Laptop Nasıl Soğutulur? Laptop Isınması Nasıl Önlenir?

NAVİGASYONLaptop Nasıl Soğutulur?Düzgün YerleşimTemizlikEk Soğutma SistemleriYetersiz DonanımSorunlu Fanlar Oyun laptopları artık oldukça gelişti ve neredeyse masaüstü bilgisayarlarla aynı teknik özellikleri sunuyorlar. Üstelik yanınızda taşıyabiliyor, istediğiniz yere götürebiliyor ve pek çok işinizi görebiliyorsunuz. Fakat maalesef tüm bu güzel özelliklerin belli bedelleri de var. Günümüzde en iyi laptoplar bile soğutma konusunda yetersiz kalıyor. Bunun sebebi de içlerinde […]

24.08.2018 - 20:40
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Oyun laptopları artık oldukça gelişti ve neredeyse masaüstü bilgisayarlarla aynı teknik özellikleri sunuyorlar. Üstelik yanınızda taşıyabiliyor, istediğiniz yere götürebiliyor ve pek çok işinizi görebiliyorsunuz. Fakat maalesef tüm bu güzel özelliklerin belli bedelleri de var.

Günümüzde en iyi laptoplar bile soğutma konusunda yetersiz kalıyor. Bunun sebebi de içlerinde bulunan yüksek işlem gücü ve ekran kartları. Küçük bir alanda sıkışan parçalar, plastik kasa ve yetersiz fan sayısı yüzünden dizüstü bilgisayarlar daha kolay ısınıyor. Peki laptop nasıl soğutulur?

Laptop Nasıl Soğutulur?

Düzgün Yerleşim

Tercihen dizüstü bilgisayarınızı düz ve sert zeminler üzerinde kullanın. Örneğin yatakta bilgisayar kullanmak hiçbir zaman için iyi bir seçim değildir ve çok çabuk ısınmasına yol açar. Eğer böyle bir zemin yoksa da kendiniz altına kitap ve benzeri nesneler koyarak stand haline getirebilirsiniz. Fakat mümkün olduğunca soğuk – sert yerleri tercih edin.

Temizlik

Laptoplarda fanlar ve ızgaralar aracılığıyla devamlı hava sirkülasyonu yaşanır. Fakat çok fazla kir ve toz biriktiğinde hava akımı sağlanmaz ve bilgisayar çabuk ısınmaya başlar. Bu yüzden tercihen 3-6 aylık zaman dilimleri içinde dizüstü bilgisayarınızı devamlı temizlemelisiniz.

Temizlik için kompresör hava kullanabilirsiniz fakat içini açıp ayrıntılı temizlemeniz her zaman daha iyi olacaktır.

Ek Soğutma Sistemleri

Önlemleri alıp bilgisayarınızın bakımını yaptıysanız ek soğutucu sistemler de kullanabilirsiniz. Laptop fanları çoğu zaman yetersizdir ve soğutucu kullanarak verimliliği artırabilirsiniz. Bu ürünler özellikle yüksek kalitedeyse işlemci ve ekran kartının ısısını epey düşürebilir.

Yetersiz Donanım

Elbette yüksek kalite ekran kartları çok fazla ısı üretiyor fakat düşük seviye ekran kartları modern oyunlarda kullanıldığı zaman sıcaklık tamamen kontrolden çıkar. Aynı durum tabii ki işlemciler için de geçerli.

Dolayısıyla oyunların grafik ayarlarını düşürmeyi deneyin. Özellikle gölgeler, anti-aliasing gibi özellikler donanımı zorlar.

Sorunlu Fanlar

Birçok modern laptopta birden fazla dahili fan bulunuyor ve böylece bilgisayarın çeşitli parçaları soğuk tutuluyor. Fakat bu fanlardan birisi bile arızalanırsa laptopın soğutma sistemi baştan aşağı bozuluyor.

Fanların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için en iyi yöntem ise kulağınızı dayayarak dinlemek. Özellikle yüksek işlem gücü altında fanların durumunu daha iyi anlayabilirsiniz. Eğer birisi çalışmıyorsa bunu dinleyerek fark edebilirsiniz. Aynı zamanda sessizliğin yanı sıra tıkırtılar, vızır vızır şekilde çıkan sesler de fanların arızalı olduğuna işarettir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim