Maliye Bakanı Berat Albayrak kıdem tazminatı ve işsizlik hakkında konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomik çalışma dünyasına dair basın mensupları tarafından kendisine sorulan sorulara karşılık kıdem tazminatı ve işsizlik hakkında açıklamalarda bulundu. Berat Albayrak bu konuda tüm ortakların memnuniyeti üzerinde durdu.

30.07.2019 - 14:53
30.07.2019 - 17:22
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Berat Albayrak, basın mensuplarıyla biraraya geldiği konuşmada son dönemlerin en önemli konu başlıklarından biri olan ekonomi gündemi kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Faiz indirimi beklentilerini de değerlendirdi.

Kıdem tazminatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Faiz indirimi konusunda oldukça fazla sorular alan Albayrak, bankaların bu hafta içerisinden itibaren gerekli faiz indirimlerini uygulayacağı haberini verdi. Konuşmasında son dönemde epey gündemde bir diğer konu olan kıdem tazminatı hakkında da değerli bilgiler paylaşan Berat Albayrak’ın konuşması şu şekildeydi.

“Vatandaşlarımızın kazançlarına göre, azdan az çoktan çok, belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte Kıdem Tazminatı Reformunu da hayata geçireceğiz. Tüm paydaşlarımızın katılımı ile tıpkı çalışanlardan olduğu gibi iş verenden de yapılacak kesintiler BES ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu’nda toplanacak.”

“Bu yeni yapıyla birlikte 5 yılda, burada sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10’unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz. Oluşturacağımız sistem tüm ana paydaşlara, yani çalışanlara, işverenlere ve devletimize katma değeri en yüksek olacak şekilde oluşturulacaktır. Finansal sektördeki bir diğer değişim alanımız sigortacılık sektörü olacak. Sigortacılık, BES ve Kıdem Tazminatı sonrasında hepimiz için çok önemli bir yeni finansman kaynağı olacak. Sigortacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu kurarak sektörü izlenmesi ve denetlenmesini daha yakından takip edeceğiz. Sektörün çok daha hızlı bir şekilde güçlenmesine destek olacağız. Ayrıca Milli Reasurans şirketi ile birlikte sigorta şirketlerimizi destekleyecek, sigortalanmayan sektörlerin sigortalanmasına imkan sağlayacağız.”

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim