Kimdir?

Lokman Hekim Kimdir? Lokman Hekim Efsaneleri Nasıldır?

Lokman Hekim Kimdir?

Lokman Hekim olarak bilinen kişi günümüzden binlerce yıl önce yaşamış olan bilgin bir adamdır. Lokman Hekim’in ismi Kuran’da da geçer. Lokman Hekim gençliğinde marangozluk ve terzilik de yapmıştır.

Lokman Hekim’in hikmet sahibi olduğuna inanılır. Kuran’da Lokman Hekim suresi vardır ve isminden burada bahsedilir. Allah’ın Lokman Hekim’e hikmet verdiği söylenir. Oğluna verdiği tavsiyeler ve öğütler ile de tanınır.

Eczacılık simgesi lokman hekim efsanelerinden esinlenilmiştir.

Lokman Hekim’in En Bilinen Efsanesi

Lokman Hekim hakkındaki bir diğer efsane işe şu şekildedir.

Efsanelere göre Lokman Hekim doğada bulunan bitki, özel taşlar gibi maddeleri kullanarak bir formül bulmuştur. Bu formül ise ölümsüzlük iksiri diye söylenmiştir. Ama Lokman Hekim Kuran’ı Kerim’de “Her canlı ölümü tadacaktır.” Sözü geçtiği için iksiri kaybetmiştir. Kimsenin üzerinde denememiştir.

Bu efsanede Lokman Hekim’in iksiri nasıl kaybettiğine dair bile senaryolar vardır. Bunlardan birisi: Lokman Hekim üzerinde ölümsüzlük ilacıyla beraber eve dönmektedir. Derenin üzerindeki köprüden düşerken iksiri düşürür. Diğeri ise: ölümsüzlük iksirini bular bulmaz eline yazar ama dışarıda karşılaştığı sağanak yağmur yüzünden yazı silinir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu