Ludwig Van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Ludwig Van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Beethoven, günümüzde bile sıkça ve sevilerek dinlenen bir isimdir. Klasik müziğin öncülerindendir ve bazı parçaları herkese ulaşmaktadır. Büyük başarılara imza atmış sağır bir bestecidir.
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
12 Temmuz 2018

Konuyu Oyla!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 00,00
Loading...
Yorum Yap

Beethoven Kimdir?

Beethoven 16 Aralık 1770 tarihinde dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarındayken müziğe olan yeteneği fark edilmiş ve kendisi de babası gibi bir müzisyen olmak istemiştir. Dört yaşında piyano çalmayı öğrenmiş ve henüz sekiz yaşındayken konserler vermeye başlamıştır. Viyana ve Bonn şehirlerinde müzik eğitimi almış ve bunların ardından Viyana şehrinde yerleşmeye karar vermiştir. Beethoven, bir Mozart hayranıdır.
Beethoven, 1976 yılında sağlık sorunları yaşamaya başlamıştır ve daha 26 yaşındayken duyma ve konuşma sorunları yaşamaya başlamıştır. Kısa bir süre sonra ise yazı ile iletişim kurmaya başlamıştır.
Beethoven, yedi tane engelli kardeşe ve alkolik bir babaya sahipti. Bu sebeple de oldukça mutsuz bir çocukluk geçirmiştir.

Beethoven

Ludwig Van Beethoven’ın Hayatı

Müzik hayatının zirvesinde sağırlık yaşayan Beethoven o dönemlerde çok zorlandığı için intihara kalkışmıştır. Ardından kendini toparlamış ve birçok önemli ve başarılı eserini bu dönemde yapmıştır. Hatta Schiller’in Neşeye Övgü adlı şiirine bestelediği 9. Senfoni bu dönemde çıkmıştır.
Ardından gelen piyano ve keman konçertoları ve piyano sonatları Beethoven’ın sürekli çalışmaları haline gelmiştir. Bestelediği kalıpları aşan birçok parçası çok fazla müzisyene ilham olmuştur. En parlak dönemlerini romantik müziğin keşfinde yaşamıştır.
1827 yılında 56 yaşındayken Ludwig Van Beethoven siroz nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Cenazesine binlerce kişi tarafından katılım olmuştur.
Ludwig Van Beethoven birçok kez aşık olmasına rağmen hiç evlenmemiştir.

Ludwig Van Beethoven Önemli Eserleri

• 5. Senfoni, 3. hareket
• 5. Senfoni, 4. hareket
• Pathetique Sonata hareket. 1 ve 2
• Sonata Opus 111-1
• Sonata Opus 111-2
• Opus30-1
• Opus30-2
• Opus 30-3
• Opus 47-1
• Concerto 4-2
• Für Elise
• Moonlight Sontana 1.hareket
• 9. Senfoni 4 hareket
• 13. Quaetet, Presto
Bilinen en önemli eserlerindendir.

beethoven eserleri

Beethoven Hakkında İlginç Bilgiler

– Beethoven okul hayatı boyunca çok utangaç ve aşırı duygusal olmuştur. Garip davranışları ve eski kıyafetlere takıntıları nedeniyle diğer çocuklar tarafından sürekli dışlanıyordu.
– Beethoven en mutlu anlarında bile oldukça mutsuz görünen ve içine kapalı bir insandı. Fakat bazı insanlar samimi, şık ve sevecen olduğunu söylemiştir.
– Beethoven’ın hiç açılamadığı bir aşkı olmuştur.
– Beethoven, psikolojik rahatsızlıklarının yanında ağrılar, romatizma ve çıban gibi hastalıklarla savaşıyordu.
– Beethoven beste yapmadan önce kafasını buz gibi soğuk suyun olduğu bir kovaya sokuyordu.

Güncelleme :

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"