Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir? Kuru Kayısı Neye İyi Gelir?

NAVİGASYONKuru Kayısı Nedir?Kuru Kayısı BeslenmesiKuru Kayısının FaydalarıCilt BakımıRuh Sağlığına ve Gözlere FaydalıSolunum Sistemini İyileştirirGüçlü Kemikler SağlarDolaşımı İyileştirirKabızlığı GiderirKanı Seviyesini ve Rahatsızlıkları İyileştirirKas Gelişimi İçin İyidir Beslenmenize kuru kayısı eklemek, besin alımınızı lezzetli bir şekilde artırmak için harika bir yoldur. Kuru Kayısı Nedir? Adından da anlaşılacağı gibi, kayısı meyvesinin kurutulmuş şeklidir, bir kere dehidre edilir. Taze […]

10.03.2019 - 12:00
10.03.2019 - 0:06
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Beslenmenize kuru kayısı eklemek, besin alımınızı lezzetli bir şekilde artırmak için harika bir yoldur.

Kuru Kayısı Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, kayısı meyvesinin kurutulmuş şeklidir, bir kere dehidre edilir. Taze kayısılar harika besin kaynaklarıdır, ancak bir kez dehidre olduklarında diğer bazı besin maddeleri daha konsantre hale gelir. Kurutulmuş meyvelerin çoğunda olduğu gibi, taze çeşitlerden ağırlığa göre daha fazla besin değeri sağlar. Kayısılarda kayda değer miktarda doğal şeker vardır, bu nedenle bu meyvelerin kurutulmuş formları diğer bazı kurutulmuş meyvelerden farklı olarak ek şeker veya koruyucu gerektirmez.

Kayısıların kurutulması da raf ömrünü arttırır ve hareket halindeyken taşınması ve yemesi için onları daha uygun hale getirir. Kayısı bilimsel olarak Prunus armeniaca olarak bilinir ve kurutulmuş form pazarlarda ve yerel ürün satılan marketler de bulunabilir veya evde hazırlanabilir. Kuru meyvelerin standartları farklı bölgelerde değişebileceğinden, kuru kayısının kalitesi ülkenin farklı yerlerinde değişecektir. Örneğin, bazı kuru kayısılar diğerlerinden daha fazla su içerecektir, bu da düşük antioksidan seviyeleri ve daha yüksek C vitamini içeriği anlamına gelir.

Kuru Kayısı Beslenmesi

Kuru kayısının besinsel bileşimi 30 gramlık bir porsiyonda yaklaşık 2 gram lif içerir. Ayrıca 1 gram protein ve ihmal edilebilir miktarda yağ vardır. Bu meyvenin kurutulmuş formları taze formlardan daha az C vitamini içerir, ancak yüksek kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve E vitamini seviyeleri vardır. Bu kurutulmuş meyvede önemli miktarda antioksidan ve karotenoid de vardır. Porsiyon başına, çoğu doğal şekerlerden elde edilen, sadece yaklaşık 70 kalori vardır.

Kuru Kayısının Faydaları

Kuru kayısının faydaları arasında cilt sağlığını iyileştirme, solunum sistemini rahatlatma, kemik yoğunluğuna yardımcı olma ve diğerlerinin yanı sıra dolaşımı uyarma becerisi vardır.

Cilt Bakımı

Yoğun antioksidan konsantrasyonuna sahip meyvelerde olduğu gibi kuru kayısılar serbest radikalleri nötralize etmek ve oksidatif stresi önlemek için mükemmeldir. Bu, ciltte kırışıklıkların oluşmasını azaltmaya ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olurken, aynı zamanda cilt elastikiyetini artırırken yara izlerini ve yaşlılık lekelerini de azaltır.

Ruh Sağlığına ve Gözlere Faydalı

Karotenoidlerin, retinalardaki oksidatif stresi azaltabilmeleri nedeniyle ruh sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir. Ayrıca, katarakt geliştirme riskini azaltabilir ve ayrıca yaşlandıkça maküler dejenerasyonu önleyebilir.

Solunum Sistemini İyileştirir

Kurutulmuş meyvelerdeki birçok bitki besin maddesi, boğazdaki ve sinüslerdeki iltihabın baskılanmasına yardımcı olabilir, bu da genel solunum sağlığını iyileştirebilirken, C vitamini içeriği bağışıklık sistemini altta yatan enfeksiyonla savaşmak için uyaracaktır.

Güçlü Kemikler Sağlar

Demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum dâhil çok çeşitli minerallerle, kuru kayısı kemik mineral yoğunluğunuza ciddi bir destek verebilir. Özellikle yaşlılar için çok faydalıdır, çünkü yaşlılar kemik mineral yoğunluğu kaybına ve osteoporoz riskine daha yatkındır.

Dolaşımı İyileştirir

Kuru kayısıda önemli miktarda ki demir sayesinde, kayısı kırmızı kan hücrelerinin üretimi için demir gerektiğinden dolaşımını iyileştirebilir. Daha iyi dolaşım vücudun kritik bölgelerine daha fazla oksijen verilmesi ve gerekli besin maddelerinin verilmesi anlamına gelir.

Kabızlığı Giderir

Kuru kayısı lif bakımından zengindir, peristaltik hareketi uyararak bağırsak hareketlerinizi düzenler. Ayrıca besin alım verimliliğini arttırırlar ve bağırsaktaki bağışıklık fonksiyonunu güçlendirirler.

Kanı Seviyesini ve Rahatsızlıkları İyileştirir

Araştırmalar kuru kayısının vücuttaki kan pıhtılaşmasını iyileştirebildiğini göstermiştir. Bu, kanama bozukluğu olanlar için faydalıdır, ancak kan inceltici kullananlar için veya bazı kardiyovasküler rahatsızlıkları varsa tehlikeli olabilir.

Kas Gelişimi İçin İyidir

Her ne kadar kurutulmuş meyvelerde protein seviyesi çok yüksek olmasa da, porsiyon başına yaklaşık 1 gram protein ile her gün toplam protein alımınızı sağlıklı bir şekilde artırabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim