Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Leptin Hormonu Nedir? Leptin Eksikliği ve Sebepleri

Vücut için oldukça yararlı olan leptin hormonu düşük seviyede kaldığında bazı sorunlara yol açar. Leptin hormonunun eksikliği ile ilgili bilgileri sizler için derledik.
Son Güncelleme:
 Leptin Hormonu Nedir? Leptin Eksikliği ve Sebepleri

Doygunluk hormonu olarak adlandırılan Leptin hormonunun düşüklüğü, bellekte zayıflık, bunalım, enfeksiyon ve anoreksiyle ilişkilendirilir. Kilo kaybetmeye sebep olan Leptin hormonu, vücutta bulunan yağ hücrelerinin bir üretimidir.

Kilonun belirlenmesine etki eden dört hormondan biri olarak görülen Leptin, yağ dokusunda oluşarak, gıda tüketiminin inhibe edilmesi ve fazla yağ hücrelerinde depolanmasını sağlayabilmek adına beyne sinyal gönderir.

Yağsız olan dokuları aşırı yağ yüklemesinden koruyan leptin hormonu, fazla yeme, açlık, yağ hücrelerinin boyutu gibi faktörler ile ilişkilendirilirken, insanların az yağ tüketmesi halinde vücutlarının leptin ürettiği bilinir.

Leptin Eksikliği ve Sebepleri

Leptin hormonu her yönden önem arz ederken, kanda aşırı bir şekilde leptin salgılayan vücudun bazı bölümlerinde leptin direnci baş gösterir Düşük leptin düzeyleri ve aşırı leptin eksikliği bir çok soruna sebebiyet verir.

Düşük leptin sebepleri arasında, soğuğa maruz kalma, kısa süren aç kalmalar, uyku eksikliği, anoreksiya, alkol kullanımı, egzersiz yapma, düşük BMI seviyeleri gösterilebilir. Ayrıca leptin eksikliğinde konjenital leptin eksikliği ve lokalize yağ dokusu kaybı da görülebilir.

Leptin Eksikliği Belirtileri

Leptin eksikliğinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı insanlar leptin eksikliğinde farklı bulgular ile karşılaşırken bazıları ise bu bulguları hiç göstermez. Leptin eksikliği bulguları arasında sıklıkla açlık hissedilmesi, kilo vermede zorluk yaşanması, vücut yağının yüksek olması ya da düşük olması, menapoz, zayıf ve kırılgan kemikler gösterilebilir.

Leptin Hormonunun Faydaları

Leptin hormonunun çok sayıda faydası bulunmaktadır. Hormon ile alakalı son dönemde yapılan çalışmalar bu tezi doğrular nitelikte sonuçlar verirken, leptin hormonunun aksiyete ve depresyonu azalttığı bilinmektedir. Ketozise girmeye yardımcı olanleptin hormonu aynı zamanda, bilişsel fonksiyonu, doğurganlığı ve kemik sağlığını geliştirmede faydalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren leptin hormonu, doğal katil hücreleri uyararak, insülin duyarlılığını yükseltir. Kolesterolü düşüren leptin hormonu, amono asit ve şeket emiliminin azalmasına da yardımcı olur.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap