Haber

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Özene bezene giydiğimiz Özellikle de beyaz renk kıyafetlerinin üzerine ufacık bir kahve lekesi yer ettiyse ya da halınızın üzerine Hiç beklemediğin bir anda bir kahve döküldü ise artık onları da çıkarmanın bir yolunu sizi anlatacağız.  Kahve lekeleri inatçı ve zor lekelerdir ama elimizden hiçbir şey kurtulamaz.

Bugün sizlere kahve dökülür dökülmez yapmanız gerekenler den başlayarak kurumuş kahve lekelerinden nasıl kurtulacağınızı kadar birçok bilgi vereceğiz.  Artık kahve lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünmek zorunda kalmayacaksınız hemen bu lekelerden kurtulmak için harekete geçeceksiniz.  Hadi hemen başlayalım.

Kıyafetteki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve lekelerini dökülür dökülmez müdahale etmek birçok kıyafetinizi kurtarmakta işinize yarayacaktır.  Öncelikle kahvenin döküldüğü kıyafetinizi ters çevirin ve daha sonra bir süre soğuk suyun altında bekletin.  Bu uygulama sayesinde kahvenin daha derine nüfuz etmesini önleyecek ve yoğunluğunu azaltmış olacaksınız.  Daha sonra ise biraz sıvı deterjan alın ve bu lekeyi deterjanla 5-10 dakika nazik bir şekilde ovun ve lekenin dağılmasını bekleyin. Yeni kahve lekesi Bu sayede yok olacaktır.

Eğer bu uygulamayı yapmanıza rağmen hala kahve lekesi çıkmadıysa,  hala deterjanla olan giysiyi ılık bir suya yatırarak yaklaşık 20 30 dakika kadar bir şekilde bekleyin.  Leke tamamen temizlenecektir.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde en çok sevdiğiniz Hatta beyaz ve Pamuklu bir halınızın üzerine kahve döküldü ise hemen mutfağa Koşun.  Temiz bir bez ya da kağıt havlu ile önce Halıya dökülen kahvenin fazlalığını alın. Bu sayede dökülen kahvenin diplere doğru inmesine engellemiş olacaksınız.

Halının üzerinden fazla kahveyi temizledikten sonra bir ölçü sirke ve bir ölçüsü olacak şekilde sirkeli su hazırlayın ve yine temiz bir bezle, Eğer halınız beyaz beyaz olmasına dikkat ederek halıyı temizlemeye başlayın.  Beni önce sirkeli suya batırın daha sonra fazla suyunu süzerek Halıdaki bölgeyi nazik bir şekilde ovalayın.

Halıdaki leke yok olduktan sonra elinize başka temiz bir bez alın ve bu sefer doğru bir suyla halıyı sildiğiniz sirkeli su karışımını Halıdan temizleyin.  Eğer işlem bittikten sonra ve lekenin hala çıkmadığını fark ederseniz işlemi tekrar edebilirsiniz.

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Evet, lekeleri anında müdahale edersek bayağı bir başarılı olabiliriz ama bazen de anında müdahale edemediğimiz zamanlar oluyor.  Böyle durumlarda kurumuş kahve lekesi nasıl çıkar diye dertlenmenize gerek yok çünkü sizlere bunun da nasıl olacağını şimdi anlatacağız.

Eğer kurumuş Kahve lekesini daha kolay temizlenebilir bir hale getirmek istiyorsanız, kıyafetinizi ya da halınızı ılık bir suyun içerisinde Öncelikle bekletin. İsterseniz sadece lekeli olan bölgeye suda bekletebilirsiniz.

20 dakika kadar bu şekilde beklettiğiniz kahve lekesi yumuşaktır.  Yumuşayan lekenin büyüklüğüne göre karbonatı bolca lekenin üzerine dökün.  Bir bulaşık süngeri ne ıslatıp fazla suyunu süzdükten sonra leke olan bölgeyi biraz ovalayın.

Lekeyi ovalarken sert hareketlerden kaçınmaya dikkat edin ki işlem sonunda kıyafetleriniz zarar görmesin.  Lekeyi karbonatla olduktan sonra çıktığını fark edeceksiniz. Karbonatı temizlemek için Duru suyla güzelce kıyafetinizi doğrulayabilirsiniz.

Sodayla Kahve Lekesi Temizleme

Buraya kadar sizlere birçok alternatif den bahsettik Ama bu kadarla kalmadı.  Eğer kahve lekesi olduğu sırada evinizde sirke ile karbonat bulunmuyorsa imdadınıza soda yetişiyor.  Sodanın içinde kahve lekesi olan bölgeye 5 dakika kadar bekletin Daha sonra da durulayın.  Özellikle anında müdahale etmek gibi bir imkanınız olduğu sırada Bu işlem çok işinize yarayacaktır.

Limonlu Suyla Kahve Lekesi Temizleme

Eğer lekeleri Nasılsa Biz de inatçıyım ve Onları çıkarmak için elimizden geleni yapıyoruz.  Yarım limon suyu ile bir su bardağı suyu karıştırıp Hazırladığınız karışımı temiz ve beyaz bir bezle lekeli bölgeye uygulayın. Bu şekilde de lekenin temizlendiğini göreceksiniz.

Gliserinle Kahve Lekesi Temizleme

Özellikle kuruyup kalan ilkelerimiz de gliserin de yardım alabilirsiniz.  Temiz bir bezin üzerine döktünüz Gliserin ne lekeli bölgeyi yaklaşık 20 dakika kadar yumuşak şekilde olun.  Bu şekilde lekelerin yumuşadığını Hatta tamamen temizlendiğini görebilirsiniz. Lekeler yumuşamış ama tamamen çıkmamışsa kıyafetinizi ya da halınızı üzerinde yazan talimatlara göre çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Önemli bir not: yukarıda anlattığımız bütün yöntemleri uygularken kıyafetinizin ya da halınızın ya da başka bir eşyanızın üzerinde yazan yıkama talimatlarını incelemeyi unutmayın.  Beyaz bir kıyafetinize kahve lekesi düştüyse yukarıdaki adımları uygulamanızda rağmen temizleyen vermeniz durumunda çamaşır lekesinden son çare olarak destek alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu