MacBook Pil Ömrü Uzatma Rehberi

NAVİGASYONMacBook Pil Ömrü UzatmaMobil Ayarları DüzenleyinSistem Güncellemelerini YükleyinGözünüz Bataryada OlsunOnline Video İzlemeyi KısıtlayınSıcaklığı Kontrol Edin MacBook bataryaları genellikle tekrar şarja ihtiyaç duymadan bütün gün boyunca gidiyor. Apple cihazları bu konuda oldukça başarılı fakat pek çok eski MacBook bilgisayarın pili zamanla tükendiği için eski performansını vermiyor. Çantanızda harici bir MacBook bataryası taşıyarak bunun üstesinden gelebilirsiniz fakat […]

06.08.2018 - 10:08
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

MacBook bataryaları genellikle tekrar şarja ihtiyaç duymadan bütün gün boyunca gidiyor. Apple cihazları bu konuda oldukça başarılı fakat pek çok eski MacBook bilgisayarın pili zamanla tükendiği için eski performansını vermiyor.

Çantanızda harici bir MacBook bataryası taşıyarak bunun üstesinden gelebilirsiniz fakat bu oldukça hantal bir çözüm olacaktır. Fakat atacağınız çeşitli adımlar ve MacBook pil ömrü uzatma rehberimizle çok daha pratik şekilde bilgisayarınızı daha verimli kullanabilirsiniz. Peki MacBook batarya ömrü nasıl artar?

MacBook Pil Ömrü Uzatma

Neyse ki macOS High Sierra işletim sisteminin sağladığı yeni dahili enerji izleme ve yönetim araçları ile dizüstü bilgisayarınıza ekstra batarya ömrü sağlamak mümkün. Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatmak önemli etki yaratırken, AirDrop, iCloud Drive ve iMessage gibi programların da etkisi büyük.

Bataryanızı daha verimli kullanmak ve ömrünü uzatmak istiyorsanız rehberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Mobil Ayarları Düzenleyin

Sistem Seçenekleri kısmındaki Enerji Tasarrufu modu MacBook pil ömrü uzatma işlemi için ilk başvuracağınız adım olacak. Buradan Batarya kısmına tıklayarak mobil kullanım ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Bu kısımdan Power Nap’in aktif olup olmadığını seçebileceğiniz gibi, Mac’in uyku durumundayken ekranın ve sabit diskin ne zaman kapanacağını da belirleyebilirsiniz.

Sistem Güncellemelerini Yükleyin

Sistem güncellemeleri de bazen pil yönetimi konusunda önemli geliştirmeler sağlar. Sistem Seçeneklerindeki Uygulama Mağazası kısmında güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmeyi açın ve yüklenmelerini sağlayın.

Ayrıca Power Nap’in sadece cihazın bataryası doluyken güncelleme indirmeye izin vereceğini unutmayın.

Gözünüz Bataryada Olsun

Mac bataryanızın tahmini olarak ne kadar kaldığı bilgisi menü barındaki batarya ikonunda yazmaktadır. Burada yüzdelik dilimi de açabilirsiniz. Menüde aynı zamanda güç tüketen açık uygulamalar da yer alır. Böylece gereksiz olanları kapatabilirsiniz.

Online Video İzlemeyi Kısıtlayın

Netflix ve YouTube gibi yayın platformlarından bol bol video izlemek bataryanızı tüketecektir çünkü Wi-Fi bağlantınız epey aktif olur. Bundan kaçınmak için çevrimdışı videolara yönelebilirsiniz. Örneğin iPlayer ya da Netflix bu gibi imkanlar sunuyor.

Sıcaklığı Kontrol Edin

Fazla sıcaklık Mac bilgisayarınız için sağlıklı değildir. Aynı zamanda fazla çalışan bir sabit disk de Mac’inizin sıcaklığnıı arttıracaktır. Sıcak bir işlemci de bilgisayar fanlarını hızlandıracağı için bu da bataryayı çabuk tüketecektir. Dolayısıyla bilgisayarınızın sıcaklık seviyesini Temperature Gauge ya da benzer bir uygulamayla devamlı kontrol edin.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim