Kuzey Irak’ta Yeni Nesil Hareketi’nden Erbil’e karşı isyan

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
19 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Kuzey Irak bölgesi yine karıştı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yaşanan büyük olaylar sonrasında sokaklar karıştı. Erbil yönetimin düşürülmesine kadar devam etmesi beklenen olaylarda gösterilere devam kararı alındı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Yeni Nesil Hareketi yaptığı açıklamada Erbil’de yönetim düşünceye kadar hükümete karşı gösteri ve eylemlerine devam edeceklerini söylediler. Süleymaniye kent merkezindeki zengin iş adamlarından Şasivar Abdulvahid öncülüğünde olan Yeni Nesil Hareketi, bu sabah saatlerinde başlayan kısa süreli eylemlerine devam edeceklerini söylediler.

Yapılan çağrıda en dikkat çekici nokta ise Erbil yönetiminin düşürülmesi olarak hedeflendi. Yeni Nesil Hareketi tarafından yapılan açıklamada, Erbil’de görevine devam eden mevcut hükümetin yerlerinden inene kadar gösterilere devam etme ve yaygınlaştırma içerisine girecekleri iletildi. Yapılan açıklamada, “Yeni Nesil Hareketi olarak Erbil’de devam eden eylemler görev alan hükümetin çekilmesine kadar devam edecektir. Bunu buradan tüm dünyaya ilan ederiz. Taleplerimiz açıkça ortadadır. Bunu daha da yaygınlaştıracağız.” ifadelerine yer verildi.

Yeni Nesil Hareketi’nden Açıklama

“Referanduma Şimdi Hayır” kampanyası adı altında seslerini duyuran Yeni Nesil Hareketi, 25 Eylül tarihinde yapılan gayrimeşru referandum karşıtı eylemleri de destekleme kararı almıştı. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi ise hükümet karşıtı eylemlerin devam edeceği uyarısında bulundu. Bu konuya acil bir çözüm bulunması gerektiğini söyleyen İyad Allavi, bölgedeki krizin bir an önce sona ermesi gerektiğini savundu. Gösterilerde şimdiye kadar ise 2 kişinin yaralandığı kaydedildi.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com