Limon Yağı Nasıl Yapılır, Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

NAVİGASYONLimon Esansiyel Yağı Nedir?Limon Yağının FaydalarıMide bulantısı giderirSindirime yardımcı olurCildi beslerKilo vermeye yardımcı olurVücudu arındırmaya yardımcı olurAğız Sağlığını ArtırırÖksürüğü giderir ve lenfatik drenaj uyarırAntimikrobiyal Ajan olarak çalışırAnti-tümör ajanı olarak çalışabilirLimon Yağı Nasıl Yapılır?Malzemeler:Yapılışı:Sıcak İşlem Yöntemi (Süper Hızlı)Hindistan Cevizi Yağı İçin Soğuk İşlem YöntemiZeytinyağında Soğuk İşlem Yöntemi Limon esansiyel yağının sağlığa faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Limon, […]

23.12.2018 - 20:31
23.12.2018 - 20:31
Yorum Yap
6 dk okuma süresi

Limon esansiyel yağının sağlığa faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Limon, toksinleri vücuttan temizleme kabiliyeti ile bilinir ve lenfatik drenajı uyarmak, enerjiyi gençleştirmek, cildi arındırmak ve bakteri ve mantarlarla savaşmak için yaygın olarak kullanılır. Limon yağı, doğal bir diş beyazlatıcıdan, ev temizleyiciden ve çamaşır temizleyiciden, bir ruh hali güçlendiricisine ve mide bulantısına kadar pek çok amaç için kullanılabildiği için eldeki en “temel” yağlardan biridir. Yani limon yağı faydaları nedeniyle bir şişe uçucu yağdan çok daha fazlası diyebiliriz.

Limon Esansiyel Yağı Nedir?

Bilimsel olarak Citrus limonu adı verilen limon, Rutaceae ailesine ait çiçekli bir bitkidir. Limon bitkileri, dünyanın her yerinden birçok ülkede yetişmektedir, ancak Asya’ya özgüdürler ve MS 200’e kadar Avrupa’ya getirildiklerine inanılır. Amerika’da, İngiliz denizciler denizde kendilerini kirletmekten ve ortaya çıkan koşullardan korumak için limon kullanırlardı. Bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele için de çok sık tercih edilirdi.

Limon esansiyel yağı iç meyve değil limon kabuğundan elde edilir. Kabuğu aslında yağda çözünen fito-besleyicileri nedeniyle limonun en besleyici-yoğun kısmıdır. Limon esansiyel yağı terpenler, seskiterpenler, aldehitler, alkoller, esterler ve steroller dahil birçok doğal bileşikten oluşur.

Limon ve limon yağı ferahlatıcı kokuları ve canlandırıcı, arındırıcı ve temizleyici özellikleri nedeniyle popülerdir. Araştırmalar limon yağının güçlü antioksidanlar içerdiğini ve iltihaplanmayı azaltmaya, bakteri ve mantarlarla savaşmaya, enerji seviyelerini arttırmaya ve sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Limon Yağının Faydaları

Limon yağı evde kendinizin de yapabileceği faydaları saymakla bitmeyen bir yağ çeşididir. İşte Limon yağının faydaları;

Mide bulantısı giderir

Eğer mide bulantısından kurtulmanın bir yolunu arıyorsanız, özellikle hamileyseniz ve sabah rahatsızlığınız varsa, limon esansiyel yağı doğal ve etkili bir ilaç olarak işlev görür. Yapılan araştırmalarda gebe kadınların mide bulantısı hissettikleri anda limon esansiyel yağı solumaları durumunda bulantıların kontrol altına alındığı görülmüştür.

Sindirime yardımcı olur

Limon esansiyel yağı, gastrit ve kabızlık gibi konular da dahil olmak üzere sindirim problemlerini yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Cildi besler

Limon esansiyel yağı, sivilceyi azaltarak, zarar görmüş cildi besleyerek ve cildi nemlendirerek cildinize fayda sağlar. Laboratuar çalışmaları limon yağının serbest radikallerin neden olduğu ciltte hücre ve doku hasarını azaltabildiğini göstermektedir. Bunun nedeni limon yağının güçlü antioksidan aktivitesi ve yaşlanma karşıtı etkileridir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Limon esansiyel yağının vücut yağının bozulmasına neden olabileceğini biliyor muydunuz? Kilo kaybı için en iyi yağlardan biri olan greyfurt yağı gibi, limon da metabolizmanızı desteklediği ve lenf bezlerini temizlemesine yardımcı olan ve kilo kaybına yardımcı olabilecek lenf bezlerini temizleyen d-limonen içerir.

Vücudu arındırmaya yardımcı olur

Limon yağının vücut üzerinde temizleyici ve koruyucu etkisi vardır. Vücudun zararlı patojenlere karşı korunmasına yardımcı olur, kan ve karaciğer yoluyla detoksifikasyonunu teşvik eder. Limon yağı ayrıca vücudun atık ve toksinlerin kendisini temizlemesine yardımcı olan lenfatik drenajı da uyarır.

Ağız Sağlığını Artırır

Limon esansiyel yağının antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olması, oral pamukçuk ve ağız kokusu dahil olmak üzere birçok oral hastalığın doğal bir ilacı olarak çalışır. Ayrıca dişlerinizi doğal olarak beyazlatmak ve diş çürümelerini önlemek için de kullanılabilir.

Öksürüğü giderir ve lenfatik drenaj uyarır

Limon yağı antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, bu yüzden bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve solunum koşullarıyla savaşmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda alerjiler için en önemli yağlardan biri olarak da işlev görür.

Antimikrobiyal Ajan olarak çalışır

Araştırmalar limon esansiyel yağının, yağda bulunan iki baskın bileşik, limonen ve b-pinen nedeniyle doğal bir antimikrobiyal madde olarak çalıştığını göstermektedir. Bu, limon yağının temizlik ve gıda korumasında güçlü bir araç olmasını sağlar. Limon yağı, evinizi bakteri, mantar ve diğer zararlı patojenler gibi zararlı patojenleri temizlemek için kullanılabilir. Limonu doğal bir temizlik ürünü olarak kullanmak, evinizi tehlikeli kimyasal maddelerden üretilen geleneksel ürünlerden uzak tutar.

Anti-tümör ajanı olarak çalışabilir

Hayvan çalışmaları, limon esansiyel yağının önemli bir bileşeni olan limonenin anti-tümör ve kemoterapötik etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Limon yağının ağızdan beslenmesi, gözlemlenebilir herhangi bir sistemik toksisite olmadan, meme karsinomunun (meme kanseri) belirgin bir gerilemesine neden olmuştur.

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon yağı nedir, limon yağının faydaları nelerdir öğrendiğimize göre gelelim evde limon yağı nasıl yapılır sorusunun yanıtına. İşte evde kolaylıkla yapabileceğiniz limon yağı tarifi

Malzemeler:

Limon kabukları, tercihen organik

Minimal işlenmiş zeytin veya hindistancevizi yağı * ( yüksek kaliteli yağların bulunduğu yerlerden almaya dikkat edin )

Yemek pişirmek için bir yağ yapıyorsanız isteğe bağlı tatlar: sarımsak ve / veya taze otlar

* Oksidasyon nedeniyle sıcak işlem için zeytinyağı tavsiye edilmez. Bazı zeytinyağları ısıya dayanabilmesine rağmen, bunun nedeni yoğun şekilde rafine edilmiş olmaları ve zeytinyağını bizim için çok iyi yapan mikro besinleri içermemeleridir.

Yapılışı:

Sıcak İşlem Yöntemi (Süper Hızlı)

Limonu yıka ve kurut

Bir sebze soyucusunu kullanarak, sarı derinin ince şeritlerini uzun şeritler halinde kesin. Acı beyaz özün kabuğunu soymadığınızdan emin olun, sadece dış kısım olması gerekiyor.

Kabukları küçük bir tencereye yerleştirin ve üzeri tamamen kaplanana kadar hindistancevizi yağı dökün. Yağı yaklaşık 5 dakika çok hafif bir kaynama seviyesine getirin, daha sonra yağların kaynamaya devam etmesi için birkaç saat bekleyin.

Soğuduktan sonra süzün ve bir kavanozun içine yağı dökün. Karanlık bir dolapta veya buzdolabında saklayın.

Hindistan Cevizi Yağı İçin Soğuk İşlem Yöntemi

Bu yöntem ısı kullanmadığından, enzimler ve mikro besinler daha iyi korunur.

Limonları yıka ve kurut.

Yukarıdaki gibi limonun sadece sarı kısmını soyun, beyazını almamaya dikkat edin.

Kabukları kavanoza koyun, sonra örtecek kadar hindistancevizi yağı dökün ve sıkıca kapağı kapatın.

Güneş alan bir yerde 1-2 hafta boyunca bekletin, ancak kavanozu her gün bir defa sallayın. Sürenin sonunda limon yağını süzün ve başka bir kavanozda saklayın.

Zeytinyağında Soğuk İşlem Yöntemi

Salatalar için kullanacağınız bir limon yağı yapmak istiyorsanız, zeytinyağı ile yapmak en iyi seçenek olacaktır. Soğuk işlem hindistancevizi yağı versiyonu gibi, bu yöntem enzimleri ve mikro besinleri korur.

Limonları yıka ve kurut.

Yine sadece sarı kısımlarını almaya özen gösterin.

Kabukları bir kavanoza ekleyin ve üzerine çıkacak kadar zeytinyağı ekledikten sonra kapağı sıkıca kapatın. Her birkaç günde bir sallayarak, 1-2 ay boyunca karanlık bir yerde bekletin. Açıp süzün ve bir kavanozun içine yağı dökün. Karanlık bir dolapta veya buzdolabında saklayın.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim