Libya’da Göçmenlerin Katledilmesinin Ardından BMGK Acil Toplanıyor

Libya’da Hafter güçlerinin saldırısında 44 göçmenin hayatını kaybetmesinin ardından BMGK acil toplanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric saldırı hakkında yaptığı açıklamada, göçmenlerin kaldığı merkezin koordinatlarını taraflara önceden tam olarak verilmiş olduğunu belirterek, Genel Sekreter Antonio Guterres'in insanlık dışı saldırıyı kınadığını dile getirdi.

03.07.2019 - 21:58
04.07.2019 - 11:08
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric’in günlük basın brifinginde gündemi Libya’da başkent Trablus yakınlarında göçmenlere düzenlenen hava saldırısıydı. Göçmenlerin bulunduğu merkezinin koordinatlarının tam olarak daha önceden taraflara verildiğini belirten Sözcü Dujarric, bu çirkin saldırıyı genel sekreterin de en güçlü şekilde kınadığını dile getirdi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 44 kişinin hayatını kaybettiği 130’dan fazla kişinin de yaralandığı çirkin saldırıya ilişkin BM Genel Sekreteri Guterres’in bağımsız soruşturma çağrısı yaptığını belirten sözcü, tarafların uluslararası insani hukuka uyması gerektiğine dikkat çekti.

Acil Toplanacak

Diğer yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Türkiye saati ile 22.00’de Libya’da göçmenlerin bulunduğu merkeze düzenlenen hava saldırısını görüşmek üzere toplanacak. BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame 44 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, saldırının savaş suçu niteliğinde sayılabileceğini söylemişti.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim