Sağlık

Low Carb (Düşük Karbonhidrat) Diyeti Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gereken Her Şey

Low carb düşük karbonhidrat diyeti son dönemlerde oldukça popüler olan zayıflama yöntemlerinden (ketojenik diyet gibi) biridir. Karbonhidrat miktarının az alımı ile uygulanan bu zayıflama yöntemi hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Low Carb Diyeti Nedir?

Low carb düşük karbonhidrat diyeti uygulamasında, hem kısa zamanda kilo verilmekte hem de vücut sağlığı bozulmamaktadır. Bu amaçla, lif bakımından düşük besinlerin tüketimine ağırlık verilmektedir. Bu diyette amaç, karbonhidrat bakımından az besinlerin tüketilmesi sonucunda, vücudun gereken enerjinin sağlanabilmesi için glikoz deposunu kullanmasıdır. Glikoz deposu bittikten sonra, vücut enerji sağlamak amacıyla, yağ deposunda bulunan yağların yakımına başlamaktadır. Bu sayede kişi hızla kilo vermektedir.

  • Az miktarda karbonhidrat alındığı için, kan şekeri miktarından aşırı yükselme ya da düşme meydana gelmemektedir. Bu sayede, kan şekeri düzensizliği sonucu görülen yüksek tansiyon ve düşük tansiyon gibi sağlık sorunları görülmemektedir.

Low Carb Diyeti Boyunca Tüketilmemesi Gereken Besinler Hangileridir?

Low carb düşük karbonhidrat diyeti uygulamasında, kişinin tüketmemesi gereken besinler aşağıda belirtilmektedir.

  • Şeker içeren gıdaların tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Baklagiller, tahıllar,meyve suları,mısır,meyve ve dondurma gibi gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Karbonhidrat tüketimi, maksimum 50 ile 150 gram arasında olmalıdır. Bu miktar kişinin günlük hareket miktarına bağlı olarak azalma ya da artma gösterebilmektedir. Doğru diyet listesinin yapılabilmesi için, konusunda uzman bir diyet uzmanı ile görüşülmesi gerekmektedir.
Her diyet uygulamasında olduğu gibi bu uygulamada da kişinin sabırla süreci uygulaması gerekmektedir. Aynı zamanda bölgesel incelemede kullanıla egzersiz yöntemleri yapılarak, diyet desteklenebilmektedir.
[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]
  • www.acibadem.com.tr
  • www.medicalpark.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu