Manikür Nasıl Yapılır? Evde Kolay Manikür Yapımı

NAVİGASYONManikür Nedir?Manikür Nasıl Yapılır?Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır? Bakımlı eller, hem kişinin kendini iyi hissetmesine hem de çevresindekiler tarafından iyi algı oluşturulması için gerekli olan bir uygulamadır. Çünkü eller, herhangi bir iş yaparken ya da bir ortamdayken ilk göze batan yerlerdir. Düzenli olarak manikür yapılmadığında, kişide tırnak batması başta olmak üzere […]

04.01.2019 - 22:40
04.01.2019 - 22:40
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Bakımlı eller, hem kişinin kendini iyi hissetmesine hem de çevresindekiler tarafından iyi algı oluşturulması için gerekli olan bir uygulamadır. Çünkü eller, herhangi bir iş yaparken ya da bir ortamdayken ilk göze batan yerlerdir. Düzenli olarak manikür yapılmadığında, kişide tırnak batması başta olmak üzere bazı tırnak sorunları meydana gelebilir. Tırnaklara, kıyafet kadar önem verilmesi gerekmektedir. Peki manikür yaparken nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Evde kolay manikür yapımı nasıl olmalı? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Düzenli olarak manikür yapılmadığında, kişide tırnak batması başta olmak üzere bazı tırnak sorunları meydana gelebilir.

Düzenli olarak manikür yapılmadığında, kişide tırnak batması başta olmak üzere bazı tırnak sorunları meydana gelebilir.

Manikür Nedir?

Manikür el bakımında önemli olan bir işlemdir. İnsanlar tırnakları bakımsız olduğunda kendilerini kötü hissederler ve bu durumda öz güvenlerinin düşmesine neden olabilir. Dışarıya çıkarken nasıl kıyafet uyumunu dikkat ediliyorsa, tırnak bakımına da öyle özen gösterilmesi gerekmektedir. Tüm işlerde eller kullanıldığı için, tırnaklar çok çabuk yıpranan ve kırılan bir keratin tabakasıdır. Bu nedenle, manikür yapımında kullanılan uygun aletlerle birlikte bakımın yapılması ve cildin nemlendirilmesi gerekmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı durumlarda mevcuttur. Özellikle yanlış kesilen tırnak ve özürlenen tırnak dibi, çeşitli tırnak sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Uygulama işleminin hem steril aletlerle hem de özen gösterilerek yapılması gerekmektedir. Bu konuda konusunda uzman kişiler tarafından destek alınabilmektedir.

İşlem sonrası oje sürülmesi önerilmemektedir. Oje sürüldüğünde tırnağın hava alması engellenmekte ve tırnak etlerini yakarak zarar vermektedir.

İşlem sonrası oje sürülmesi önerilmemektedir. Oje sürüldüğünde tırnağın hava alması engellenmekte ve tırnak etlerini yakarak zarar vermektedir.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür denilince akla ilk olarak kadınlar gelse de, erkeklerinde tırnaklarına özen göstermeleri hem görüntü hem de sağlık açısından önem taşımaktadır. Kullanılan malzemelerin steril olması ve işlemin doğru yapılması gerekmektedir.

Tırnak ve el bakımı yanlış yapıldığında ya da yapılmadığı zaman kişide,

 • Elde çatlama,
 • Egzama,
 • Tırnak kırılması,
 • Tırnak dökülmesi,
 • Tırnak batması,
 • Tırnakta renk değişimi,
 • Tırnak mantarı,
 • Tırnak morarması gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Manikür esnasında ilk olarak ellerin kremli ılık suda bekletilmesi gerekmektedir. Ilık suya gliserin özlü losyon ya da kremler konulduğunda, tırnakların ve tırnak etlerinin yumuşamasını ve beslenmesini sağlamaktadır. Bu sayede işlem daha kolay uygulanmaktadır. 10 dakika sonrasında öncelikle tırnak etlerinin temizlenmesi için tırnak pensi kullanılmaktadır. Etler kanatmadan yumuşak hareketlerle temizlenmelidir. Etlerden temizlendikten sonra, tırnak makası ile tırnağın şekline uygun olarak kesim işlemi yapılmalıdır. Tırnağın derinden kesilmesi, tırnak batması ve iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir. Sonrasında, istenilen şekle göre hafif hareketlerle törpü yapılmaktadır.

 • Bu işlemde kullanılan aletlerin hijyenik olması gerekmektedir. Aksi halde bazı ciddi hastalıklar (aids gibi) kişiye geçebilmektedir. Şekillendirme işleminin ardından eller yıkanmalı ve sonrasında nemlendirici el kremi ile ellere masaj yapılmaktadır.
Bu işlemde kullanılan aletlerin hijyenik olması gerekmektedir.

Bu işlemde kullanılan aletlerin hijyenik olması gerekmektedir.

Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Manikür el ve tırnak bakımı için gerekli bir uygulama olmasına rağmen, birçok hastalığın da bakım esnasında kullanılan aletler ile kişiye bulaşabildiğinin unutulmaması gerekmektedir. Bu nedenle, manikür uygulamasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

 1. Tırnak etlerinin zedelenmemesi için, ılık suda ellerin bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede tırnak ve tırnak etleri yumuşamaktadır.
 2. Tırnak pensi’nin tırnak etini derin kesmesi durumunda, alkollü pamuk ile dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 3. Kullanılan tırnak bakım aletlerinin özel yöntemlerle sterilize edilmesi gerekmektedir. Gerekli hijyenin sağlanmaması durumunda kullanılan aletlerden Sarılık ya da AIDS gibi çok ciddi hastalıklar kişiye bulaşabilir.
 4. İşlem öncesi ve sonrasında eller hijyenik sabunla yıkanmalıdır.
 5. İşlem sonrası oje sürülmesi önerilmemektedir. Oje sürüldüğünde tırnağın hava alması engellenmekte ve tırnak etlerini yakarak zarar vermektedir.
 6. Manikür yaptırılacak yerin güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Tırnak etlerinin zedelenmemesi için, ılık suda ellerin bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede tırnak ve tırnak etleri yumuşamaktadır.

Tırnak etlerinin zedelenmemesi için, ılık suda ellerin bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede tırnak ve tırnak etleri yumuşamaktadır.

Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır?

En sağlıklı manikür işlemi evde yapılandır. Ancak evde de yapılsa, kullanılan aletlerin kişiye özel olması ve uygulama sonrasında sterilize edilmesi gerekmektedir. Evde manikür uygulaması adımları aşağıda belirtilmektedir.

 • Evde temiz bir kap içerisine ılık su koyarak tırnaklar 10-15 dakika arası bekletilmelidir.
 • Ilık su içerisine yumuşatıcı el losyonları eklenebilir.
 • İşlem öncesi ve sonrası eller yıkanmalıdır.
 • Tırnak pensi ya da törpünün arkasındaki metal et alıcı ile zedelemeden tırnaklar temizlenmelidir.
 • Tırnaklar çok derin olmayacak şekilde istenilen boyutta kesilmelidir.
 • Törpünün tırnak şekline uygun olarak yapılması gerekmektedir.
 • Törpü yapılırken tırnak yanlarının inceltilmemesi gerekmektedir. Aksi halde tırnaklar çabuk kırılır.
 • Törpü işleminden sonra eller sabunla yıkanmalıdır.
 • İşlem sonunda bakım kremi ile masaj uygulaması yapılmalıdır.

Manikür işlemini evde değilde konusunda uzman kişiler tarafından yaptırmak isteyenler, medikal el bakımı ve medikal ayak bakımı uygulamasını tercih edebilirler.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim