Haber

Libya’da Halife Hafter Güçleri Tarafından Alıkonulan Türk Gemiciler İstanbul’a Geldi

Libya’da geçtiğimiz günlerde Halife Hafter güçleri tarafından alıkonulan Türk denizciler, Onur Çakır, Mehmet Yılmaz Odabaşı, Eyüp Eryılmaz, Necmettin Demirhan, Eren Çakır ve Birol Kutlu Libya’nın başkenti Trablus’tan kalkan uçakla sabah saatlerinde İstanbul’a geldi.

Aileleri Karşıladı

İstanbul Havalimanı’na gelen gemicileri aileleri ve Dışişleri Bakanlığı İstanbul temsilcisi büyükelçi Murat Tamer karşıladı. Libya’da alıkonulduktan sonra Türkiye’ye geri dönen gemicilerden olan Onur Çakır burada gazetecilere yaptığı açıklamada, internetinin kısıtlı olduğunu ve mümkün olduğu kadar ailesi ile iletişim kurmaya çalıştığını belirterek, iyi olduğunu sürekli söylediğini ifade etti. Libya’da başlarından birçok olay geçtiğini ve bunu ailesine yansıtmamaya çalıştığını söyleyen Türk gemici, genel anlamda iyi olduklarını getirdi. Libya’da yaşadıkları olay sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Cumhurbaşkanının yanlarında olduğunu belirten Çakır, Kübra Aktaş’ın yardımları ile sağ salim kurtulduklarını söyledi. Aynı zamanda arkadaşlarının ve ağabeylerine de kendisine büyük destek olduğunu belirten Çakır’ın annesi de oğluna kavuştu için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Herkes Bizim İçin Koşturdu

Libya’da alıkonulan Türk gemicilerden biri olan Eyüp Eryılmaz ise 1 hafta bekletildiklerini ve daha sonra pazartesi günü Trablus’a getirdiklerini ve buradan da İstanbul’a geçtiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk yetkililere çok teşekkür ettiğini belirten Eryılmaz, aynı zamanda Libya’da bulunan patronları Samir Bey’in de kendilerine çok yardımcı olduğunu ifade etti. 6 Türk vatandaşı Libya’da Halife Hafter güçleri tarafından alıkonulmuş ve 1 Temmuz 2019 tarihinde serbest bırakılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu