Lokman Hekim Kimdir? Lokman Hekim Efsaneleri Nasıldır?

NAVİGASYONLokman Hekim Kimdir?Lokman Hekim Efsaneleriİlk Lokma Hekim EfsanesiLokman Hekim’in En Bilinen Efsanesi Lokman Hekim Kimdir? Lokman Hekim olarak bilinen kişi günümüzden binlerce yıl önce yaşamış olan bilgin bir adamdır. Lokman Hekim’in ismi Kuran’da da geçer. Lokman Hekim gençliğinde marangozluk ve terzilik de yapmıştır. Lokman Hekim’in hikmet sahibi olduğuna inanılır. Kuran’da Lokman Hekim suresi vardır ve […]

05.07.2018 - 10:45
24.07.2018 - 16:53
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Lokman Hekim Kimdir?

Lokman Hekim olarak bilinen kişi günümüzden binlerce yıl önce yaşamış olan bilgin bir adamdır. Lokman Hekim’in ismi Kuran’da da geçer. Lokman Hekim gençliğinde marangozluk ve terzilik de yapmıştır.

Lokman Hekim’in hikmet sahibi olduğuna inanılır. Kuran’da Lokman Hekim suresi vardır ve isminden burada bahsedilir. Allah’ın Lokman Hekim’e hikmet verdiği söylenir. Oğluna verdiği tavsiyeler ve öğütler ile de tanınır.

Eczacılık simgesi lokman hekim efsanelerinden esinlenilmiştir.

lokman hekim

Lokman Hekim Efsaneleri

Lokman Hekim, kültürümüzde büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle de hakkındaki efsaneler yayılmış ve herkesin ağzına dolanmıştır. Ancak hangisi doğru hangisi değil bilinmemektedir.

 

İlk Lokma Hekim Efsanesi

Lokman Hekim, doktor ve eczacılık yapan bir insanmış. Bir dükkanı varmış ve bu dükkanda her hastalığın şifası olan ilaçlar bulunurmuş. Hastalar dükkana girdiklerinde hastalığının çaresi olan ilacın şişesi sallanmaya başlarmış. Bir gün bir adam içeri girmiş. Hiçbir şişe sallanmıyormuş. Bunun üzerine Lokman Hekim “Hastalığının çaresi yok bu yüzden öleceksin.” Demiş. Adam bunu duyunca çok üzülmüş. Her şeyini satıp yanına bir tüfek, av köpeği ve at alarak dağlara çıkmış. Hayvanlara vurup yiyerek ve yörüklerden yoğurt ve süt alarak geçiniyormuş. Bu sırada hastalığı daha da artmış. Bir ağacın altına atını bağlayıp oturmuş. O sırada yörüklerden bir kadın yere bir tas süt koymuş. O sırada da bir yılan gelip o sütü içmiş. Yılan zehrini süte kusmuş. Tasın içi yeşil olmuş.
Artık çektiği ağrı ve acılara dayanamayan adam zehri içip ölmeyi ve acılarından kurtulmayı istemiş. Tastaki zehirli sütü içmiş. İshal olmuş ve kusmaya başlamış. Fakat bu sırada ağrısı da giderek hafiflemiş. Ölmek için içtiği zehir onu iyileştirmiş. Ardından soluğu Lokman Hekim’de almış. Lokman Hekim’e: “Benim öleceğimi söyledin fakat ölmedim.” Demiş. Bunun üzerine de Lokman Hekim: “Ben sana ala ineğin sütünü nasıl bulayım? Yılana süt içirip nasıl kusturayım? Çare vardı ama zordu.” Demiş. Bunun üzerine yılan ve tas bir sembol haline gelmiştir.

lokman hekim kimdir

Lokman Hekim’in En Bilinen Efsanesi

Lokman Hekim hakkındaki bir diğer efsane işe şu şekildedir.

Efsanelere göre Lokman Hekim doğada bulunan bitki, özel taşlar gibi maddeleri kullanarak bir formül bulmuştur. Bu formül ise ölümsüzlük iksiri diye söylenmiştir. Ama Lokman Hekim Kuran’ı Kerim’de “Her canlı ölümü tadacaktır.” Sözü geçtiği için iksiri kaybetmiştir. Kimsenin üzerinde denememiştir.
Bu efsanede Lokman Hekim’in iksiri nasıl kaybettiğine dair bile senaryolar vardır. Bunlardan birisi: Lokman Hekim üzerinde ölümsüzlük ilacıyla beraber eve dönmektedir. Derenin üzerindeki köprüden düşerken iksiri düşürür. Diğeri ise: ölümsüzlük iksirini bular bulmaz eline yazar ama dışarıda karşılaştığı sağanak yağmur yüzünden yazı silinir.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim