Lökopeni Nedir? Hangi Hastalıklarda Görülür?

Lökopeni Nedir? Hangi Hastalıklarda Görülür?

Bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde rol olan lökositlerin, çeşitli sebeplere bağlı azalması sebebiyle çok sayıda hastalığa savunmasız hale gelinmektedir. Lökopeni durumunda olan bir hastanın gösterebileceği belirtiler ve hangi hastalıklarda lökopeni görülebileceği şu şekildedir..

Yazar :

24 Nisan 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Lökopeni, kan içerisinde bulunan beyaz kan hücrelerinin, referans değerinin altına düşmesiyle görülen durumdur. Lökosit miktarının kan içerisinde mikrolitre başına 5000’in altına düşmesi ile görülmektedir.

Beyaz kan hücrelerinin insan vücudunda normal düzeyi, yaş ve cinsiyet olmak üzere belli faktörlere bağlı değişiklik gösterir. Yetişkin bir erkekte kan değerindeki lökosit sayısı mikrolitrede 4500-11000 arasındadır. Çocuklarda bu düzey çok daha yüksektir.

Lökopeni belirtileri nelerdir?

Lökopeni, ciddi vakalarda belirti gösterirken, hafif vakalarda hiçbir belirti göstermeden ilerler. Lökopeni durumunun belirtileri ise şu şekilde görülmektedir.

Anemi: Dokulara oksijen taşınmasında görevli olan kırmızı kan elemanlarının yok olduğu bir problemdir. Anemi durumu yorgunluk ve solgunluk belirtileri gösterir.

Menorajiye: Lökopeni durumuyla karşı karşıya kalan kadınlar menoraji ya da anormal derecede ağır adet sikluslarıyla karşı karşıya kalmasıdır. Bu durum adet kanaması, metrorrhagia ya da uterin kanama olabileceği gibi bir enfeksiyon ya da kanser habercisi de olabileceği unutulmamalı ve mutlaka tıbbi yarım alınması gerekmektedir.

Sıcak basması, sinirlilik hali, yorgunluk, baş ağrısı görülen en belirgin şikayetlerdir.

Lökopeni nedenleri nelerdir?

Lökopeni durumunun başlıca nedenleri şu şekildedir.

 • Lösemi,
 • Sistemik Lupus Eritematozus
 • Kemoterapi ve Radyasyon uygulamaları
 • HIV enfeksiyonu
 • Aplastik anemi
 • Hipertiroidi
 • Romatoid artrit
 • Kostmann sendromu
 • Anoreksiya nevroza
 • Verem
 • Hodgkin Lenfoma
 • Splenomegali(büyük dalak)
 • Miyelofibrozis

Lökopeni komplikasyonları nelerdir?

Lökopeni, başlı başına hayati tehlike arz etmeyip, asıl hayati sorunları bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı savunmasız hale sokarak dolaylı yoldan sebep olmaktadır. Hastanın zayıflayan bağışıklık mekanizması en ufak bir hastalıkla bile mücadele etmekte büyük zorluk çeker.

Lökopeni tanısı nasıl koyulur?

Lökopeni durumunun tanısı tam kan tahlili ile ortaya çıkabildiği gibi sitometri adı verilen teknikle de tanı koyulabilmektedir.

Lökopeni Tedavisi nasıl yapılır?

Lökopeni tedavisinde beyaz kan hücrelerinin üretilebilmesi üzerine bir tedavi protokolü benimsenmektedir. Bu yolda kemik iliği uyarıcı tedavi, kemoterapi, sitokin kullanımı, multivitamin kullanımı, bakır ve çinko alımı sağlanır.

Lökopeni durumunda beyaz kan hücresi üretimi dışında hastanın düşen bağışıklık sisteminin yol açtığı enfeksiyon, enfestasyon ve viral hastalıklara karşı vücudun korunması üzerine de uygun ilaçlar kullanılmaktadır.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"