1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?
Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

A+A-

Mantar enfeksiyonu ya da mantar hastalığı, mantarlar sebebiyle oluşmaktadır. İnsan vücudunda da bulunan mantarları çevremizdeki her yerde görmek mümkündür. Cildin nemli bölgeleri, soyunma odaları, yüzme havuzları, sıcak ve nemli yerlerde rahatlıkla oluşabilecek mantar ayrıca çamaşır, havlu, kıyafet ya da spor eşyaları ile de bulaşabilir. Bunların yanında mantar enfeksiyonu olan biriyle direk temas da yine bu rahatsızlığın bulaşmasına sebep olur. Mantar enfeksiyonu genelde kasıklarda ve ayaklarda meydana gelmektedir. Mantarın bulaşma sebeplerinden bazılarını sizler için bir araya getirdik.Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

İnsandan İnsana Bulaşma Yoluyla

Çoğunlukla direkt temasla bulaşan mantar enfeksiyonu cilt ile cildin birbiriyle teması sonucunda oluşmaktadır. Bu durumda, mantar enfeksiyonu olan bir kişinin bir başka kişiyle olan herhangi bir teması hastalığın bulaşmasına yol açabilir.

Hayvanlardan İnsanlara Bulaşma Yoluyla

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da mantar hastalığı sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Mantar enfeksiyonu kapmış hayvanlarla temasa geçen insanlarda da mantar hastalığı oluşabilmektedir. Bu sebeple özellikle evcil hayvanlarda mantar hastalığına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hayvanlardaki mantar hastalığı en çok ineklerde görülmektedir.

Eşyalardan İnsanlara Bulaşma Yoluyla

Mantar enfeksiyonu kapmış herhangi bir hayvan veya insanın dokunduğu bir eşyayla temasa geçmiş bir insan ya da hayvan da mantar hastalığına yakalanabilmektedir. Eşyayla bulaşan mantar hastalıkları genelde giysi, tarak, saç fırçası, nevresim gibi eşyalardan bulaşmaktadır.

Tüm bunların haricinde; mantar hastalığı olan insanlarla ya da mantar hastalığı taşıyıcısı olan insanlarla temas halinde olunması, Nemli, çok rutubetli, kalabalık ve sıcak bölgelerde ikamet eden kişiler, güreş sporu ile uğraşanlar, diyabet ya da kanser gibi hastalıklara sahip olan kişiler, çok dar  ya da sıkı kıyafet giyenler, zayıf ve dayanıksız bir bağışıklık sistemine sahip olanlar, mantar enfeksiyonu kapma olasılığı daha fazla olan kişilerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.