Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Malazgirt Savaşı Ne Zaman, Nerede Yapıldı? Malazgirt Savaşı’nın Önemi Nedir?

Son Güncelleme:
 Malazgirt Savaşı Ne Zaman, Nerede Yapıldı? Malazgirt Savaşı’nın Önemi Nedir?

26 Ağustos 1071’de yapılan ve Türklerin Anadolu’yu yurt edinmesini sağlayan savaş olarak bilinen Malazgirt Savaşı yalnızca Türk değil, dünya tarihinde de önemli bir yere sahiptir. Selçuklu Hükümdarı  Sultan Alparslan ve Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen’i karşı karşıya getiren Malazgirt Savaşı hakkındaki detayları aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

malazgirt savaşı

Malazgirt Meydan Muharebesi

Malazgirt Savaşı’nın Nedenleri Nelerdir?

Selçuklu Devleti’nin Asya’nın orta kısımlarında yeni yeni etkisini gösterdiği Malazgirt Savaşı günlerinde Gazne Devleti yıkılmış ve Selçukluların hakimiyet alanı genişlemişti. Sonucunda Doğu Roma’yla komşu olan Selçuklular, Anadolu’ya Doğu Roma hükmetse de Türk kültürünün hakim olduğunun farkındaydı.

Doğu Roma hükümdarlığı altında yaşamakta olan azınlık milletler paralı asker olarak görev yapıyor, bu azınlıklar Roma İmparatorluğu’nun baskı ve otoritesi altında kalıyordu. Doğu Roma bu yüksek asker nüfusu sayesinde sur ya da kale inşa etmeye dahi gerek duymuyor, azınlıklardan oluşan ordusunu kullanarak hakimiyetini koruyordu.

Malazgirt Zaferi öncesinde de Roma’ya sıklıkla sefer düzenlenmiş olmasının etkisiyle Anadolu gün geçtikçe daha çok Türk kültürüne alışıyordu. Selçuklular etkisiyle İslam’ın yayılması ve Selçuklular için Anadolu gibi zengin topraklara sahip bir alana hakim olma düşüncesi iki uygarlık arasındaki seferleri tetikliyordu.

malazgirt savaşı

Malazgirt Savaşı’nın Nedenleri

Doğu Roma için bir tehdit olmaya başlayan Türk – İslam medeniyeti etkisini ülkenin doğu sınırında gün geçtikçe daha çok hissettirmeye başlamış, Selçukluların yakıp yıkmak ya da zulmetmek yerine Doğu Roma askerlerini hedef alarak ilerlemesi ve halkın sadakatini kazanması söz konusu olmuştu. Selçukluların zulüm gören azınlıklar üzerindeki etkisi artarken Doğu Roma’nın endişesi de artmaktaydı.

Malazgirt Savaşı Nasıl Gelişti?

Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen, ordusunun gücüne dayanarak hiçbir direniş olmaksızın ilerleyişe geçti. Önce yalnızca Selçuklu tehdidini göz önünde bulunduran Diyojen, direniş olmayışına dayanarak İlk Türk İslam Devletleri arasında farklı hedefler belirlemeye başladı ve Türklere değil, İslam’ı kabul eden herkesi tehdit etmeye başladı. Bu özgüvenden dolayı Arap, Suriye, Acem, Horasan ve Rey şehirlerini komutanları arasında paylaştırdı.

General Nikefor Bryennes ve Türk asıllı General Magistors Tarkhal tarafından iki farklı savaş stratejisi teklifi alan Diyojen, Sivas’ta başladığı savaş hazırlıklarını Erzurum’a gelene kadar değerlendirmeye devam etti. Sonuçta Türkleri kışkırtarak kendi taraflarına çekme ve Roma toprakları içerisinde katletme planına karar veren Romalılar, bu amaçla bir savunma çatışması başlatmaya karar verdi. Ancak savaştan çekinenler İran’a doğru yönelmek gerektiğini, savaşın Selçuklu topraklarında daha hızlı sonuç vereceğini savundu. Sonucu olabildiğince çabuk almak isteyen ve ordusuna güvenen Diyojen, Selçuklular üzerine yürümeyi yani ikinci stratejiyi tercih etti.

malazgirt savaşı

Malazgirt Savaşı

Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan Mısır’a doğru çıktığı seferden, Roma işgalini öğrenerek geri döndü ve ordusuyla birlikte Suriye’ye doğru harekete geçti. Yeterli vakti olmadığı için ordusunun Rey şehrinde olduğu yönünde yalan haberini yayarak Muş’a geçen Alpaslan, kazandığı zaman sayesinde Malazgirt Ovası’nın doğusunda hazırlıklarına başladı. Rey şehrini hedef alarak zaman kaybeden Romalılara Komutan Sav Tigin’le birlikte elçi gönderen Alparslan onlara barış teklif ederek karşı tarafın tavrını ölçmek istedi. Sonuç olarak her iki tarafın tehditlerini ve stratejilerini açıkça ortaya koyduğu savaşın başlamaması için hiçbir neden kalmamıştır.

Malazgirt Savaşının Gerçekleşmesi

Alparslan din alimlerine danışma suretiyle savaşın Cuma gününe denk gelen 26 Ağustos tarihinde yapılmasına karar verdi.

Türklerin ünlü savaş stratejisi olan Turan taktiği Alparslan tarafından başarıyla hayata geçirildi ve Roma ordusu kayıplarını vermeye başladı. Hilal şeklinde dizilen Türk askerleri Romalıları içlerine doğru çekerek ok yağmuruna tuttu. Savaşın başarısına tanık olan Peçenek ve Uz’lar iki saat sonra planlandığı üzere saf değiştirerek Türk ordusuna katıldılar, aynı anda Ermeni güçleriyse savaştan çekildiler.

Safları eksilen Roma ordusu için moral düşüklüğü büyük sorun olmaya başlamıştı. Frank, Gürcü Norman ve Slav güçleri savaş meydanını kaçarak terk ettiler. Roma ordusunun en büyük dayanağı olan Hassalar ve Seçkinler de savaşı yavaş yavaş terk etmeye başlayınca Diyojen yenilgiyi kabul ederek askerleriyle birlikte esir alındı.

Malazgirt Savaşının Sonuçları Nelerdir?

Aldığı ağır yenilgi ile kazanamama ihtimalini hiç düşünmemiş olduğunu açıkça dile getiren Romen Diyojen, Türkler tarafından nezaketle ağırlandı. İmparatorun daha fazla aşağılanmasının uygunsuz olacağını düşünen Sultan Alparslan hükümdarı ülkesine teslim etti. Ancak imparator bu yenilgi üzerine kendi ülkesinde hor görülerek katledilmiş, yerine geçen yeni imparator ise Malazgirt Savaşı ile Türklere Anadolu’nun tapusunun verildiğini kabul edecek bir anlaşma imzalamıştır. Sonraki 20 sene içinde oldukça yoğun Türk göçlerine maruz kalan Anadolu toprakları, günümüzdeki gibi Türklerin anayurdu unvanını aldı.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 LGS Sınavı Öncesi Bakan Selçuk’tan Açıklama Geldi, Öğrenciler Maske Takmak Zorunda mı?
17 06 2020 - 15:35
LGS 2020 Giriş Belgeleri Yayınlandı! Öğrenciler Nelere Dikkat Etmek Zorunda
13 06 2020 - 15:42
Özel Okulların Ücretlerine Büyük Zam! En Düşük Özel Okul Ücreti Ne Kadar?
11 06 2020 - 10:55
MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Aksaray Valisi oldu TT listesine girdi
10 06 2020 - 11:08
MEB sorumluluk sınavları tarihlerini açıkladı! 22-30 Haziran’da yapılacak
6 06 2020 - 13:05
20 bin sözleşmeli öğretmen başvurusu nasıl yapılır? Sözleşmeli öğretmen başvuru ekranı
1 06 2020 - 10:49
Yorum Yap