Haber

Leyla’nın ölümünden sonra toplanan aşiret olayın üstünün kapatılması yönünde karar almış

Ağrı kent merkezinde yaşayan Şükran – Nihat Aydemir çiftinin 4 yaşındaki kızları Leyla, 15 Haziran 2018 tarihinde dedesinin yaşadığı Bezirhane Köyü’nde kayboldu. 18 gün süren arama çalışmaları sonucunda küçük Leyla’nın cansız bedeni köyün 3 kilometre uzaklığında bulunan Kurudere mevkiinde su içinde yüzüstü bulundu. Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin Baba Nihat Aydemir’in amcasının oğlu 32 yaşındaki Mehmet Ali Aldemir gözaltına alınırken 18 Temmuz tarihinde kasten öldürme’ suçlamasıyla tutuklandı.

7 sanık hakkında dava açıldı

4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümünden yaklaşık 1 yıl sonra savcılık tarafından hazırlanan iddianame Ağrı 1’inci ağır ceza mahkemesince kabul edildi. Savcılığın hazırladığı iddianamede tutuklu olarak bulunan Mehmet Ali Aydemir ile Leyla’nın amcaları Musa Aydemir (28), Yusuf Aydemir (42) ve köylülerden B.D. (47) ile eşi H.D. (55), A.A. (37) ve eşi Y.A. (40) hakkında çocuğa ya da beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenirken, iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 14 yıl hapis cezası istendi.

Üstünü kapatmak istediler

Leyla Aydemir soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı çok sayıda köylünün ifadesini aldı. Baba Nihat Özdemir’in kuzeni Erol Dursun’un ifadeleri de iddianamede yer aldı. Babası ile çok samimi oldukları için Leyla kaybolduktan sonra sürekli Nihat Aydemir’in yanında olduğunu söyleyen Dursun, Leyla’nın nasıl öldüğünü belirlemek için araştırma yaptığını, olay sonrası aşiret reisinin katılımıyla toplantı yapıldığını dile getirdi. Çok sayıda aşiret üyesinin katılımıyla toplantı yapıldığını öğrendiğini belirten Dursun, toplantıda Leyla’nın ölümü ile ilgili olayı kapatmak amacıyla kızın kendisinin 18 gün boyunca yürüyerek gittiğinin yayılması ve köylere bu şekilde konunun araştırılması şeklinde karar aldıklarını duyduğunu söyledi. Hatta Leyla’nın babası Nihat Aydemir’in kendisine kızının yürüyerek gitmiş olabileceğini söylediğini belirten Dursun, kendisinin de bulunan mümkün olmayacağını belirttiğini bunun üzerine babanın “aileden çıkarsa ne yaparız birbirimizi ve öldüreceğiz” dediğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu