Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır? Lahana Çorbası Diyeti Faydaları

NAVİGASYONLahana Diyeti Nedir?Lahana Diyeti Faydaları Nelerdir?Lahana Diyeti Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?Lahana Diyeti Nasıl Uygulanır? Lahana Çorbası diyeti ile hem sağlıklı hem de hızlı kilo verilebilmektedir. Diyet boyunca çorba ağırlıklı beslenildiği için; havuç, domates ve kereviz gibi çeşitli sebzeler de çorba yapımında kullanılmaktadır. Bu sayede,vücudun gerek duyduğu vitamin ve mineral oranının dengelenmesi sağlanmaktadır. Haftalık ortalama 5 […]

09.01.2019 - 20:55
09.01.2019 - 20:55
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Lahana Çorbası diyeti ile hem sağlıklı hem de hızlı kilo verilebilmektedir. Diyet boyunca çorba ağırlıklı beslenildiği için; havuç, domates ve kereviz gibi çeşitli sebzeler de çorba yapımında kullanılmaktadır. Bu sayede,vücudun gerek duyduğu vitamin ve mineral oranının dengelenmesi sağlanmaktadır. Haftalık ortalama 5 kilo verilebilen bu diyet uygulamasının faydaları ve yapılışı hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Lahana Diyeti Nedir?

Lahana çorbası diyeti, bir diğer adıyla Mayo Clinic uygulaması öncesinde, doktora gidilmesi, kan ve hormon testi yapılarak,kişinin vücut değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir. Çünkü bu diyet uygulaması, her bünyeye uygun bir diyet değildir. Bu nedenle önceden kişinin bu çorba diyetini yapıp yapamayacağının belirlenmesi kişinin sağlığı açısından da önem taşımaktadır.

 • 1 hafta süre ile yapılan bu diyet boyunca, öğünlerde yalnızca lahana sebzesinden yapılan çorbaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu süre sonunda kişi diyete devam etmemeli ya da 15 gün bekledikten sonra 1 hafta şeklinde tekrar devam edilebilmektedir.
 • Tek bir sebze ile beslenildiği durumda kişi yeterli gıdayı alamadığından savunma sistemi düşebilmekte ve çeşitli hastalıklar oluşabilmektedir. Bu nedenle bazı diyetisyenler,öğünlerde yalnızca tek bir sebze ile beslenmenin doğru olmadığını söylemektedir.
 • Diyet boyunca, hafif egzersizler (yoga, pilates, hafif tempoda yürüyüş gibi) yapılarak yağ yakımının hızlandırılması sağlanmaktadır.
Lahana çorbası diyetinin 1 haftadan fazla yapılması sağlık açısından sakıncalıdır.

Lahana çorbası diyetinin 1 haftadan fazla yapılması sağlık açısından sakıncalıdır.

Lahana Diyeti Faydaları Nelerdir?

Lahana çorbası diyeti uygulamasının kişiye sağladığı faydalar aşağıda belirtilmektedir.

 • Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağlamaktadır.
 • İdrara düzenli çıkılmasını sağlamaktadır.
 • Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yağ yakımının hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır.
 • C vitamini sayesinde immun sistemini düzenlemektedir.
 • Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır.
Lahana Çorbası Diyeti öncesinde, kan ve hormon testi yapılarak, kişinin vücut değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir.

Lahana Çorbası Diyeti öncesinde, kan ve hormon testi yapılarak, kişinin vücut değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir.

 • A vitamini içerdiği için göz sağlığı açısından yararlıdır.
 • D vitamini sayesinde, cildin gençleşmesini sağlamaktadır.
 • Bağırsağın çalışmasını hızlandırmaktadır.
 • Az kalorili bir sebzedir.
 • Lahana kükürt içerdiği için, ciltte oluşan akneleri temizler.
 • Kanserin oluşmasını ve vücutta yayılmasını engellemektedir.
 • İçerdiği çeşitli aminoasitler sayesinde, enfeksiyonlara karşı vücudu korumaktadır.
Lahana Çorbası, İçerdiği çeşitli aminoasitler sayesinde, enfeksiyonlara karşı vücudu korumaktadır.

Lahana Çorbası, İçerdiği çeşitli aminoasitler sayesinde, enfeksiyonlara karşı vücudu korumaktadır.

Lahana Diyeti Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm diyet uygulamalarında kişinin dikkat etmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu sayede vücudun mekanizmasında aksaklıkların görülmesi engellenmektedir. Lahana çorbası diyeti yaparken şunlara dikkat edilmelidir;

 1. 1 haftadan fazla yapılması sağlık açısından sakıncalıdır.
 2. Uygulama sonrasında, dengeli ve sağlıklı beslenilmesi gerekmektedir. Aksi halde kişide hızlı kilo alımı görülmektedir.
 3. Midede gaz oluşumuna bağlı olarak şişkinlik durumu görülebilmektedir.
 4. Diyet ile birlikte daha fazla su içilmesi gerekmektedir. Aksi halde böbreklerde aşırı tuz birikebilir.
 5. Yalnızca lahana tüketimi, kişide vitamin eksikliğine bağlı olarak halsizlik başta olmak üzere bir takım belirtilerin görülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle, havuç,domates ve kereviz gibi sebzeler eklenebilmektedir.
 6. 1 haftadan fazla uygulandığında ya da sık uygulandığı zaman, metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır.
 7. Protein alımının az olması nedeniyle, kişide kas zayıflamaları görülebilmektedir.
 8. Kan şekeri değerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, şeker hastası olan kişiler için lahana çorbası diyeti önerilmemektedir.
 9. Kişide mide ve bacak kramplarına neden olabilmektedir.
 10. Halsizlik yaşayan kişilerin, vitamin takviyesi almaları vücut sağlıkları için gerekebilmektedir.
Protein alımının az olması nedeniyle, kişide kas zayıflamaları görülebilmektedir.

Protein alımının az olması nedeniyle, kişide kas zayıflamaları görülebilmektedir.

Lahana Diyeti Nasıl Uygulanır?

1 hafta süre ile uygulanan lahana çorbası diyetinde, günlük olarak tüketilmesi gereken ek gıdalar mevcuttur. Diyet listesine harfiyen uyulması düzenli kilo verilmesi için önem taşımaktadır. Uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet listesi kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilmektedir. 7 günlük diyet listesi örneği aşağıda belirtilmektedir.

1.gün: İstenilen miktarda lahana çorbası içilebilmektedir. Buna ek olarak muz haricinde diğer meyveler belli oranda tüketilebilmektedir. Muz kalori oranı yüksek bir meyve olduğundan önerilmemektedir.

2.gün: Lahana çorbasının içerisine kereviz ve havuç eklenebilmektedir. Akşam öğünü içerisinde haşlanmak kaydıyla 1 küçük boy patates önerilmektedir. Bol su tüketimi ile diyet desteklenmelidir. Meyve tüketimi ve baklagillerin tüketilmemesi gerekmektedir.

3.gün: Lahana çorbası yanında nişastalı gıdalar (mısır ve patates gibi) yenebilmektedir. Yeterli su alımının yanı sıra şekersiz olmak koşulu ile çay içilebilmektedir. Bunun yanında muz hariç olmak üzere mevsimine bağlı olarak; elma, çilek ve portakal gibi meyveler tüketilebilir.

Lahana çorbası ile birlikte haşlanmış sebzeler tüketilebilmektedir.

Lahana çorbası ile birlikte haşlanmış sebzeler tüketilebilmektedir.

4.gün: Lahana çorbası ile birlikte meyve olarak muz tüketilmektedir. Su alımının yanı sıra sıvı olarak yağsız süt tercih edilmelidir.

5.gün: 500 gramdan fazla olmamak kaydıyla; balık,tavuk ya da et yenebilmektedir. Bununla birlikte her öğünde lahana çorbası tüketimine izin verilmektedir.

6.gün: Lahana çorbası ile birlikte haşlanmış sebzeler tüketilebilmektedir. Ancak nişastası sebzelerin tüketilmesi önerilmemektedir. Öğlen öğününde 1 dilim yağsız et yenebilmektedir.

7.gün: Lahana çorbası diyetinin son gününde, kalori açısından düşük sebzeler haşlanarak tüketilebilir. Ayrıca esmer pirinç yenebilmektedir. Meyveler, suyu sıkılarak içilmelidir.

Diyet uygulaması 7.gün ile sonlanmaktadır. Diyete devam etmek isteyen kişilerin, 15 gün kadar beklememeleri ve uygulama öncesinde hormon ve kan değerlerini yeniden ölçtürmeleri gerekmektedir. Değerlerin uygun görülmediği durumlarda, Lahana çorbası diyeti ya da bir başka diyet uygulamasına (Low Carb diyeti gibi) kesinlikle başlanmaması gerekmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.medicalpark.com
 • www.acibadem.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim