Nedir?

Limon Yağı Nedir, Faydaları ve Kullanım Yolları

Limon yağı, kullanım genişliği açısından her evde bulunması gereken mucizevi denilecek bir yağ çeşididir. Vücuttaki stresi atarak rahatlamaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra; temizlik yaparken, kırışıklıkların giderilmesinde ya da ferah bir banyo için kullanılabilmektedir.  Limon yağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımıza göz atın.

Limon yağı nedir?

Limonun canlandırıcı kokusunun yanı sıra temizleyici özelliği sayesinde, çeşitli dermatolojik ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. Limonda %68 oranında antioksidan özellikte d-limonen maddesi bulunur. Limon yağı ise daha olgunlaşmamış limon kabuklarının soğuk pres metoduyla işlemden geçirilmesiyle elde edilir.

 

Limon yağı evde rahatlıkla yapılabilir. İstenilen ölçüde zeytinyağı (1 bardak) kap içerisinde yaklaşık 70 dereceye gelene kadar ısıtılır. Sonrasında  limonun (6 limon) kabuğu rendelenerek önceden ısıtılan yağın içerisine atılır. Hazırlanan karışım, ortalama 6 saat kadar bekletildikten sonra süzgeç yardımıyla süzülür. Elde edilen yağ karışımı, cam bir kavanoza koyularak muhafaza edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu