1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KYK burs ve kredi taahhütname onayı ne? Taahhütname yapılmazsa ne olur?
KYK burs ve kredi taahhütname onayı ne? Taahhütname yapılmazsa ne olur?

KYK burs ve kredi taahhütname onayı ne? Taahhütname yapılmazsa ne olur?

Türkiye'de son dönemlerde burs ve kredi ile ilgili en çok konuşulan konu taahhütname onayı. KYK burs ve kredi taahhütnamesi onayı ne? İşte detaylar.

A+A-

Türkiye'de Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs ve kredilerde öğrencilerin alacakları ödemeler öncesinde burs ve kredi taahhütname onayı yapması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde açıklanacak yeni burs ve kredi süreci ile birlikte yeniden gündeme gelen taahhütname işlemlerinde öğrencilerin yapılacak işlemleri yakından takip etmesi gerekiyor. Yapılacak olan taahhütnamelerde öğrenciler resmi bir kuruma başvuru yapmaya gerek kalmadan online olarak işlemlerini gerçekleştirebilir. 

KYK burs ve kredi taahhütname onayı nasıl verilir?

https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapacak öğrencilerin kendi e-devlet üyelikleri üzerinden taahhütname onayı vermesi mümkün. Bu onaylama işlemlerinin tamamlanması ile birlikte burs ve kredi alacağını temin eden ve tüm şartları onaylayan öğrencilerin resmi süreçleri devam ettiriliyor. Taahhütname onaylayan öğrenciler özellikle geri ödeme gibi tüm şartları detaylı olarak aktaran onayları vermesi ile birlikte sürecin tamamlanmasını sağlıyor. Bu onaylamayı yapmayan öğrencilere burs ve kredi hakkı tanımlanmış olsa dahi herhangi bir ödeme yapılmıyor. 

Taahhütname onayı tam metni ne?

Burs/kredi taahhütnamesinin tam metni ise şöyle; 

"aylık bazda ve izleyen yıllardaki artış oranları dikkate alınarak kendilerine ödenecek olan öğrenim kredisi tutarını, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışları uygulanmak suretiyle hesaplanacak tutar üzerinden ve belirtilen şartlarla ödeyeceğini, öğrenim kredisi ve burs tutarları ile yıllar bazında artırılan bu tutarların kendilerine banka aracılığıyla ödenmesini, taahhütname aşamasında belirtilen tutarın tahmini rakam olduğunu" kabul ve taahhüt ediyorum.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.