedir. Bu özelliği sayesinde mantarın da oluşumunu engeller. Sirkeyi mantar ile savaşta etkili olarak kullanabilmeniz için ufak bir tarifimiz var.

Malzemeler: 2 yemek kaşığı (30 ml) su, 1 yemek kaşığı (15 ml) elma sirkesi

Hazırlanışı: iki malzemeyi iyice karıştırın ardından bir pamuk ya da bez yardımıyla ihtiyacı olan bölgeye uygula

Güncelleme :

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Kadir Onay7 ay önce

Vücut mantarı için,kesin,kalıcı çözüm; doğadaki en güçlü antibiyotik,antiviral,antibakteriyel ve antifungal etkiye sahip madde olan Propolis ile mümkündür.Propolis bilinen en güçlü antibiyotik lerden 100 misli daha güçlüdür.

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com