1. HABERLER

 2. HABER

 3. Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları
Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

A+A-

Kuru erik suyunun en büyük yararları arasında kabızlık tedavisi, dolaşımın uyarılması, kalp sağlığının korunması, karaciğer hastalığının önlenmesi, kemiklerin güçlendirilmesi, beyin fonksiyonunun arttırılması, metabolizmanın güçlendirilmesi ve solunum sağlığının desteklenmesi sayılabilir. Ayrıca kolon kanserinin önlenmesinde, kan basıncının düşürülmesinde, kilo kaybına yardımcı olarak, aneminin önlenmesinde, kolesterolün azaltılmasında ve amfizem tedavisinde yardımcı olur.

Eriğin bilimsel adı Prunus domestica' dır ve bu meyveler taze çeşitleri için yetiştirilir. Bununla birlikte, özellikle kuru erik olması için 1.000'den fazla farklı türde erik yetiştirilir. Erikler kurumaya başladığında, bütün besinlerini korurlar, fakat aynı zamanda sorbitol olarak bilinen belirli bir aktif bileşen bakımından artarlar. Kuru erik ayrıca daha uzun bir raf ömrüne ve hoş bir tada sahiptir, bu yüzden meyve suyu olarak da bu kadar popülerdir.

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Bu meyve suyu, gençleştirici bir içecek için bir miktar suyla seyreltilir. Erik suyu genellikle kabızlık problemleri için düşünülür ancak gerçekte erik, çözünür ve çözünmez lif muhteviyatlarının ötesinde çok çeşitli besin maddelerine sahiptir. Bu meyve suyunun yapımı kolaydır ve tek bir bardağı önemli düzeyde fruktoz, sorbitol, potasyum, demir, manganez, bakır ve çeşitli antioksidan bileşiklere sahiptir. Bu nedenle, sadece yaşlı neslin erik suyunu sevdiği düşünülse de artık giderek artan sayıda insan bu suyu etkileyici sağlık faydaları nedeniyle tüketiyor.

Kuru Erik Suyunun Besin Değeri

Kuru erik suyu A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Aynı zamanda tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini ve folat gibi diğer vitamin bileşiklerini içerir. Bu meyve suyunun 100 gramı, yaklaşık 71 kalori ve 18 g karbonhidrat sağlar. Erik suyunda bulunan mineraller arasında pek çok sağlık yararı sağlayan potasyum, sodyum, kalsiyum ve demir bulunur. Kuru erik suyu hiçbir yağ asidi veya kolesterol içermez ve bu meyve suyunun 100 gramı başına 71 kcal ile mükemmel bir enerji kaynağıdır.

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Erik Suyunun Faydaları

Dünyadaki en denenmiş ve güvenilir sağlıklı sularından biridir ve önerilen miktarlarda tüketildiğinde zengin bir besin kaynağı ve uzun bir potansiyel sağlık yararları listesi sunan besleyici seçenektir.

Sindirime Yardımcı Olur

Şüphesiz erik suyunun faydalarından en ünlüsü bu meyve suyunun sindirim sistemini uyarma etkisidir. Kabızlık veya hazımsızlıktan muzdaripseniz, tek bir bardak erik suyu sindirimi düzenler. Kuru erik suyu içinde bulunan diyet lifi, sorbitol varlığı ile birlikte, sindirim sürecini uyarabilir ve bağırsakta besin alımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli olarak bu suyu tüketenler arasında hemoroid görülmemesini sağlar.

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Kolon Kanserini Önlemeye Yardımcı Olur

Beslenme Bilimi ve Vitaminology Dergisi erik özlerinin etkileri konusunda bir araştırma çalışmasını yayınladı ve bu suyu etanol bileşik çoğalmasını baskılamaya yardımcı olabilir olarak göstermişlerdir. Kanser hücreleri ve kolon kanseri riskini düşürebilir.

Meyve suyunun antioksidan etkileri nedeniyle diğer kanser türlerine faydaları için daha fazla araştırma yapılmaktadır.

Anemi Önler

Büyük bir demir kaynağı olan kuru erik suyu, demir eksikliği anemisinin; yorgunluk, depresyon ve nefes darlığı gibi semptomlarının ortaya çıkmasını önleyebilir.

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Kalp Sağlığı

Bu meyve suyunda bulunan antioksidanlar, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur, böylece koroner kalp hastalıklarını önler. Kuru erik suyundaki potasyum içeriği ayrıca genel olarak uzun süreli kalp sağlığını da destekler. Oysa içerisindeki yüksek K vitamini içeriği, arterlerin kalsifikasyonunu önleyerek kalp sağlığını iyileştirir.

Kolesterolü Azaltır

Antioksidanlar ve çözünür lif bakımından zengin olan erik suyu, vücutta LDL (kötü) kolesterolün azaltılmasına yardımcı olur ve böylece aterosklerozu önler. Vücuttaki aşırı kolesterol de kalp yetmezliğine, hipertansiyona ve felçlere neden olabilir.

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Karaciğer Hastalığını Önler

Kuru erik suyu, karaciğerinizde, alanin aminotransferaz (ALT) dahil olmak üzere iki ana enzimin üretiminin korunmasına yardımcı olur. ALT, vücudunuzdaki yiyecekleri enerjiye bölmekten sorumludur. Karaciğer hasar gördüğünde, kanınızdaki ALT seviyelerini yükseltir ve böylece kan seviyeleri yükselir. Kuru erik suyu bu enzimi düzenlemeye ve böylece karaciğer sağlığını arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda hepatit gibi hastalıkları tedavi eder.

Dolaşımı Artırır

Kuru eriklerden yapılan meyve suyunda bir miktar demir vardır ve bu mineral kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Bu dolaşımınızı artırmaya yardımcı olacak, vücudun ihtiyaç duyduğu bölgelere daha fazla oksijen ve besin sağlamanın yanı sıra enerji seviyelerini artıracaktır.

Metabolizmayı Artırır

Çok çeşitli B vitaminleri ile erik suyu, enzim ve hormon üretimini düzenleyen, doğum kusurlarını ortadan kaldırarak ve bağışıklık sistemini güçlendiren metabolizmamızın düzenlenmesini sağlayabilir.

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

İştahı Azaltır

Kuru erik suyundaki besin yoğunluğu çok yüksektir ve ayrıca vücuda tok olduğunu söyleyen bir hormon olan leptinin salınmasına da yardımcı olabilir. Bu iştah bastırıcı özelliği erik suyunu, kilo verme diyeti yapan kişilere bu kadar sık ​​önerilme nedeni yapar.

Solunum Sağlığını Geliştirir

Çok sayıda çalışma kuru erik suyu alımını daha iyi solunum fonksiyonu ve düşük KOAH riskiyle (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ilişkilendirmiştir. Bunun nedeni solunum yollarında iltihabı ve oksidatif stresi azaltabilen önemli antioksidanların bulunmasıdır.

Osteoporozu Önler

Kuru erik suyunda bulunan minerallerin listesi kemik yoğunluğuna katkıda bulunduğunun ve osteoporozun başlamasının önlendiğinin açık bir işaretidir. Bu özellikle yaşlanmaya başladığımızda oldukça önemlidir, bu da meyve suyunun yaşlı nesiller arasında bu kadar popüler olmasının bir başka nedenidir.

Biliş Geliştirir

Bu meyve suyunda bulunan antioksidanlar, C ve B vitaminleri beyin ve sinir fonksiyonları için önemlidir ve bu ayrıca oksidatif stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir ve Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalık risklerini azaltabilir.

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Erik Suyu Nasıl Yapılır?

Öyleyse neden kendi erik suyunuzu kendiniz üretmiyorsunuz böylece sağlık için sağladığı olağanüstü yararlardan faydalanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 su bardağı kuru erik
 • 5 su bardağı su
 • Elma veya armut
 • Misket Limonu

Erik Suyu Tarifi

 • Adım 1: Çekirdeklerini kuru erikten çıkarın .
 • Adım 2: Kuru erikleri gece boyunca kaynamış suya batırın.
 • Adım 3: 12-15 saat sonra kaynamış sudan çıkarın ve harmanlayın.
 • Adım 4: Şimdi, zaten ezilmiş ve sulanan kuru eriklere su ekleyin.
 • Adım 5: Posayı bir süre karıştırıcıdan geçirin ve soğuk servis yapın!

Ayrıca ilave tatlılık için karışıma elma veya armut ekleyebilirsiniz.

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Hamileler İçin Kuru Erik

Her ne kadar birçok uzman hamile kadınlar için beslenme seçimleri önerirken dikkatli olsa da, kuru erik suyu sağlık toplumunda yaygın olarak kabul edilen ve teşvik edilen bir meyve suyudur. Hamilelik döneminde herhangi bir noktada oldukça yaygın olan hamilelik sırasında kabızlık için özellikle etkilidir. Bu, kramp, şişkinlik ve hemoroid ve diğer ilgili koşulların engellenmesi, bağırsaklarda rahatsızlık ve basıncı hafifletmek için yardımcı olabilir.

Kuru erik suyunun diğer besinleri de hamilelikte faydalıdır ancak kullanımın en sık nedeni bu içeceğin müshil etkisidir. Hamilelikteki diğer besinler de olduğu gibi, bu içeceği ölçülü olarak tüketin ve ilk önce doktorunuza danışın.

Kuru Erik Suyunun Şaşırtıcı Faydaları

Erik Suyunun Yan Etkileri

Kuru erik suyu içmeden önce ishal ve gastrointestinal rahatsızlık riski, dehidrasyon, kilo alımı, düşük kan şekeri ve oksidatif stres gibi riskleri göz önünde bulundurmanız gereken birkaç yan etki vardır.

İshal ve Dehidrasyon: Kuru erik suyu sadece yüksek seviyede diyet lifi içermez, aynı zamanda her ikisi de vücutta müshil madde olarak işlev görebilen sorbitol içerir. Bazı insanlar bu içmeyi boşaltma etkileri için özellikle içerken, aşırı miktarda diyet lifi alımı anormal miktarda gaz ve şişkinliğe ve ayrıca ishale neden olabilir. Bu potansiyel yan etkiye bağlı ishal belirtileri yaşıyorsanız çok hızlı bir şekilde gerçekleşen dehidrasyona maruz kalabilirsiniz.

Kilo Alma:  Sisteminizi harika hissettirmek için tek bir bardak kuru erik suyu yeterli olacaktır, ancak bu bardakta ayrıca 180-200 kalori vardır. Aşırı miktarda erik suyu içiyorsanız, bunu günlük kalori alımınıza dahil etmeniz gerekir çünkü kilo alma riski oluşturabilir.

Diyabet: Birçok çalışmada erik suyu alımını kan şekeri seviyelerinde bir azalma ile ilişkilendirdi. Bu durum diyabetik semptomları yönetmeye çalışanlar için mükemmel olabilir, ancak hali hazırda kan şekeri düşürücü ilaç kullanıyorsanız, bu karışıma kuru erik suyu eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Kanserojenler: Kuru erik kuruduğunda, bir nörotoksin ve kanserojen bir madde olan bir akrilamid oluşumu vardır. Kuru erik suyu, patates cipsi ve patates kızartmasına kıyasla çok az veya ölçülebilir akrilamid seviyeleri içermesine rağmen, sigara içenler gibi yüksek oksidatif stres seviyelerine sahip olan veya çeşitli kanser için yüksek risk altındaki kişiler için hala endişe vericidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.