Lekima Tayfunu Çin’e kadar ulaştı: 13 kişi öldü 1 milyon kişi bölgeden tahliye edildi

Lekima Tayfunu, Çin'in güneydoğu kıyılarına vurmaya başlarken 13 kişinin hayatını kaybettiği ve bir milyondan fazla insanın evlerinden çıkartılıp bölgeden tahliye edildiği bildirildi. Devlet basını, tayfun sonucu ortaya çıkan bir toprak kayması sonucu 16 kişinin de kaybolduğunu kamuoyuna duyurdu. Lekima Tayfunu, günün ilk saatlerinde Tayvan ve Çin'in hem çok önemli bir şehri hem de başkenti olan Şangay arasındaki Wenling'te etkili olmaya başladı.

10.08.2019 - 12:51
10.08.2019 - 12:51
Yorum Yap
30 sn okuma süresi

Başta “süper tayfun” diye tanımlanan Lekima, karaya ulaşmadan önce biraz güç kaybetse de hala saatlik hızı 187 kilometreyi bulan rüzgarlarla oldukça zararlı bir hale geldi. Toprak kaymasının ise tayfunun karaya vurduğu sırada bölgeye yakın olan Wenzhou’da meydana geldiği belirtildi.

Tayfunun, ağır ağır kuzeye, Zheijiand bölgesine doğru hareket etmesi ve 20 milyondan fazla nüfusa sahip olan Şangay’a ulaşması bekleniyor. Fakat Şangay’a ulaşana kadar gücünü kaybedeceğini düşünen uzmanlar bu konuda çok fazla bir endişeye sahip değil.

Kurtarma görevlileri, yollardaki sel suları nedeniyle araçlarının hareket ettiremeyen ve arabadan da çıkamayan sürücüleri kurtarmak için uğraşırken, bazı ağaçların devrildiği ve bölgenin büyük kısmında elektrik kesintilerinin yaşandığını ifade ediyor.

2.7 milyon hane elektriksiz kaldı!

Şangay’dan 250 bin kişinin, Zheijian bölgesinden ve diğer yakınlardan da 800 bin kişinin tahliye edildiği söylenirken 2.7 milyon hanenin de elektriksiz kaldığı vurgulandı.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim