Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Mahkumlara Af ve Süresiz Nafaka Konuları TBMM Gündemine Geliyor

Son Güncelleme:
 Mahkumlara Af ve Süresiz Nafaka Konuları TBMM Gündemine Geliyor

Uzun zamandan beri beklenen mahkumlara af karşılıksız çek ve süresiz nafaka düzenlemesi konuları TBMM gündemine geliyor. İnfaz düzenlemesi ile ilgili kamuoyu tarafından yakından takip edilen gelişmelere bir yenisi daha ekleniyor. Mart ayında yeni af yasası meclis gündeminde tartışılmaya başlanacak.

Son günlerde mahkumların büyük bir merakla beklediği af yasası ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Binlerce kader mahkumunun dört gözle beklediği yeni çıkacak af yasası için Mart ayında tarih verildi. Aynı zamanda af yasasına bir suçun daha eklendi öğrenilirken artık son değişikliklerin yapıldığı ve kısa süre içerisinde TBMM’de görüşülmeye başlanacağı bildirildi.

Karşılıksız Çekte Eklendi

Mart ayından itibaren TBMM gündemine gelmesi planlanan ve AK Parti tarafından düzenlenen infaz yasasında son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Alınan bilgiye göre yeni af yasası kapsamına karşılıksız çek suçundan hapis cezası yatanlar da eklenecek. Düzenlemeye göre karşılıksız çek suçunda çalış öde sistemi hayata geçirilecek ve suçlu olan kişinin denetimli serbestlikle cezalandırılması istenecek. Karşılıksız çek suçundan ceza alan kişi hapis cezası kaç ay ise bunu borcun kalan sayısı kadar taksitlendirebilecek. Denetim süresi sona erdikten sonra da suçlu serbest kalacak ve her ay borç makbuzu ile birlikte bir karakola giderek imza verecek. Borç bittiğinde suçlunun cezası da bitmiş olacak.

Çocuk Yaşta Evliliklere Geçmişe Dönük Af Gelecek

Yeni af yasası ile birlikte çocuk yaşta evliliklere geçmişe dönük olarak af getirilmesi de düşünülüyor. Fakat henüz bu konuda bir karar verilmediği muhalefet partilerinin ve kamuoyunun tepkisinin göz önünde bulundurulduğu öğrenildi. Son düzenlemeye göre çocuk yaşta evliliklerde yaş farkı en çok 5 olan çiftlerin aftan yararlanabileceği konuşuluyor.

Süresiz Nafaka Düzenlemesi Sonuca Bağlanacak

Mart ayında TBMM gündemine gelecek olan diğer bir konu ise birçok kişinin şikayet ettiği süresiz nafaka düzenlemesi olacak. AK Parti içerisinde yapılan toplantıların sonucunda nafaka düzenlemesinin infaz düzenlemesi ile birlikte getirilmesine karar verilirken düzenleme de aynı zamanda nafaka alacak olan kadının yaşı, eğitim durumu, çalışabilir olup olmadığı da göz önünde bulundurulacak. Belli bir kritere uyan kadınlara süreli nafaka verilmesi yasa ile öngörülüyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Hafta sonu yasak gelen iller belli oldu mu? 12-13 Eylül 2020 hangi illerde yasak var?
8 09 2020 - 09:18
Uzman Çavuş Musa Orhan kimdir? Neden sosyal medyanın gündeminde?
26 08 2020 - 10:59
Nihat Hatipoğlu koronavirüse mi yakalandı? Sevenlerinden dua istedi
25 08 2020 - 09:46
Kadıköy’de polislerle tartışan Rana Batı’nın telefon numarası Yurtiçi Kargo çalışanı tarafından paylaşıldı
23 08 2020 - 14:13
Yorum Yap