Sağlık

Kuru Ciltler İçin 10 Doğal Çözüm

Kuru Cilt Nedir?

Kuru cilt, nemsiz ve hassas ciltlere denilen isimdir. Kuru ciltler çabuk tahriş olurlar ve canlılığını yitirirler. Kuru ciltlerin nem ve yağ dengeleri normalin altındadır. Cilt nem dengenizi korumak için gündüz ve gece bakım rutininizi oluşturabilirsiniz.

Kuru cildi nemlendirmek oldukça zordur. Özel ürünler ve düzenli kullanım gerektirmektedir. Ancak dışarıda bulunan kuru nemler için olan ürünler cildinize zarar verebilir ya da maddi anlamda sizi zorlayabilir. Doğada bu kadar fazla çözüm dururken neden para harcayasınız?

Kuru Ciltler İçin 10 Doğal Çözüm

Cilt Neden Kurur?

 • Genetik faktörler
 • Sağlık sorunları
 • Beslenme bozuklukları
 • Hormonal değişiklikler
 • Kullanılan ilaçlar
 • Hava kirliliği
 • Sigara gibi alışkanlıklar

Kuru Cildiniz İçin 10 Doğal Çözüm

 1. Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı hem cildiniz hem de sağlığınız için çok yararlı bir yağdır. Besin değeri oldukça yüksektir ve sağlıklı yağ asitleri barındırır. Kuru cilt, zeytinyağını çok hızlı bir şekilde emer. Daha etkili olabilmesi içinse zeytinyağını biraz ısıtabilirsiniz böylelikle gözeneklerinizden daha kolay geçer.

 1. Avokado

Avokado yağ, protein, lif, antioksidan ve yararlı yağ asitleri bakımından çok zengin bir besin olmaktadır. Düzenli tüketildiğinde cildinizi sıkılaştırır, korur, cildinize parlaklık verir ve nem dengesini korur. Avokadoyu şu şekilde kullanabilirsiniz.

 • Avokadoyu ezin ve yüzünüze maske gibi uygulayın. Ardından yarım saat bekletin ve suyla durulayın.
 1. Muz

Muzlar kuru ve lekeli olan ciltler için ideal bir besindir. Kırışıklıkları ve sivilceleri önler ve bu nedenle de maskelerde çok kullanılır.

 1. Yulaf

Yulaf, tahriş etmeden cildinizi nemlendirir. Çok hassas ciltler için bile uygundur. Yulafı şu şekilde kullanabilirsiniz.

Öncelikle yulafı iyice öğütün ve un haline gelmiş yulafın üstüne bir miktar su ekleyin. Bu karışım aynı zamanda yüzünüzde peeling etkisi yaratır.

Kuru Ciltler İçin 10 Doğal Çözüm

 1. Süt

Süt cildinizi nemlendirir ve aynı zamanda yağ dengesini korur. Cildinizi arındırır ve onarır. Bu özellikleri içerinde bulunan laktik asitten gelir.

 1. Bal

Bal, besleyici olmasının yanısıra birçok cilt problemine çok iyi gelmektedir. Cilde nemini geri kazandırır, canlandırır ve parlaklık kazandırır.

 1. Yumurta sarısı

Yumurta sarısı yağ, vitamin ve protein açısından çok zengindir. Bu nedenle yüz ve saç maskelerinde oldukça kullanılır. Yüzünüze sürüp maske olarak kullanabilirsiniz.

 1. Mayonez

Mayonez her ne kadar kulağa ilginç gelse de cilt için yararlıdır. Çünkü içinde yağ ve yumurta bulur. Cildinizi derince nemlendirir ve besler.

 1. Yoğurt

Yoğurdun birçok yararı olduğu herkesçe bilinmektedir. Doğal bir yoğurt cilde parlaklık verir, pürüzsüzleştirir, arındırır, sakinleştirir ve nemlendirir. Düzenli kullanımın sonunda sıkı ve canlı bir cilde sahip olursunuz.

 1. Kakao

Kakao, çikolata haliyle cilt bakım tedavilerinde sıkça kullanılır. Bunun nedeni içerisindeki antioksidan seviyesinin yüksek olmasıdır. Cildi besler ve nemlendirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu