Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Uygulanır? Çeşitleri, Avantajları ve Dezavantajları

Son Güncelleme:
 Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Uygulanır? Çeşitleri, Avantajları ve Dezavantajları

Tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak kuşkusuz her kadının hayalidir. Bu hayali gerçeğe dönüştüren en yaygın uygulama yani lazer epilasyon ise tercih edilirliği gün geçtikçe artan bir yöntemdir. Güvenilir olmayan yerlerde büyük hasarlara yol açabilen ve bu nedenle hassasiyet gerektiren bir konu olan lazer epilasyon hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Nedir?

İstenilmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en hızlı yolu olan lazer epilasyon, lazer ışınlarının ciltteki melanin adı verilen bileşen tarafından emilerek kıl köküne ısı iletilmesini ve tüylerin buna bağlı azalarak yok olması mantığıyla uygulanmaktadır. Ev ortamında yapılan epilasyondan sıkılan ya da hamam otu gibi doğal yöntemlerden sonuç alamayanlar için akla ilk gelen seçenek lazer epilasyonla kalıcı şekilde tüylere veda etmektir.

Lazer epilasyon yöntemi tüyleri uzaklaştırma amaçlı yöntemler içerisinde en etkili ve hızlı sonuç verenidir.

Hormonal dengesizlik sorunu yaşayanların sonuç alamadığı ancak bu durumun nadiren yaşandığı lazer epilasyon yönteminde genelde başvuranlar başarılı sonuçlar elde eder. Uygulama doğru şekilde yapılırsa herhangi sorun ya da yan etki görülmez. Yalnızca cildi hassasiyet içeren kişilerin ekstra özen göstermesi gereken bu uygulamanın hemen her bölge üzerine uygulanması mümkündür. Önemli olan kişinin tercih ettiği uzman ya da cihazı doğru seçmesidir.

Lazer Epilasyon Cihazı Çeşitleri

Lazer uygulamalarında farklı ihtiyaçlara yönelik geliştirilmiş farklı lazer epilasyon cihazları mevcuttur. Bu cihaz türlerinin başlıcaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Alexandrite: Açık ten rengi üzerindeki koyu renk kıllarda etkili olan bu cihaz kılın en derin noktasına kadar nüfus etmesi ile başarılı sonuçlar sağlar. Ciltten 3 cm. uzakta tutularak kullanılmasıysa hijyenik sorun yaratmasını önler.

NdYag: Yüzeysel sonuçlar sağlayan bu cihaz ise derine inemediği için kişilerin uygulaması gereken seans sayısını artırabilir. Kalıcı yanık ve acı gibi yan etkileri olduğundan pek tercih edilmez.

Diode:  Yüz bölgesi tüyleri gibi daha ince kıllarda etkili olan bu lazer, ciltle direkt temas ettiğinden başvurulan kliniğin daha özenli seçilmesini gerektirir.

lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Lazer epilasyon süresi bu uygulamaya başvurmayı düşünenlerin en sık sorduğu soru olmakla birlikte bu sorunun yanıtı uygulama yapılacak kişiye ve bölgeye göre büyük değişiklikler gösterir. Yaş, hormon seviyeleri, genetik, ilaç kullanımı da lazer seans sürelerini etkileyen diğer etmenlerdir. Bir seans ortalama 10 dakika sürerken, seans sonrası kişiler gündelik yaşamlarına devam edebilmektedir.

Lazer epilasyon öncesinde yapılacak en akıllıca şey uygulamayı yapacak kişinin uzmanlığından emin olmaktır. Seansa başlamadan öncesinde uygulama yapılacak alan iyice temizlenir ve tüyler uzunsa boyu kısaltılır. Uygulama alanına lazer ışını atımları yapılır ve atımdan sonraki saniyeler içinde tüyler yanar. Uygulamadan birkaç gün sonra kendiliğinden dökülen tüyler, zamanla ve seans sayısı artıkça azalarak çıkmaya son verir.

lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Lazer Epilasyonun Dezavantajları

Vücudun genital bölge, koltuk altı, yüz, sırt, göbek, bacak, kol gibi sık tüylenen yerleri başta olmak üzere hemen her yerine lazer epilasyon uygulaması yaptırmak mümkündür. Genital bölge üzerinde uygulandığında rahim için zararlı olduğuna yönelik söylentiler bulunsa da aslında bu bilginin henüz kanıtlanmışlığı yoktur. Cildi uzun süre güneşe maruz bırakmamak ve evden çıkmadan önce mevsim ne olursa olsun minimum 50 faktörlü güneş kremi kullanmak, bu süreçte minimum cilt hasarı yaşamak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

Doğru kişi ve kurumlar tercih edilerek uygulandığı takdirde lazer epilasyonun bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Yorum Yap