Sağlık

Lateks Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Latekse karşı alerjik reaksiyonlar ciddi ve çok nadiren de olsa  ölümcül olabilir. Lateks alerjisi sorununuz varsa lateks ürünlere maruz kalmayı sınırlamanız veya bundan kaçınmanız gerekir. Lateks alerjisi geliştirmek için daha yüksek risk altında olan kişiler şunlardır:

  • Sağlık çalışanları ve sıklıkla lateks eldiven giyenler
  • Spina bifidalı çocuklar gibi birden fazla ameliyat geçirmiş kişiler
  • Kauçuk endüstrisi çalışanları dahil olmak üzere doğal kauçuk lateksine maruz kalan kişiler
  • Saman nezlesi (alerjik rinit) veya gıda alerjisi gibi alerjileri olan kişiler

Alerji çeşitlerinden olan rinit ile alakalı Sinüzit Nedir? Alerjik Sinüzit (Rinit) Belirtileri ve Tedavisi yazımıza göz atabilirsiniz.

Lateks Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Lateks Nedir?

Lateks alerjisi ile uğraşan kişiler lateks nedir sorusunu sık soruyor. Lateks, kauçuk ağacının, Hevea brasiliensis özünden gelir. Lateks ile üretilen ürünlere karşı ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar, doğal kauçuk latekste bulunan proteinlere duyarlı olan kişilerde gelişir. Doğal kauçuk lateks, kimyasal maddelerden üretilen sentetik kauçuk ile karıştırılmamalıdır. Lateks ev boyaları da dahil olmak üzere sentetik kauçuk ürünler, doğal lateks ile yapılmaz ve doğal kauçuk lateks ile üretilen ürünlere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olmaz.

Hangi Ürünlerde Lateks Bulunur?

Lateks, birçok tıbbi ve dişçi malzemesinin ortak bir bileşenidir. Bunlar arasında tek kullanımlık eldivenler, intravenöz tüpler, şırıngalar, stetoskoplar, kateterler, pansumanlar ve bandajlar bulunur. Lateks, birçok tüketici ürününde de bulunur. Bunlar arasında prezervatifler, el çantaları, balonlar, atletik ayakkabılar, lastikler, aletler, iç çamaşırı bacakları, kauçuk oyuncaklar, biberonlar, meme uçları ve emzikler bulunur. Özellikle lateks alerjisi prezervatif ürünlerinde ortaya çıkmaktadır.

Lateks Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Lateks Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Lateks alerjisi olan kişiler lateks ile doğrudan temasa geçtiğinde, alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Çoğu durumda lateks alerjisi latekse daha önceki maruziyetlerden sonra gelişir. Lateks alerjisi belirtileri arasında kaşıntı, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı bulunabilir. Bu, hırıltı, göğüste sıkışma ve solunum zorluğu ile beraber astım semptomlarına neden olabilir . Semptomlar lateks içeren ürünlere maruz kaldıktan birkaç dakika sonra başlar. En şiddetli lateks alerjisi olan anafilaksi, ciddi solunum zorluğu veya kan basıncında düşme gibi ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Lateks eldiven ürünlerinde alerjik lateks proteinleri ile doğrudan temas sonrası alerjik cilt sorunları ortaya çıkabilir. Semptomlar kaşıntı, kızarıklık ve cildin şişmesini içerebilir.

Alerjik kontakt dermatit adı verilen ikinci bir deri alerjisi, lastik eldiven üretiminde kullanılan kimyasallardan kaynaklanabilir. Bu dermatit, ellerdeki egzama ve kabarcıklarla tanınır. Bir zehirli sarmaşık döküntüsünü andırır ve lastik eldiven giydikten 1 ile 3 gün sonra başlar. Alerjik reaksiyonu tetiklemek için lateks ürünlerle doğrudan fiziksel temasa gerek yoktur. Lateks eldivenindeki tozdan kaynaklanan havadaki lateks proteinlerinin solunması anafilaksi ve şiddetli astım reaksiyonlarına neden olmaktadır.

Lateks Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Lateks Alerjisi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Lateks alerjisi söz konusu olduğunda durum her ne kadar nadir görülse de lateks alerjisi nasıl anlaşılır sorusu sorulmaktadır. Bu tip bir alerjinin teşhisi için kullanılan yöntem kan testidir. Kan testi ile alerjiye neden olan proteinler tespit edilmektedir.

Lateks Alerjisi Tedavi Yöntemleri

Lateks alerjisi tedavisi için en iyi yöntem kaçınmadır. Şiddetli lateks alerjisi reaksiyonunuz varsa şunları yapmalısınız:

  • Acil tedavi için bir epinefrin (adrenalin) enjektör taşıyın
  • Eldiven giymesi gereken lateks duyarlılık öyküsü olan sağlık çalışanları, lateks eldiven giymeyi bırakmalıdır. İş arkadaşları da lateks eldiven kullanmamalı, daha ziyade sentetik eldivenlere geçmelidir.
  • Lateks alerjisi olan hastalar lateks içeren aerosollere maruz kalırsa astım riski taşırlar. Pudralı lateks eldivenlerin veya diğer lateks ürünlerin kullanıldığı bölgelerden uzak durmaya çalışmalıdırlar.

Lateks Alerjisi Önlenebilir Mi?

Lateks alerjiniz varsa lateks içeren tüm ürün ve cihazlarla doğrudan temastan kaçınmalısınız. Ayrıca alerjik reaksiyona neden olan yiyeceklerden de uzak durmanız önemlidir. Diş, medikal veya cerrahi prosedürler sırasında lateks alerjisi sorunları, herhangi bir test veya tedaviden önce, sağlık hizmeti sağlayıcılarına lateks alerjisi konusunda uyarılarak önlenebilir. Lateks alerjisi olan kişiler lateks güvenli bir alanda tıbbi veya diş bakımı alabilirler. Sadece düşük protein lateks eldivenleri ve lateks olmayan eldiven kullanan hastaneler ve klinikler yeni lateks alerjisi vakalarında düşüş yaşamıştır.

Alerji uzmanları lateks alerjisi olanlara lateks içerebilecek ürünlerden kaçınmaları için bilgi ve yardım sağlayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu