Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Low Carb (Düşük Karbonhidrat) Diyeti Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gereken Her Şey

Eklenme:
 Low Carb (Düşük Karbonhidrat) Diyeti Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gereken Her Şey

Low carb düşük karbonhidrat diyeti son dönemlerde oldukça popüler olan zayıflama yöntemlerinden (ketojenik diyet gibi) biridir. Karbonhidrat miktarının az alımı ile uygulanan bu zayıflama yöntemi hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Low Carb Diyeti Nedir?

Low carb düşük karbonhidrat diyeti uygulamasında, hem kısa zamanda kilo verilmekte hem de vücut sağlığı bozulmamaktadır. Bu amaçla, lif bakımından düşük besinlerin tüketimine ağırlık verilmektedir. Bu diyette amaç, karbonhidrat bakımından az besinlerin tüketilmesi sonucunda, vücudun gereken enerjinin sağlanabilmesi için glikoz deposunu kullanmasıdır. Glikoz deposu bittikten sonra, vücut enerji sağlamak amacıyla, yağ deposunda bulunan yağların yakımına başlamaktadır. Bu sayede kişi hızla kilo vermektedir.

 • Az miktarda karbonhidrat alındığı için, kan şekeri miktarından aşırı yükselme ya da düşme meydana gelmemektedir. Bu sayede, kan şekeri düzensizliği sonucu görülen yüksek tansiyon ve düşük tansiyon gibi sağlık sorunları görülmemektedir.
Bu diyet uygulamasında az lif alımı sonucunda, kabızlık görülebilmektedir.

Bu diyet uygulamasında az lif alımı sonucunda, kabızlık görülebilmektedir.

Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır?

Low carb düşük karbonhidrat diyeti uygulamasında, az karbonhidrat tüketilirken, protein ve yağ miktarının tüketimini arttırılmaktadır. Gerekli enerji miktarı için yağ yakımı hızlandırılmaktadır. Bazı diyet uygulamalarında kişi de, kas kaybı sonucu bazı problemler meydana gelmektedir. Ancak bu diyet uygulamasında, protein ağırlıklı besinler tüketildiği için kas sorunları oluşmamaktadır. Protein ağırlıklı beslenme gerektiren bir diyet uygulaması olduğundan, sıvı tüketiminin önemi oldukça fazladır. Bu nedenle kişinin en az 4 litre su tüketmesi gerekmektedir. Az sıvı alındığında vücuttaki fazla protein, böbreklerin çalışmasını zorlaştırmaktadır. Bu durumda kişinin böbrek faaliyetlerinde işlev bozukluklarının görülmesi kaçınılmazdır.

 • Bununla birlikte aşırı protein alımı demek, sindirim sisteminin fazla çalışması anlamına geldiğinden, sıvı alımı sağlanarak sindirimin kolaylaştırılması gerekmektedir.
 • Karbonhidrat alımı ketojenik diyet uygulamasında alındığı şekilde 50-100 gram olarak alınmalıdır. Bu noktada, karbonhidratların sağlıklı olanlarının tüketilmesi önem taşımaktadır.
 • Zayıflamanın hızlandırılabilmesi için, ortalama 40 dakika olacak şekilde hafif yürüyüşler yapılabilmektedir. Egzersiz uygulaması, özellikle metabolizması yavaş çalışan kişilere önerilmektedir.
Low carb düşük karbonhidrat diyeti uygulamasında, hem kısa zamanda kilo verilmekte hem de vücut sağlığı bozulmamaktadır.

Low carb düşük karbonhidrat diyeti uygulamasında, hem kısa zamanda kilo verilmekte hem de vücut sağlığı bozulmamaktadır.

Low Carb Diyeti Faydaları Nelerdir?

Low carb düşük karbonhidrat diyeti vücut üzerinde sağlıklı bir zayıflama sağlamak için uygulanmaktadır. Sağladığı diğer faydalar aşağıda belirtildiği şekildedir.

 1. Açlık hissinin bastırılmasını sağlamaktadır.
 2. Protein alımının yüksek olduğu bir diyet çeşidi olduğundan, kas zayıflamasının oluşmasına engel olmaktadır. Bu sayede olası kas problemlerinin önüne geçilmektedir.
 3. Kişide halsizlik durumu oluşmamaktadır.
 4. Hafızanın güçlendirilmesini sağlamaktadır.
 5. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
Protein alımının yüksek olduğu bir diyet çeşidi olduğundan, kas zayıflamasının oluşmasına engel olmaktadır. Bu sayede olası kas problemlerinin önüne geçilmektedir.

Protein alımının yüksek olduğu bir diyet çeşidi olduğundan, kas zayıflamasının oluşmasına engel olmaktadır. Bu sayede olası kas problemlerinin önüne geçilmektedir.

Low Carb Diyeti Zararları Nelerdir?

Low carb düşük karbonhidrat diyeti sağlıklı zayıflama yöntemidir. Ancak karbonhidrat oranı minimumda alındığından bazı bünyelerde hormon miktarının azalmasına neden olmaktadır. Hormon miktarı azaldığı zaman, metabolizma daha yavaş çalışmaktadır. Bu durumda kişide bazı sağlık sorunları görülebilmektedir. Bunlar;

 • Tiroid bezi çalışması zayıflayabilir. Bu nedenle hormonsal sorunlar görülebilir.
 • Karbonhidratın az tüketilmesi demek vücuda az lif almak demektedir. Yeterli lif alınmadığında bazı bünyelerde bağırsaklar yeterli çalışamamakta ve bu durum sonucunda kabızlık görülebilmektedir.
Hemen hemen her tür sebze yenebilmektedir.

Hemen hemen her tür sebze yenebilmektedir.

Low Carb Diyeti Boyunca Tüketilebilen Besinler Hangileridir?

Low carb düşük karbonhidrat diyeti uygulamasında, kişinin tüketmesi gereken besinler aşağıda belirtilmektedir.

 • Et,yumurta,balık gibi protein içeren besinler tüketilmelidir. Ancak köftenin yapımında ekmek kullanıldığından karbonhidrat oranı yüksektir. Bu nedenle tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Hemen hemen her tür sebze yenebilmektedir. Ancak bazı sebzeler (havuç ve patates gibi) oldukça yüksek karbonhidrat oranına sahiptir. Bu nedenle bu sebzeler tüketilmemelidir.
 • Süt ve süt ürünleri yenebilmektedir.
 • Günde en az 4 litre su tüketilmesi, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Diyet uygulamasında az miktarda karbonhidrat alımı gerektiği için, kişinin hesaplamayı doğru şekilde yapması gerekmektedir. Aksi halde, gerektiğinden fazla ya da az miktarda karbonhidrat alımı sonucunda, istenilen şekilde kilo verilmemektedir.

Karbonhidrat tüketimi, maksimum 50 ile 150 gram arasında olmalıdır.

Karbonhidrat tüketimi, maksimum 50 ile 150 gram arasında olmalıdır.

Low Carb Diyeti Boyunca Tüketilmemesi Gereken Besinler Hangileridir?

Low carb düşük karbonhidrat diyeti uygulamasında, kişinin tüketmemesi gereken besinler aşağıda belirtilmektedir.

 • Şeker içeren gıdaların tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Baklagiller, tahıllar,meyve suları,mısır,meyve ve dondurma gibi gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Karbonhidrat tüketimi, maksimum 50 ile 150 gram arasında olmalıdır. Bu miktar kişinin günlük hareket miktarına bağlı olarak azalma ya da artma gösterebilmektedir. Doğru diyet listesinin yapılabilmesi için, konusunda uzman bir diyet uzmanı ile görüşülmesi gerekmektedir.
Her diyet uygulamasında olduğu gibi bu uygulamada da kişinin sabırla süreci uygulaması gerekmektedir. Aynı zamanda bölgesel incelemede kullanıla egzersiz yöntemleri yapılarak, diyet desteklenebilmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.acibadem.com.tr
 • www.medicalpark.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap