Haber

Lavabo Giderinden Gelen Kötü Koku Kimyasal Kullanmadan Nasıl Giderilir?

Banyo ve mutfak başta olmak üzere, evdeki giderlerden gelen kötü kokular zaman zaman hepimizin kabusu olmuştur. Çünkü giderden gelen bu koku, evin içine kadar yayılır ve tahammül edilemez bir hal alır. Kokunun giderlerden geldiğini anlamak zor değil, ama çözüme ulaşmak bazen zor olabiliyor. Hatta çözüm bulamayınca, bir tıpa bulup lavabo giderini kapattığımız bile olmuştur.

İşte lavabo giderinden gelen kötü koku nasıl giderilir sorusuna çözüm olacak harika bir öneri ile karşınızdayız. Kimyasal maddelerle işim olmaz, ben doğal tariflerden yanayım diyenlerdenseniz şu anda en doğru yerdesiniz. Sizleri bu kötü kokudan kurtaracak, en doğalından bir çözüm ile buradayız. Üstelik de sizi uzun vadede bina tesisatına zarar verecek kimyasallardan da kurtarıyor. Her evde bulunan 2 malzeme ile bu işi çok kolay bir şekilde çözmeye hazır olun. Hadi gelin, Lavabo Giderinden Gelen Kötü Koku nasıl giderilir birlikte bakalım.

LAVABO GİDERİNDEN GELEN KÖTÜ KOKUYU YOK EDEN KARIŞIM

Sadece 2 malzeme kullanarak hazırlayacağınız bu tarifi, bundan sonra ne zaman giderden koku gelse kullanmak isteyeceksiniz. Zaten tarifi aldıktan sonra hemen denemek ve sonuçlarınıza kendiniz tanık olmak isteyeceksiniz. Sonucu görünce de herkese önermek isteyeceğiniz bu karışımın tarifini vermeye hemen başlayalım.

Malzemeler:

Yarım su bardağı karbonat

Yarım su bardağı limon

Nasıl Yapılır?

Taze sıkılmış limon suyunu küçük bir sos tenceresinin içine alarak ocakta bir süre ısıtın. Limon suyu ısındıktan sonra içine yavaş yavaş karbonat ekleyin. Bu sırada limon suyu biraz köpürecektir, ama korkmayın. Bu iki malzemeyi güzelce karıştırdıktan sonra tarifimiz hazır. Bu şekilde lavabo giderine dökerek, 10 dakika bekleyin ve daha sonra gidere sıcak su dökün ve gideri iyice temizleyin. Koku, bu karışımın ardından hemen gidecektir. Giderinizde sürekli olarak koku oluyorsa haftada bir defa bu karışımı uygulayabilirsiniz.

LAVABO GİDERİNDEN GELEN KÖTÜ KOKULAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Aslında, lavabo giderinden kötü koku gelmesinin birçok nedeni olabilir. Bunların başında da borularda biriken yemek artıkları, yağlar gelir. Bazen de sifonun düz olması ya da lavabo sifonunun çok kullanılmaması zaman içerisinde kötü kokulara neden olabilir. Size yukarıda verdiğimiz tarif sayesinde işte bu borularda biriken yiyecek artıklarından ve atık yağlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Haftada bir defa düzenli olarak bu karışımı uygulamanız kokuyu giderecek, aynı zamanda da bir süre sonra tamamen bu kalıntıları yok edecektir. Yani karışım sayesinde hem anlık kokudan kurtulabilir, hem de köklü olarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Fakat uyarmamız gereken bir konu var. Eğer kötü kokunun nedeni tesisat ya da döşeme sorunundan kaynaklanıyorsa, ne bu karışım ne de piyasada bulunan kimyasal karışımlar size yardımcı olmaz. Elbette kısa süreli olarak bunlardan çözüm alabilirsiniz ama kalıcı çözüm için mutlaka başka yollar aramalısınız.

Eğer lavoba giderinizde sık sık kötü kokular oluşuyor ve anlık olarak çözüm bulmanıza rağmen bu kokuyu tamamen yok edemiyorsanız, kimyasal çözümlere başvurmak yerine bir tesisatçı çağırarak sorunun kaynağını öğrenmenizde yarar var. Kimyasal malzemeler kullanarak gider borularına zarar vermek yerine mutlaka profesyonel yardım alın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu