1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Lazer Liposuction Nedir? Artıları ve Eksileri
Lazer Liposuction Nedir? Artıları ve Eksileri

Lazer Liposuction Nedir? Artıları ve Eksileri

A+A-

Liposuction son derece popüler bir estetik uygulamadır. Yıllardır var olan geleneksel liposuction teknikleri son derece etkili ve güvenli olarak kabul edilmekle birlikte lazer liposuction, bu vücut şekillendirme yöntemini değiştirmenin veya geliştirmenin bir yolu olarak sunulan yeni teknolojilerden biridir.

Peki lazer liposuction nedir ve nasıl gerçekleşiyor? Daha güvenli, daha etkili bir alternatif sunuyor mu? Ve bilmeniz gereken yan etkileri ve komplikasyonları var mı?

Lazer Liposuction Nedir?

Lazer liposuction (lazer yardımlı liposuction, lazer lipo veya lazer lipoliz) de dahil olmak üzere çeşitli isimlerle bilinmektedir. Geleneksel liposuction'a benzer şekilde, lazer liposuction da anestezi altında yapılır. Lazer liposuction 900 dereceye kadar ısınabilen bir lazer ışınının cilt altından çok ince bir fiber optik kablo geçirilerek gerçekleştirilmesidir.

Çeşitli çalışmalar, lazerin etkili olduğunu ve yağın azaltması ve cildi sıkılaşması açısından fayda sağladığını gösteriyor.

Lazer Liposuction Nedir? Artıları ve Eksileri

Lazer Liposuction Uygulanan Bölgeler

Lazer liposuction incelme amacıyla bel, basen, sırt, kol ve göbek gibi bölgelere uygulanabilirken, sıkılaştırma amacıyla gıdı, boyun, kol içi ve bacak içi gibi bölgelere de uygulanabilmektedir. Aynı zamanda lazer liposuction aşırı terleme tedavisinde de rahatlıkla tercih edilebilir.

Neden Lazer Liposuction?

Estetik işlemlerde her gün farklı bir yenilik olması normaldir. Çünkü teknoloji ilerledikçe estetik problemlerin çözüm seçenekleri de artmaktadır. Günümüzde kırışıklıklardan kurtulmak, fit görünmek ve rahatsız olunan herhangi bir kusuru düzeltmek zor değil. Bu nedenle de her uygulamanın muadili ve çeşidi de buna göre kullanılmaktadır. Tıpkı liposuction işleminin çeşitlerinin artması gibi her estetik uygulamanın başka bir seçeneği olacaktır. Liposuction halk arasında yağ aldırma işlemi olarak da bilinmektedir. Liposuction uygulamasının bir çeşidi de lazer liposuction uygulamasıdır.

Lazer liposuction işleminde belirli dalga boyu ve frekanslar sayesinde vücuda şekil veriliyor ve yağların kaybolması sağlanıyor. Bu uygulama ile kısa sürede sonuçları görmek mümkün oluyor. Aynı zamanda iyileşme süresinin de kısa olması lazer liposuction işleminin daha da cazip hale gelmesine neden oluyor.

Klasik Liposuction VS Lazer Liposuction

Klasik liposuction yöntemine göre lazer liposuctionun birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki liposuction uygulamasında vücuda sıvı verilerek yağların emilmesini sağlamaktır. Lazer liposuction uygulamasında lazer ışığının kanülden çıktığı bölgedeki etkisi sonucunda yağ hücrelerinin zar bütünlüğü bozulmakta ve vücut tarafından dışarı atılmaktadır. Bu durumda istenirse yağlar vücuttan emilebilir. Liposuction uygulamasında olan uzun nekahet dönemi lazer liposuction ile yok olmaktadır. Uygulama sonrasında hasta sadece 5 güne kadar özel korse kullanır. Sonrasında ise normal hayatına geri dönebilir. Liposuctionda ise bu süre çok daha uzundur. Diğer yandan lazer liposuction ile normal liposuction uygulamasıyla ulaşılamayan alanlarda da şekillendirme sağlanabilir.

 

Lazer Liposuction Nedir? Artıları ve Eksileri

Lazer Liposuction Artıları

Lazer Liposuction faydaları şu şekildedir:

 • Genel anestezi yerine lokal anestezi kullanılır. Bu, hasta için genel maliyeti büyük ölçüde düşüren bir durumdur.
 • İşlemin kendisi gerçekleştirmek oldukça hızlıdır ve hastanede kalmak gerekmemektedir. Ortalama olarak, bir lazer liposuction oturumu toplamda yaklaşık 30-45 dakika sürer.
 • Bazı hastalar ertesi gün işe geri dönebilecek kadar hızlı iyileşmektedir.
 • Daha küçük bir kanül kullanıldığından ve görülme oranını azaltmak için cilt katlarına yerleştirildiğinden, iz oluşumu çok azdır.
 • Hiçbir dikiş gerekmez. Morarma ve kanama, geleneksel liposuction sonrasında ortaya çıktığından daha azdır.
 • Lazer liposuction yağları sıvılaştırdığı ve vücuttan uzaklaştırdığı için benzersizdir. Bu, uygulama yapılacak bölgeyi çevreleyen dokularda meydana gelen travmayı en aza indirgemektedir.
 • Lazer liposuction uygulamasında lazerin ısısı aynı zamanda cildi sıkılaştıran kollajenin uyarılmasına yardımcı olur.

Lazer Liposuction Eksileri

 • Lazer Liposuction riskleri şunlardır:
 • Lazer liposuction lazer ışınlarıyla uygulandığı için kimi zaman daha sonra düzelen geçici yanıklara neden olabilir.
 • Kimi hastalarda deri uygulama sonrasında çok fazla şişebilir.
 • Lazer liposuction geleneksel liposuctiona göre daha küçük alanları hedef almaktadır. Bu nedenle büyük bir alanda bulunan yağlar için kombine tedaviler gerekebilir.

Lazer Liposuction İle Alakalı Mitler

Liposuction, birçok insanın yaptırmak istediği yöntemlerden biridir, fakat aynı zamanda birçok kişinin yanlış anladığı yöntemlerden biri olarak da gösterilebilir. Liposuction yönteminin birçok farklı türü vardır. Lazer liposuction da onlardan biridir. Klasik yöntemin aksine lazer liposuction yönteminde lazer enerjisi ile yağlar patlatılmakta ve yok edilmektedir. Bu yöntem aynı zamanda deri altındaki kollajen dokunun artarak gerginleşme sağlamasına da yarar. Ekstra, inatçı, istenmeyen yağlardan düşünüyorsanız, cerrahiyi düşünmeden önce neyin mit olduğunu ve gerçeklerin ne olduğunu anlamak önemlidir.

Lazer Liposuction Nedir? Artıları ve Eksileri

Lazer Liposuction Kilo Vermek İçindir

İnsanların sık sık lazer liposuction uygulamasının kilo vermek için hızlı, basit bir yol olduğunu varsayıyor. Sonuçta, işlemin amacı, ekstra yağdan kurtulmak ve daha ince bir görünüm elde etmektir. Ancak, aşırı kiloluysanız veya kilo kaybı hedefinize ulaşmadan önce kaybedecek çok kilonuz varsa lazer liposuction sizin için faydalı olmayacaktır. Bu bir kilo verme aracı değildir. Bunun yerine, lazer liposuction, ideal kiloya çok yakın olan ve inatçı yağlarından rahatsız olan hastalara önerilir.

Lazer Liposuction Sonrası İstirahat Gerekli Değildir

Lazer liposuction geleneksel liposuction'a kıyasla sadece birkaç gün iyileşme süresine sahip olsa da, iyileşmek için kendinize zaman vermeniz gerekecek. Bu, söz konusu bölgeyi birkaç gün veya haftalar sonrasında iyice istenen şekle getirirken dinlenmek için en az 1 haftanızı ayırmalı ve sonrasında korse kullanacağınızı unutmamalısınız.

Lazer Liposuction Sonrası Yağlar Yeniden Oluşmaz

Lazer liposuction uygulamasını yaptırmak bir daha asla kilo almayacağınız ve her zaman hedef kilonuzda olacaksınız demek değildir. Ameliyat sırasında vücudunuzdan alınan yağ geri gelmez. Fakat lazer liposuction sonrasında yeme alışkanlıklarınızı düzenleyip spor yapmazsanız yeniden yağlarla başınız derde girebilir.

Lazer Liposuction Selülitleri Yok Eder

Selülit kısmen derinin hemen altındaki yağ birikintilerinden kaynaklanır. Dolayısıyla, insanların lazer liposuction'ın uygun bir tedavi olduğunu düşünmesi anlaşılabilir. Ancak, selülit bir yağ sorunundan çok cilt problemidir. Selülitli bir bölgedeki yağın alınması daha pürüzsüz bir görünüm oluşturmaz, çünkü cildin altındaki dokularda fazlasıyla yağ bulunur. Eğer selülitleriniz varsa, buna uygun tedavi yöntemlerini araştırmalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.