Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Makyaj Malzemesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eklenme:
 Makyaj Malzemesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün kadınların bakımlı olduğunu yansıtmak için en büyük tercihlerinden biri olan makyaj malzemeleri, rengarenk görüntüleri ve kattığı farklı görünümle günümüzde vazgeçilmez bir yer edindi. Ancak bu rağbet satıcıların kadınların sağlığını riske edecek hatalar yapmasına yol açıyor ve bizlerin de makyaj malzemesi alırken dikkatli olmasını gerektiriyor. Bu nedenle hazırladığımız makyaj malzemesi alma rehberimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

makyaj malzemeleri

Son senelerde yapılan çalışmalar cildimizde gördüğümüz deformelerin temel nedeninin sağlıksız kozmetik ürünleri olduğunu ortaya koyuyor. Kozmetik ürünlerinin zararları yalnızca cildi değil, göz ve ağız çevresini de etkileyerek sağlığımızla oynayabiliyor. Ancak bu konuda hassas davranarak kendimizi ürünlerin yan etkilerinden korumak mümkün olabiliyor.

Üründen Kaynaklı Özellikler

Faturasız satış yapan yerlerden elden ürün almak yapabileceğiniz ilk hata olacaktır. Genelde bu tarz elden satış yapan yerler orijinal ürün satmaz ve son kullanma tarihi geçmiş bozuk ürünleri verebilir. Bu da alerji ve tahrişe davetiye çıkarmak demektir.

Alınan makyaj malzemelerinin organik olduğuna dair sertifikaya sahip olması gereklidir. Bu gibi ürünler nispeten daha pahalı olabilir ancak bütçeniz bunu karşılamaya uygun değilse daha az ancak daha kaliteli ürünler tercih ederek makyaj yapmanız gereklidir.

Makyaj malzemesi markaları ürünlerin kullanım süresini uzatmak adına paraben ekler ve özellikle hamilelikte daha da zararlı olan bu madde göz çevresi için ekstra zarara neden olur. Ürünlerin içeriklerini okurken paraben varlığını mutlaka kontrol etmelisiniz. İçerik kontrol edilirken varlığına bakmanız gereken bir diğer madde de petrol bazlı içeriklerdir. Cildin hava geçirgenliğini yok edip yağlanmaya bağlı sorunlara zemin hazırlayan petrol bazlı ürünleri kesinlikle cildinizden uzak tutmanız gerekir.

makyaj malzemeleri

Ürünleri alırken yalnızca içeriğine değil görünümüne de dikkat etmek gereklidir. Makyaj malzemeleri çeşitleri arasında büyülenip ürünün ambalajına dikkat etmeyebilirsiniz ancak zamana yenik düşüp pütürleşen dokuya sahip olan rujlar ya da daha önce denenmiş farlar türlü sorunların bulaşmasına ya da sizin cildinizde reaksiyon meydana gelmesine neden olacaktır.

Makyaj Malzemesi Seçimi

Bir ürünü almaya karar vermeden öncesinde kendi cilt ve yüz tipinizi iyi tanımış olmanız gereklidir. Örnek vermek gerekirse cildiniz yağlı bir yapıdaysa su, kuru tipteyse yağ bazlı fondötenler tercih etmelisiniz. Ayrıca fondötenin cilt rengine uygunluğu da bir diğer önemli kriterdir.

Allık seçimi söz konusu olduğunda yine mat görünüm veren ürünler tercih edilmeli, turuncu gibi parlak renkler yerine şeftali tonları ya da sütlü kahve renginde allıklar kullanmaya özen gösterilmelidir.

Cildinizin herhangi bir alerjisi olup olmadığını kontrol etmeli ve markalara bu şekilde yönelmelisiniz. Kozmetik ürünlerin alerji verme süresi 72 saate kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle yüzünüzde kullanmayı tercih edeceğiniz bir ürünü bilek içine sürüp iki gün beklettikten sonra alerjik reaksiyon vermediğinden emin olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 Yılının Kış Moda Makyaj Trendleri
25 12 2019 - 20:41
Kadınlarda Saç Rengi Nasıl Açılır?
10 12 2019 - 16:45
Peeling Nedir? Evde Doğal Yollarla Nasıl Peeling Yapılır?
11 11 2019 - 23:51
Kusursuz bir yüz için ihtiyacınız olan 5 cilt bakım tavsiyesi
10 09 2019 - 14:40
Küçük yöntemlerle günlük yaşantınızda uygulayabileceğiniz, sizi daha sağlıklı kılacak 4 tavsiye
3 08 2019 - 13:29
Saçlarınızı geri kazanabileceğiniz 3 etkili saç çıkarma yöntemi
1 08 2019 - 16:53
Yorum Yap