Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kuzey Kore’de Kullanımı Yasaklanan İlginç Şeyler

Oldukça katı kuralları olan bir ülke konumundaki Kuzey Kore'de hepimiz tarafından olağan olan bazı şeylerin kullanımı yasaklanmıştır.
Eklenme:
 Kuzey Kore’de Kullanımı Yasaklanan İlginç Şeyler

Dünyada pek çok şeyin yasak olduğu ülkelerden Kuzey Kore’de bazı katı kurallar bulunmaktadır. Satın alınmayacak yasaklı maddeler kimileri tarafından halen kullanılırken bunlar için oldukça sert yaptırımlar bulunmaktadır.

Paranız olsa dahi alamayacağınız bu yasaklı ürünlere zenginler bile ancak sınırlı sayıda ulaşabilmekte. Bizlerde sizler için o ürünleri incelemeye aldık.

Coca Cola

Dünya üzerinde bulunan ülkelerden sadece ikisinde bu ürün satılamamakta. Küba ve bunun yanında bulunan Kuzey Kore’de Coca Cola ve ürünlerinin satışı yasak. Herhangi bir markete ya da bir kafeye oturduğunuz zaman elbette ki gazlı içecek bulabilirsiniz ancak Coca Cola asla. Kuzey Kore halkının çoğu bu tadın henüz farkına bile varabilmiş değil.

Kim Jong’un Saç Kesim Stili

2000’li yıllarda bu saç stili genelde herkes tarafından kullanılmaktaydı. Fakat Kim Jong, kendisinin bir ayrılacalığa ait olduğunu hissederek bu saç stilini yasaklamakta çare buldu. Oldukça enteresan olan bu yasakla birlikte kişilere ağır cezalar da gelebilmekte.

Starbucks

Kuzey Kore’de Starbucks’ta bulmak imkansızdır. Kahve içilebilecek mekanlar bulunmasına rağmen Starbucks olmaması enteresan bir kural olarak lanse edilmektedir.

iPhone

Kuzey Kore’de kullanımı yasak olan telefon markalarından birisi de iPhone’dir. Dünya üzerinde çoğu kişi tarafından kullanılan bu telefon markasına Kuzey Kore’de yasak getirilmiştir. Ancak buna birebir benzer telefon üretimine de devam edilmektedir.

McDonald’s

Kuzey Kore’de Starbuck ve Coca Cola’nın yanı sıra bilindik markalardan McDonald’s da yoktur. Oldukça katı bir yönetim ile idare edilen Kuzey Kore’de hamburger satışları başka yiyecekler üzerinden idare edilmektedir.

Yabancı Filmler

Kuzey Kore’de yabancı film izlemek de yasaklıdır. Amerikan filmleri bu ülkede gösterime dahi girmezken evlerinde film izlerken bile ülke halkı her zaman büyük bir panik içerisindedir. Öyle ki internet hatları üzerinden sık sık yabancı film takibi yapılmaktadır


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap