Nedir?

Lotus Çiçeği Nedir, Faydaları Nelerdir?

Çamurun içinde yetişen şahane bir bitki lotus çiçeği.  Etrafındaki bütün kere pisliğe rağmen kendini çok güzel bir şekilde koruyan eşsiz güzelliği ile dikkat çeken Hatta görür görmez kendine hayran bırakan bu çiçeğin arkasında gizli kalanları öğrendiğinizde ona daha çok hayranlık duyacağınızdan eminiz.

Sonsuz yaşamın sembolü olarak da bilinen lotus çiçeği hakkında merak ettiklerinizi sizi hiç bekletmeden anlatmaya başlıyoruz.  Hadi o zaman buyurun lotus çiçeği nedir,  Faydaları nelerdir,   Nasıl kullanılır, zararları var mıdır hep beraber keşfedelim öğrenelim.

Lotus Çiçeği Nedir?

Sadece güzelliği değil faydaları ile de çok dikkat çeken lotus çiçeği, özellikle çamurlu ve kirli sulak alanlarda yetişen bir su bitkisi diyebiliriz.  Bu dünyada en nadide çiçeklerden biri olarak tanınan lotus çiçeği yetiştiği alan gereği kendini temizleme yeteneğine sahip bir çiçek.  Hatta öyle ki üzerine ufacık bir toz tanesi konusu hemen temizliyor.  Kendini temizlemek için ise yağmur sularını kullanıyor.  Bu Nadide çiçek bugüne kadar birçok kültürde kendine çok önemli bir yer edindi.   Hatta dünyanın birçok yerinde sonsuz yaşamın simgesi olarak bile tanınıyor.  Hatta başta eski Mısır olmak üzere geçmiş zamanlarda birçok dönemde bu çiçeğin kutsal sayıldığı biliniyor.  Günümüzde ise lotus çiçeği Avrupa’da koruma altında olan bitkiler arasında gösteriliyor.  Peki, Lotus çiçeğinin faydaları neler diyorsanız hemen sizleri aşağıya doğru alalım.

Lotus Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Lotus çiçeğinin ne olduğundan kısaca bahsettiğimiz ve göre o halde Hiç beklemeyelim ve asıl önemli kısma geçelim.  Peki, Lotus çiçeğinin özellikleri ve faydaları nelerdir?

– Kalp sağlığına yaptığı katkılar Lotus çiçeğinin en önemli faydası diyebiliriz.  Kalbi güçlendiren lotus çiçeği daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor.

– Kendisinden çok daha kolay ulaşabileceğiniz yağı ile elde edilen kokular sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı bir etkiye sahip.  Aynı zamanda bu kokunu uyku getiren bir özelliği olduğu söyleniyor.

– Kokusuyla sakinleştiren lotus çiçeği Bu özelliği sayesinde Stresten kaynaklanan baş ağrılarında önlüyor.

– C vitamini ve antioksidan bakımından zengin olan lotus çiçeği vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor.

– Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu çiçeğin kendi kendini temizlemek gibi bir özelliği var Bu sayede insan vücudundaki mikropların kökünü kazandığı da belirtiliyor.

– Yabancı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan lotus çiçeği Bu sayede insanları hastalıklara karşı koruyor.

– Antioksidan özelliği sayesinde cildin temizlenmesinde ve Işıl ışıl parlamasını katkı sağlıyor.

– Zayıflamaya yardım ediyor.

– İshalin kısa sürede geçmesini sağlıyor.

– Cinsel gücü arttıran bir etkisi olduğu iddia ediliyor.

– Vücuda idrar söktürücü bir etki yapıyor.

Lotus Çiçeği Nedir, Faydaları Nelerdir?

Lotus Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Yukarıda anlattığımız gibi lotus çiçeği dünyanın en nadide çiçeklerinden biri ve koruma altında.  Yani anlayacağınız ona bitki olarak doğurdan ulaşmak hiç kolay değil.  Fakat tohumunu bulursanız bu Nadide çiçeği yetiştirmek mümkün.  Tabii ki yetiştirmek için de Sulak ortamların olması ve doğru koşulların oluşması önemli. Lotus çiçeği tohum olarak ekildiğinde çiçeğe dönüşmesi iki yılı buluyor.

Yukarıda Lotus çiçeğinin birçok faydasından bahsettik, bunlardan yararlanmak için elbette unu ekip yetişmesini beklemenize gerek yok.  Zaten bu faydaları ulaşmak için onun Taze tüketmeniz değil Lotus çiçeğinden hazırlanmış çayı içmeniz gerekiyor. İsterseniz lotus çiçeği yağı da kullanabilirsiniz.  Online alışveriş sitelerinden ya da güvenilir bir aktardan bıçağı ulaşabilir ya Dayağını satın alabilirsiniz.

Lotus çiçeği eğer çay olarak tüketmek istiyorsanız demlemeyi forma göre yapmanız gerekiyor.  Eğer aktardan çiçeğin ve kurutulmuş Yaprakların bir arada bulunduğu çayı satın alırsanız bir yemek kaşığı çaya 2 su bardağı su gelecek şekilde dengeleyin ve suyu kaynatıp bir kenara koyduktan sonra içinde çaya ilave edin beş on dakika demlenmesini bekleyin.  Daha sonra da süzerek Günde 2 defa bu çayı içebilirsiniz.

Lotus çiçeği yayın yağını kullanmak İsteyenler ise bir ölçü zeytinyağı ve bir ölçüde 30 çiçeği yağını karıştırıp Bir karışım elde ettikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz.  Cilt temizliği için uygulanacak bölgeye göre miktarı ayarlayabilirsiniz.

Stresi azaltma ferahlama ya da uyku getirme için Lotus çiçeğini kullanmak İsteyenler ise bir kasenin içine su doldurup 5 10 Damla lotus çiçeği yağı damlatarak bu suyu soluyabilirler.

Lotus Çiçeğinin Zararları Nelerdir?

Eğer doğru ve ölçülü şekilde lotus çiçeği kullanırsanız herhangi bir yan etkisini görmezsiniz.  Fakat Birçok şeyde olduğu gibi mutsuz çiçeğinde ya da yağında aşırıya kaçarsanız ciddi zehirlenmelere karşı karşıya kalabilirsiniz. Siz siz olun olumsuz etkilerini görmemek için her zaman dikkatli davranın.

Daha önce de birçok yazımızda belirttiğimiz gibi farklı maddelere karşı alerjik reaksiyon gösteren bir yapınız varsa, hamileyseniz ya da ciddi bir kronik rahatsızlığınız bulunuyorsa bu çiçeği kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu