Sağlık

Lazer Lipoliz Nedir? Lazer Lipoliz Kimler İçin Uygundur?

Vücuttaki inatçı yağlar kimi zaman

sağlıklı beslenme

ve egzersize dirençli olabilmektedir. Bu tip yağlardan kurtulmak çok zordur ve genellikle ek bir işlem gerekmektedir. İnatçı yağların parçalanması ve bölgesel incelme için kullanılan lazer lipoliz istenen görünüme kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Peki, lazer lipoliz nedir, nasıl yapılır?

Lazer Lipoliz Nedir?

Lazer lipoliz istenmeyen yağ dokusunun giderilmesi için yaygın olarak kullanılan ve kabul gören bir yöntemdir.

Lazer Lipolize Uygun muyum? Kimler Lazer Lipoliz Yaptırabilir?

İstenmeyen, inatçı yağlara sahip olan herkes lazer lipoliz için bir aday olabilir. İdeal aday, sağlıklı vücut kilosuna yakın olmalıdır ve tedavinin başarabilecekleri konusunda gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır. Kilo vermeyi isteyen adaylar için lazer lipoliz uygun değildir, çünkü bu yöntem bir vücut şekillendirme tedavisidir.

Lazer Lipoliz Nedir? Lazer Lipoliz Kimler İçin Uygundur?

Lazer Lipoliz Nasıl Yapılır?

Lazer lipoliz, vücut yağını eritmek için fiber optik lazerlerden çeşitli dalga boylarında ısı kullanan bir işlemdir. Lazer lipolizinin ilave yararı, cildi daha gergin hale getiren protein kollajen üretimini hızlandırmasıdır.

Tedavi sırasında öncelikle, yağların olduğu bölgeye lazer pedleri yerleştirilir. Bu pedleri kullanarak, yağ dokusuna derinlemesine nüfuz eden birçok lazer darbesi sağlanabilir. Lazer sistemi, yağ hücrelerinde depolanan yağ asitlerini ve gliserolü parçalayacak ve hücredeki kanallar vasıtasıyla serbest bırakacak bir sinyal oluşturan düşük seviyeli lazer enerjisi üretir.

Lazer Lipoliz Hangi Bölgelere Yapılabilir?

Lazer lipoliz nasıl yapılır sorusunu alan kişiler, bu yöntemin hangi bölgelerde etkili olduğunu da öğrenmek istiyor. Lazer lipoliz şu bölgelere yapılmaktadır:

 • Çene Altı: Çene altında oluşan inatçı yağlar egzersiz veya diyet yardımı ile giderilemez. Bu gibi bir durumda çene altı yağlarından kurtulmanın en etkili yollarından biri lazer lipoliz işlemidir.
 • Gıdı: Gıdı bölgesinde oluşan yağlanma ilerleyen durumlarda sarkmaya neden olabilir. Lazer lipoliz teknolojisiyle gıdı bölgesinden tamamen kurtulmak mümkündür.
 • Boyun: Boyun bölgesinde yağ oluşumu kişinin estetik açıdan kendini huzursuz hissetmesine enden olabilir. Lazer lipoliz ileri teknolojisiyle boyun bölgesindeki yağlardan kurtulmak kolaydır.
 • Karın: Karın bölgesindeki inatçı yağlar en çok şikayet edilen durumlardan biridir. Lazer lipoliz egzersiz veya dengeli beslenme ile bir türlü kurtulamadığınız karın yağlarınızı vücudunuzdan uzaklaştırabilir.
 • Basen Bölgesi: Basen bölgesinde oluşan inatçı yağlar kurtulması zor bir sorun olarak düşünülse de lazer lipoliz bu bölgedeki yağlar için iyi bir tedavidir.
 • Bel: Bel bölgesinde oluşan inatçı yağlar kişi ideal kilosunda olsa bile onu kilolu gösterebilir. Lazer lipoliz bel bölgesindeki yağlardan da kurtulmanızı sağlamaktadır.
 • Meme Bölgesi: Meme bölgesindeki yağlar için lazer lipoliz teknolojisi kullanılmaktadır.
 • Arka Bölgeler: Sırt bölgesinde oluşan yağlar kötü bir görünüme neden olabilir. Ancak lazer lipoliz tedavisi ile bunlardan kurtulmak mümkündür.
 • Kalça: Kalçada kişiyi rahatsız eden fazla yağlar lazer lipoliz işlemi ile ortadan kaldırılabilir.
 • Kol: Kollarda oluşan fazla yağlar kişinin bedeninin daha fazla görünmesine neden olmaktadır. Lazer lipoliz tedavisi kollar için de tercih edilebilir bir seçenektir.
 • Kasık: Kasık bölgesindeki fazla yağlardan lazer lipoliz enerjisi ile kurtulmak mümkündür.
 • Diz: Dizlerdeki fazla yağlar bacakların daha kalın görünmesine neden olur. Lazer lipoliz teknolojisi diz bölgesinde yağlar için tercih edilebilir.
 • Baldır: Baldır bölgesinde oluşan inatçı yağlar lazer lipoliz sayesinde kolaylıkla giderilebilir.
 • Ayak Bilekleri: Ayak bileklerindeki fazla yağlar bileğin kalın görünmesine neden olur. Ancak lazer lipoliz ile bu yağlardan kurtulmak mümkündür. Lazer lipoliz bilek inceltme için kullanılan en etkili yöntemler arasındadır.

Lazer Lipoliz Nedir? Lazer Lipoliz Kimler İçin Uygundur?

3D Lazer Lipoliz Sistemleri

İnatçı yağlardan kurtulmak isteyen kişiler 3d lazer lipoliz yöntemi ile alakalı bilgi sahibi olmak istiyor. 3d lazer lipoliz, 3 ayrı lazer kullanılarak gerçekleştirilen işlemdir ve aşağıdaki lazer lipoliz çeşitleri kullanılmaktadır:

Smart Lipo, Pro Lipo

Pro lipo olarak da bilinen smart lipo tedavisi bölgesel yağlanma ve deri gevşekliğinin tedavisinde kullanılmaktadır. Lazer lipoliz tedavisinin bir kolu olan smart lipo lazer ışığı ile doğrudan yağ hücresinin zarının patlatılmasını sağlar.

Vaser – Super Ultrasonik Lazer

Lazer ve ultrason teknolojilerinin kullanılarak bölgesel yağlanma ile mücadele eden super ultrasonik lazer tedavisi ile yağ dokusu kalıcı olarak yok edilmektedir.

Lazer Selüliz

Lazer selüliz tedavisi ile selülit görünümünün lazer teknolojisi ile iyileştirilmesi sağlanmaktadır.

Lazer Lipoliz Uygulamaları Nasıl Etki Eder?

Lazer lipoliz uygulamalarının etki etme mekanizmaları hemen hemen aynıdır. Her bir tedavi yönteminde ana enerji olarak lazer kullanılır ve bölgesel yağlanmaya neden olan yağ hücrelerine kalıcı olarak zarar verilir.

Lazer Lipoliz Tehlikeli midir?

Lazer lipoliz tedavisi tehlikeli bir işlem değildir. Minima invaziv bir tedavi olması nedeniyle hastanın alacağı riskler çok daha azdır. Diğer yandan lazer lipoliz tedavisi diğer bölgesel yağlanma tedavilerine kıyasla yağ hücrelerinin çevresindeki dokulara zarar vermez.

Lazer Lipoliz ile Liposuction Farkı

Lazer lipoliz ve liposuction arasındaki en temel fark liposuction tedavisinde yağ hücreleri vakumlanarak dışarı atılırken, lazer lipoliz tedavisinde yağ hücreleri olduğu yerde parçalanıp eritilerek vücut tarafından dışarıya atılmasıdır.

Lazer Lipoliz Nedir? Lazer Lipoliz Kimler İçin Uygundur?

Lazer Lipoliz Fiyatları

Lazer lipoliz fiyatları uygulama yapılacak alana, hastaya ve uzman doktora göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle fiyat öğrenmek için doktorunuzla görüşmeniz daha doğrudur.

Lazer Lipoliz Öncesi

Lazer lipoliz öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken birçok durum mevcuttur. İşlem öncesinde yapılacaklar ise şu şekildedir;

 • Tetkikler: Lazer lipoliz tedavisi liposuction işlemi kadar cerrahi bir uygulama olmasa da, yine de cilt üzerinde kesiler açılması gerektiği için gerekli kan tetkiklerinin yapılması gerekmektedir.
 • Anestezi Kontrolü: Anestezi kontrolü işlem sırasında herhangi bir sorun oluşmaması için yapılmalıdır.
 • Sedasyon Kontrolü: Sedasyon işlem sırasında hastanın bilincinin açık olması, ancak hafif uyku halinde olacağı anlamına gelmektedir. Bu durumda hasta ameliyat sırasında komutlara uymaktadır. Sedasyon işlemi koldan açılan damar yolundan küçük dozlar halinde yapılmaktadır. Bu nedenle kontrollerin yapılması önemlidir.
 • Sağlık Taraması: Lazer lipoliz işlemi için hastanın genel sağlığının iyi olması gerekir. Bu nedenle genel sağlık taraması yapılmalıdır.
 • Kullanılan İlaçların Hekim ile Paylaşılması: Hasta eğer düzenli olarak bazı ilaçlar alıyorsa, ilk görüşmede doktoru ile kullandığı ilaçların bir listesini paylaşarak daha sonra oluşabilecek sorunları ortadan kaldırabilir.
 • Tedavi Öncesi Beslenme: Lazer lipoliz işlemi öncesinde beslenmenin nasıl olması gerektiğine dair doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.
 • Tedavi Öncesi İlaç Kullanımı: İşlem öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar ve vitaminler kullanılmamalıdır. Bunlar kanamayı arttırarak hasta konforunun bozulmasına neden olabilir.

Lazer Lipoliz İçin Anestezi Türüne Karar Verme

Lazer lipoliz ameliyatsız bir yöntem değildir. Bu nedenle anestezi uygulanmakta ve hasta hiçbir şey hissetmeden işlem tamamlanmaktadır.

Genel Anestezi Gerektiren Durumlar

Lazer lipoliz işleminde genel anestezi çoklu bölgelere uygulanması durumunda tercih edilir. Aynı anda birden fazla bölgedeki bölgesel yağların tedavisinde genel anestezi kullanılması uygundur.

Lokal Anestezi Gerektiren Durumlar

Lokal anestezi tek bir bölgeye uygulama yapılacaksa tercih edilmektedir.

Sedasyon Yardımı Gerektiren Durumlar

Sedasyon yönteminin gerektirdiği durumlar hastanın komutlara uyması gereken durumlardır ve bu nedenle bilincinin açık olmasının sağlanması için sedasyon yöntemi kullanılmaktadır.

Tedavi Öncesi Sigara ve Alkol Tüketimi Bırakılmalı mı?

Lazer lipoliz öncesinde bir süre için sigara ve alkol kullanımının bırakılması gerekmektedir. Sigara damarlardaki kan akışının düzenini bozması nedeniyle daha fazla morarmaya neden olarak iyileşme sürecini uzatmaktadır. Alkol ise kan sulandırma özelliği nedeniyle kanama riskine neden olabilir.

Lazer Lipoliz Sonrası

Lazer lipoliz işlemi sonrasında hastaların ne beklemeleri gerektiğini bilmesi önemlidir. İşlem sonrasında şu durumlar yaşanmaktadır:

 • Ağrı – Sızı: İşlem sonrasında hafif ağrılar oluşabilmektedir. Ancak bunlar doktorunuzun size reçete edeceği ağrı kesici ilaçlar sayesinde huzurunuzu bozacak türde ağrılar olmayacaktır.
 • İlaç Kullanımı: İşlemin ardından doktorunuzun reçete etmediği ilaçları danışmadan kullanmamanız gerekir. bunun için doktorunuzdan detaylı bilgi almalısınız.
 • Hareket Kabiliyeti: İlk 2 gün hareket kabiliyetinizde kısıtlamalar olabilir. ancak daha sonra yavaş yavaş iyileşeceksiniz ve normal şekilde hareket edebileceksiniz.
 • Beslenme – Diyet: Tedavi sonrasında çok ağır besinler tüketmemek gerekmektedir. Özellikle bol su içmek vücuttan ödemin atılması için önemlidir.
 • Ayağa Kalkma: Tedavinin ardından hemen ayağa kalkmanız mümkün değildir. İlk birkaç günü atlattıktan sonra ayağa kalkarak çok ağır olmayan işlerinizi yapabilirsiniz.
 • Müşahede Süresi: Hasta tedavinin yapıldığı gün belirli bir süre gözlem altında tutulduktan sonra evine geri dönebilir.
 • Dren – Korse Kullanımı: Lazer lipoliz uygulamasının ardından işlem yapılan bölgede bir korse bulunacaktır. Bu korsenin doktorun belirttiği süre boyunca kullanılması gerekir. Dren kullanımı ise vücutta sıvı toplanmasını önlemek için önemlidir.
 • Pansuman ve Hekim Kontrolü: İşlemden sonra doktorunuz pansuman bakımınız hakkında size bilgi verecek ve kontrole ne zaman gitmeniz gerektiğini sizinle paylaşacaktır.

Lazer Lipoliz Nedir? Lazer Lipoliz Kimler İçin Uygundur?

Riskler, Yan Etkiler ve Komplikasyonlar

Lazer lipoliz yan etkileri ve komplikasyonları bakımından korkutucu bir işlem değildir. Görülen yan etkiler genellikle beklenen doğal sonuçlardır.

 • Enfeksiyon: Lazer lipoliz uygulaması steril bir ortamda gerçekleşmemişse veya hasta işlemin ardından yara bölgesine belirtilen şekilde bakım yapmamışsa enfeksiyon oluşma riski vardır.
 • Kanama: Lazer lipoliz işleminin ardından kanama olma ihtimali düşüktür, çünkü lazerin ısısı ameliyat sırasında küçük kan damarlarının kanamasını durdurur.
 • Ödem: İşlem sonrasında vücutta ödem oluşması normaldir ve birü süre sonra kendiliğinden geçecektir.
 • Şişlik: Lazer lipoliz uygulamasının ardından uygulama yapılan bölgede şişlik görülmesi beklenir, ancak bu endişelenecek bir durum değildir.
 • Hissizlik: Uygulamanın sonrasında bölgede hissizlik oluşması durumu görülebilir. Bu durum nadir olsa da hastaların korkmasına gerek yoktur.
 • Sarkma: Lazer lipoliz tedavisinin sonrasında işlemin yanlış yapılması durumunda sarkma görülebilir.
 • Kan Birikmesi: Kan birikmesi nadir olsa da görülen bir yan etkidir.
 • Kan Pıhtılaşması: Kan pıhtılaşması ciddi bir durumdur ve işlem gerektiği gibi yapılmadığı zaman ortaya çıkabilir.
 • Alerjik Reaksiyonlar: İşlemin öncesinde hastanın alerji testleri yapılmadıysa böyle bir durumun ortaya çıkma ihtimali vardır.
 • Morarma: Lazer lipoliz tedavisi sonrasında uygulama bölgelerinde morarma görülebilir. Ancak bunlar geçicidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

3d lazer lipoliz işlemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Yüzme: Lazer lipoliz sonrasında ilk hafta yüzmeden kaçınmak işlem bölgesinin enfeksiyon kapmaması açısından önemlidir.
 • Sauna: Lazer lipoliz tedavisinden sonra ilk hafta sauna gibi aşırı sıcaklık içeren etkinlikler önerilmez.
 • Duş: İşlemin ardından doktorunuzun belirtiği süre sonrasında duş almanızda bir sakınca yoktur.
 • Solaryum: Solaryum özellikle ilk hafta önerilmez.
 • Güneşlenme: Lazer lipoliz hastalarının ilk hafta güneşlenmemesi gerekir.
 • Hareket Kabiliyeti: Hareket kabiliyetiniz ilk birkaç gün sınırlansa da daha sonra yavaş yavaş hareket etmeye başlamanız bir sakınca yoktur.
 • İlaç Kullanımı: Lazer lipoliz tedavisinin sonrasında doktorunuzun reçete ettiği ilaçların haricinde kan sulandırıcı ve vitaminlerin ilk hafta kullanılmaması önerilir.
 • Cinsel İlişki: Cinsel ilişki kesi bölgelerinde baskıya neden olabileceğinden ilk hafta önerilmez.
 • Uçakla Seyahat: Lazer lipoliz tedavisi ardından ilk hafta uçakla seyahat edilmemesi gerekir.
 • Otomobil Kullanımı: Lazer lipoliz işleminin gerçekleştirildiği gün hastanın araba kullanmaması gerekir. Bu nedenle yanında bir refakatçi olması önemlidir.
 • Dikişler, Tedavi Bölgesi: İşlemin ardından dikişler belirli bir süre sonra kendiliğinden düşebilir veya dikişlerin alınması için doktorunuz bir süre belirtebilir. Bu işlemin ardından tedavi bölgesindeki küçük kesiler kendiliğinden iyileşecek ve görünmez hale gelecektir.
 • İyileşme Süreci: Lazer lipoliz tedavisinden sonra ilk haftanın ardından iyileşme belirtileri kendini gösterecektir. Tamamen iyileşmek ise birkaç haftayı bulabilir.
 • Doktor Kontrolleri: Doktor kontrollerinizi aksatmamanız işlemin gidişatı açısından önemlidir. Doktorunuzun belirttiği sürelerde kontrollere gitmeyi unutmamalısınız.
 • Tedavi Sonrası Beslenme ve Diyet: Lazer lipoliz tedavisi bir kilo verme işlemi değildir. Ancak tedaviden sonra beslenmenize dikkat eder ve kilo almamaya çalışırsanız bölgesel yağlanmadan kaçınmış olursunuz.
 • Spor ve Egzersiz: İlk birkaç günün ardından hafif egzersiz yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak hastanın kendini yormaması gerekir.
 • Masaj: Uygulama alanlarına masaj yapılması ilk haftalarda sorunlara neden olabilir. Daha sonrasında yapılabilir.
 • Tedavi Sonrası Cilt Bakımı: Lazer lipoliz sonrasında çok baskıya neden olabilecek derinlemesine temizlik yapılacak cilt bakımları önerilmez.
 • Tedavi Sonrası Dövme, Piercing: Uygulama bölgesine piercing veya dövme yapılması için ilk ayın geçmesi gerekmektedir. aksi halde bölge enfeksiyon kapabilir.

Lazer Lipoliz Nedir? Lazer Lipoliz Kimler İçin Uygundur?

Lazer Lipoliz Sıkça Sorulan Sorular

Lazer Lipoliz Nasıl Etki Eder?

Lazer lipoliz tedavisinin etki mekanizması lazer enerjisiyle bağlantılıdır. Lazer darbeleri yağ hücrelerini patlatır ve bu nedenle kalıcı bir tedavi olması sağlanır.

Klasik Liposakşın, Lazer Liposakşın, Lazer Lipoliz Farkları?

Klasik liposuction tedavisinde açılan kesilerden içeri sokulan kanül ile yağlar parçalanır ve daha sonra emilerek vücuttan dışarıya çıkarılır. Lazer liposuction yönteminde ise yağ hücrelerine ısı verilerek erimeleri sağlanır. Böylelikle yağlar daha sonra vücuttan dışarı atılacaktır. Lazer lipoliz yönteminde ise küçük kesikler açılsa da sadece yağ hücreleri hedeflenmekte ve vücut tarafından idrar yoluyla dışarıya atılması sağlanmaktadır.

Hangi Yöntemi Seçmeliyim?

Hangi yöntemin seçilmesi gerektiğine karar vermek hastanın şikayetine, bölgesel yağların oranına ve doktorun hangi tedaviyi önereceğine bağlıdır.

Anestezi Türüne Nasıl Karar Verilir?

Anestezi türü doktor tarafından karar verilmesi gereken bir durumdur. İşlemin hangi bölgeye yapılacağı bu kararda etkilidir.

Lazer Lipoliz Güvenilir Bir Tedavi midir?

Lazer lipoliz tedavisi sade yağ hücrelerini hedeflemesi nedeniyle oldukça güvenli ve konforlu bir tedavidir.

Lazer Lipoliz Sonrası Ağrı Olur mu? Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Lazer lipoliz işleminin ardından ağrı olması mümkündür. Ancak bu ağrı kısa bir süre sonrasında geçecek ve hastayı rahatsız etmeyecektir.

Lazer Lipoliz Zor Bir Uygulama mı?

Lazer lipoliz uygulaması dikkatle gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Bu nedenle uygulamanın uzman bir doktor tarafından yapılması gerekir.

Kesi Bölgesinde İz Kalır mı?

Kesi yapılan alanlarda kesiler çok büyük değildir. Küçük olmaları nedeniyle tamamen iyileştikten sonra görülmesi mümkün olabilecek aşırı bir iz kalmaz.

Lazer Lipoliz İle Alınan Yağlar Dolgu İçin Kullanılabilir mi?

Lazer lipoliz tedavisi sırasında alınan yağlar dolgu işlemi için kullanılabilir.

Lazer Lipoliz İle Alınan Yağlar Tekrar Oluşur mu?

Lazer lipoliz sonrasında alınan yağlar tekrar oluşabilir. Bu kişinin dengesiz beslenmesine ve egzersiz yapmamasına bağlıdır.

Tekrar Oluşmayı Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Lazer lipoliz sırasında kaybedilen yağların yeniden oluşmaması için kişinin sağlıklı beslenmesi, ideal kilosunu koruması ve egzersiz yapması gerekmektedir.

Lazer Lipoliz Sonrası İz Kalır mı?

Lazer lipoliz tedavisi küçük kesilerle yapılır ve bu kesiler iyileştikten sonra görünür bir iz bırakmazlar.

Lazer Lipoliz Yaptıranların Yorumları Önemli mi?

Lazer lipoliz vücudun birçok bölgesine yaptırılabilen bir işlemdir. Her hastanın isteklerinin farklı olması nedeniyle özellikle internet üzerindeki olumsuz yorumların kararınızda etkili olmaması gerkeir. Ancak seçtiğiniz doktorun hasta yorumlarına bakarak hasta memnuniyetini görebilirsiniz.

Doktor Kontrolleri Önemli mi?

Lazer lipoliz tam olarak cerrahi bir tedavi olmasa da herhangi bir komplikasyon oluşması riski nedneiyle mutlaka doktor kontrollerine gidilmesi gerekir.

Lazer Lipoliz Uygulaması Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Lazer lipoliz işleminin fiyatını etkileyen unsurlar hangi anestezi türünün uygulanacağı, hangi bölgelere lazer lipoliz işlemi yapılacağı ve yağ oranının fazla olup olmadığıdır.

Gebelik Döneminde, Emzirme Döneminde Lazer Lipoliz Yaptırılabilir mi?

Gebeler ve emziren anneler için lazer lipoliz tedavisi önerilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu