Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kuzey Işıklarının Cazibesini Görebileceğiniz Ülke; Finlandiya

Pek çok yabancı turistin ilgisini çeken karla kaplı müthiş doğası ve kuzey ışıkları ile ön plana çıkan Finlandiya, tasarımcı ve mimarların ilham kaynağıdır.
Eklenme:
 Kuzey Işıklarının Cazibesini Görebileceğiniz Ülke; Finlandiya

Kuzey Avrupa ülkelerinden birisi olan Finlandiya, özellikle yabancı turistlerin ilgi odaklarından birisidir. Hem müthiş doğası hem de ülkedeki altyapı ile zengin bir kaynak olan Finlandiya, öğrenciler içinde eğitimde bir zirvedir.

Gerçek bir tasarım harikası olan Finlandiya, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şekilde taklidi yapılmaktadır. Tasarımcılar ile mimarların ilham kaynağı olan bu ülke dünya çapında ünlüdür. Finlandiya tasarımı kültüre has bir yapı olduğundan hala özelliğini korumaktadır. Finler için esas olan doğadaki nesneleri hem mimariye hem de hayat biçimine geri dönüştürmektir.

Finlandiya’nın esas doğa olayı ise bembeyaz geceleridir. Haziran ve Temmuz aylarında ortaya çıkan gece güneşi benzersiz bir doğa olayını beraberinde getirir. Kuzey bölgelerinde ise Mayıs ile Ağustos aylarında gece yarışı güneşi görmeniz olağandır. Kuzey uçlarda güneş 70 gün boyunca ufuktadır. Gece yarısı güneşinin tamamı sadece Kuzey kutup bölgelerindedir.

Fin Saunası ve Vahşi Doğa

Sauna ülkenin kültür mirasıdır. 2 milyondan fazla sauna olan ülkede az nüfusa göre ortalama 1 kişiye 1 sauna düşmektedir. Bu saunalarda pek çok gelenek de hakimdir. Finler için önemli olanı ise hem beden hem de zihnen temizlenmektir.

Yeşil ormanlar ile Baltık Denizi adaları manzaraları ile eşsiz olan Finlandiya, el değmemiş bir tabiatı bünyesinde barındırır. Buralarda bulunan binlerce yabani hayvan ve kuş doğal yaşamın dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Finlandiya ormanları pek çok türden ayıyı da ev sahipliği yapar. Genellikle insanlardan uzak kalan ayılar Nisan ile Eylül ayları arasında çeşitli bölgelere yayılırlar.

Kayak Merkezleri

Finlandiya’da irili ufaklı pek çok kayak merkezi bulunmaktadır. Avrupa’daki kayak merkezlerinden tek farkları ise manzaraların hiç bozulmaması ve Aralık ayından başlayarak Nisan ayına kadar tamamen karla kaplı olmasıdır. Finlandiya’da ana kayak alanı Lapland’dır. Burada becerilerini sergilemek isteyen kayakçı ve snowboardçular ülkeye akın ederler.

Kuzey Işıkları

Finlandiya’nın belki de en dikkat çeken özelliklerinden birisidir. Yazın ortaya çıkan sonsuz güneş kuzey ışıkları ile beraber gökyüzünü tamamen aydınlatır. Kuzey ışıklarını görmek için yeteri kadar karanlık olmalı ve gökyüzü de berrak bir renge bürünmelidir. Bu ışıkları net görmek için gece yarısından önce ve sonra bir veya iki saat en uygun zamandır.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Sınavdan önce okunacak dualar! Zihin açan dualar nelerdir?
19 06 2020 - 19:19
Bugün Burcunuz Ne Söylüyor? İşte 13 Haziran 2020 Cumartesi Günlük Burç Yorumları
13 06 2020 - 11:24
Günlük Burç Yorumları 12 Haziran 2020 Cuma
12 06 2020 - 11:10
11 Haziran 2020 Perşembe Günlük Burç Yorumları
11 06 2020 - 13:27
10 Haziran Çarşamba Günlük Burç Yorumları
10 06 2020 - 11:06
9 Haziran Günlük Burç Yorumları
9 06 2020 - 15:04
Yorum Yap