Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Manisalı Öğrenci Otomatik Yoklama Sistemi Geliştirdi

Manisa Fen Lisesi 10. Sınıf öğrencisi olan Zeynep Işıldak, geliştirdiği yapay zeka sistemi ile otomatik yoklama makinesi geliştirdi.
Son Güncelleme:
 Manisalı Öğrenci Otomatik Yoklama Sistemi Geliştirdi

Zeynep Işıldak’ın geliştirdiği yoklama sistemi Tübitak’a sunuldu. Yoklama sitemi, öğrencilerin kayıtlarıyla birlikte yüzlerinin tanımlanması, öğrencilerin fotoğraflarının sisteme yüklenmesi ile gerçekleşiyor. Öğrencilerin yüzlerinin sisteme yükleyerek tanımlayan yapay zeka, yüz tanıma sistemi ile öğrencilerin sınıfta olup olmadığını kontrol edebiliyor. Öğrenciler yerine “burada” olarak işaretleme yapabiliyor.

Zeynep Işıldak yapay zeka sistemlerine olan merakının okulda düzenlenen bilim ve teknoloji sınıfları sayesinde ortaya çıktığını ifade etti. Teknoloji ve bilim atölyelerinin yan sıra Zeynep online olarak da eğitimle katıldı ve yapay zeka sistemleri ile ilgili kendisini geliştirdiğini söyledi. Yoklama sistemini geliştirme sebebinin ise öncelikli olarak okuldaki arkadaşlarının güvenliğini düşündüğünü belirtti. Yurt içi ve yurt dışı örneklerini inceleyerek eksik ve yanlış yönleri tespit ettiğini ve kendi sisteminde bu eksikliklere ve hatalara dikkat ederek hatasız bir sistem geliştirdiğini söyledi.

Sistem nasıl çalışıyor?

Genç öğrenci bu sistemin geliştirilmesi ile birlikte okuldan kaçma ve başkası yerine imza atma gibi hilelerin de önüne geçilebileceğini düşünüyor. Işıldak geliştirdiği sistemi şu sözlerle anlattı:

“Okuldan kaçma, birbirinin yerine imza atma gibi olayların önüne geçmek için direkt yüz tanıma sistemiyle bir sistem geliştirmeyi düşündük. Sistem şöyle çalışıyor: Öğrencilerin kayıtlarıyla birlikte 200 ila 500 arası yüzlerinin tam ya da kısmen göründüğü fotoğrafları toplayarak sisteme tanımlıyoruz. Kameramız da bu öğrenciyi gördüğünde yoklama sisteminde ‘burada’ diye işaretliyor. Kameralarımız hem sınıfların giriş ve çıkışlarında hem de okul bahçelerinde olacak. Derse girmediyse bile okulda olup olmadığını tespit etmek için bu yönlerini düşünerek hazırladık.”


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 15 Eylül Salı puan tablosu! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
15 09 2020 - 15:49
Meriç İzgi kimdir? Etkileşim almak için maymuna yapmadığını bırakmadı
14 09 2020 - 10:53
Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?
12 09 2020 - 18:42
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümit Can Uygun Müge Anlı’yı tehdit etti! Oraya nasıl silah sokabilirim?
11 09 2020 - 16:19
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Yorum Yap