KYK Borçları Silinecek Mi 2019? 2019 KYK Borçları Hakkında Teklif TBMM’ye Sunuldu!

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilerin üniversite eğitimi almaya başladığı günden itibaren kredi veriyor ve öğretim masraflarını karşılamalarını yardımcı oluyor. Öğrenciler okuldan mezun olduktan sonra aldıkları bu krediyi geri ödüyor. Peki, 2019 KYK borçları silinecek mi? 2019 yılında Kredi Yurtlar Kurumu borçları silineceği iddia ediliyor. Ancak henüz KYK borçlarının silineceği konusunda herhangi bir açıklama yok. Aynı […]

09.03.2019 - 18:23
09.03.2019 - 18:23
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilerin üniversite eğitimi almaya başladığı günden itibaren kredi veriyor ve öğretim masraflarını karşılamalarını yardımcı oluyor. Öğrenciler okuldan mezun olduktan sonra aldıkları bu krediyi geri ödüyor. Peki, 2019 KYK borçları silinecek mi? 2019 yılında Kredi Yurtlar Kurumu borçları silineceği iddia ediliyor. Ancak henüz KYK borçlarının silineceği konusunda herhangi bir açıklama yok. Aynı zamanda başka bir karışıklık daha gündemde. Üniversiteden mezun olan öğrenciler 2 yıl sonra KYK borçlarını ödemeye başlamamaları durumunda bir faiz yaptırımı ile karşı karşıya kalıyor. KYK borçları silinecek mi sorusunun yanıtı belki de faizin silineceği olabilir.

KYK BORÇLARINA İLİŞKİN GENEL MÜDÜRDEN AÇIKLAMA

KYK Genel Müdürü Sinan Aksu öğrencilerin 2 yıl sonra borçlarına ödememesi durumunda uygulanacak faiz konusunda açıklama yaptı. KYK Genel Müdürü Sinan Aksu tarafından yapılan açıklamada, Üniversite eğitimi süresi boyunca öğrenim kredisi alan ancak mezuniyetinden 2 yıl geçtikten sonra ödeme yapmayan öğrencilere gecikme zammı uygulandığı hatırlatıldı. Sinan Aksu açıklamasının devamında eylül ayından itibaren artık öğrencilerin gecikme zammı ödemeyeceğini belirtti. Gelecek günlerde maliye Bakanlığı’na başvuru yapan öğrenciler için yeni bir ödeme takvimi çıkarılacağı da açıklamada belirtildi. Sinan Aksu öğrencilerin mağdur olmaması için her şeyin yapılacağını belirterek son düzenleme ile birlikte öğrencilerin ödeyemediği taksitlerden sonra oluşan Faizin ortadan kalktığına dikkat çekti.

FAİZİN SİLİNMESİ ÖĞRETMENLERİ MEMNUN ETTİ

Öğrenciler ise KYK borçları ile ilgili yapılan bu düzenlemeden mutlu olduklarını belirterek her öğrencinin okuldan mezun olduktan sonra hemen iş bulamadığını ve borca faiz işlemesi durumunda Ödemekte daha da zorlanacaklarını dile getirdi. Ayrıca öğrenciler yeni mezun olan öğrencilere iş imkanlarının da artırılması gerektiğine dikkat çekerek deneyim şartı ile alım yapan işletmelerin yeni mezunlara ve genç yeteneklere imkan sağlamasını istediklerini anlattı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

mevlut 4 ay önce

Faizlerin silinmesi birseye yaramaz zaten is yokdevlet genclerin yaninda ise borclari silsin vEya yarisini silsin

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim