Kadın

Güzel Bir Makyajın Püf Noktaları

Herkes makyaj yapmak veya sevmek zorunda değildir. Ancak bazı durumlarda makyaj yapılmak istenebilir. Nasıl makyaj yapılır sorusuna yanıt bulamayanlar için bir içerik hazırladık.

Doğal ve güzel bir makyaja sahip olmanın püf noktası yüzünüzün ve cildinizin tipini bilmektir. Yüz tipinize uygun makyaj tekniklerine ise buradan ulaşabilirsiniz. Güzelliğinizi ortaya çıkaracak bir makyaj yapmak için aşırı dozda yapılan bir makyajdan uzak durmalısınız. Bunun yerine ufak dokunuşlar yaratmaya alışın. Farklı makyajlar deneyin ve kendinize en uygun makyajı bulun. Her makyajda kendinizi güzel hissetmek zorunda değilsiniz önemli olan kendinizi hangi makyajda iyi hissettiğiniz.

Güzel bir makyaj için püf noktaları elbette bulunmaktadır. Bu püf noktalar ise aşağıdaki maddelerdir.

 1. Cilt temizliği ve nemlendirmesi

Cilt bakım rutinlerini ihmal etmek makyajınız için kötü sonuçlar doğurabilir. Makyaj kullanmasınız bile gündüz ve gece bakım rutininizi oluşturmanız gerekmektedir.

Makyaj öncesinde yüzünüzü temizleyin ve peeling işlemi yardımıyla ölü derilerden kurtulun. Ardından cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın ve nemlendirici emilene kadar bekleyin.

Makyaj sırasında kullanacağınız pudra ya da fondötenler cildinizi kurutabilir. Bu nedenle hem bu sebepten hem de makyajın direkt olarak yüzünüze temas etmemesi açısından nemlendirici kullanımı oldukça önemlidir. Nemlendirici kullanımı hem yağ hem de nem dengenizi korumanızı sağlar.

 1. Makyaj Bazı

Cildinizi temizledikten ve nemlendirdikten sonra makyajınız için bir temel oluşturun. Bazınız cilt renginize uygun olmalıdır. Bu nedenle açık ve koyu bazınızı karıştırıp kendi renginizi elde etmeye çalışın. Bazları karıştırma işlemini elinizin üstünde yapabilirsiniz. Ardından oluşturduğunuz yeni bazı yüzünüze noktacıklar şeklinde sürün ve bir sünger ya da fırça yardımıyla homojen bir şekilde yayın.

 1. Göz Altları

Bazı insanların göz altları diğer insanlara oranla daha koyu olabilir. Bu koyuluk istediğimiz makyaj görüntüsünde yer almayabilir. Göz altları için üretilmiş olan kapatıcılar ise bu konuda yardımımıza koşmaktadır. Burada önem nokta ise göz çevresi kapatıcınızın rengini cilt tonunuzun bir ya da iki ton açık renginde almaktır.

 1. Pudra

Pudra uygulaması cildinizdeki makyajın akmasına, dağılmasına ya da topaklanmasına engel olur. Aynı zamanda yağlanmaya karşı kullanılabilir.

Pudra uygulamasını kapatıcınızdan sonra yapmanız tavsiye edilir. Bir fırça ile yüzünüze uygun bir pudrayı rahatlıkla sürebilirsiniz. Pudrayı uygularken dairesel hareketler kullanın.

Güzel Bir Makyajın Püf Noktaları

 1. Göz Makyajı

İdeal bir göz makyajı yapmak aslında hiç zor değildir. Göz tipinizi bildikten sonra gözünüze uyumlu olacak ve hoşunuza gidecek bir makyaj stili bulmak oldukça kolaydır. Göz makyajını aşağıdaki sınıflarda inceleyebiliriz.

 • Kaş: kaşlar gözünüzün ve yüzünüzün bir çerçevesidir. Kaş makyajı önemlidir. Kaş renginiz saç renginizde 1 ya da 2 ton açık olmalıdır.
 • Göz kapağı: makyaj yapmaya yeni başladıysanız toprak tonlarında bir makyaj hem hatalarınızı belli etmeyecek hem de kullandığınız neredeyse her giysiye yakışacaktır.
 • Eyeliner: yeni makyaja başlayanlar için zor olsa da göz kalemi ya da likit bir eyeliner ile yapılan bu işlem gözünüzü çerçeveleyecek ve ön plana çıkaracaktır.
 • Kirpik: kirpikler göz makyajının ana unsurlarındandır. Kirpiklerinizi uzun ve dolgun gösteren bir rimel seçimi yapın ve bir miktar da alt kirpiklerinize uygulayın.
 1. Allık Uygulaması

Allık uygulaması elmacık kirpiklerinize vurgu yapar ve makyajlı yüzünüzün solgun durmasına engel olur. Kalın bir fırça ile yüzünüze uygulayacağınız allık sizi çekici gösterecektir. Yüz tipinize uygun allık kullanımını buradaki yazımızda inceleyebilirsiniz.

 1. Ruj

Güzel bir ruj, makyajın en önemli tamamlayıcısıdır. Eğer koyu ve yoğun bir göz makyajı yaptıysanız dudaklarınızda “nude” olarak adlandırılan ve dudak renginize yakın olan yumuşak bir renk kullanın ancak göz makyajınız hafifse bordo, kahverengi ya da mor gibi vamp tonlar kullanmanız oldukça çekici olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu