Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Kurban etinden koronavirüs bulaşır mı? Kurban kesimi nasıl olmalı?

Eklenme:
 Kurban etinden koronavirüs bulaşır mı? Kurban kesimi nasıl olmalı?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, vatandaşların yoğun olarak sorduğu kurban etinden koronavirüs bulaşır mı sorusunun yanıtını verdi.

Kurban etinden koronavirüs bulaşır mı?

Profesör Özlü, vatandaşların yoğun olarak merak ettiği sorunun yanıtına şu şekilde verdi; ‘Kurban etinden virüs bulaşır mı’ diye soruluyor. Sorunun cevabı biraz karmaşık, birkaç adımda yanıtlamaya çalışacağım. Önce ‘kurban etinde virüs olur mu’ sorusuyla başlayalım. İster hasta, isterse sağlıklı virüsü taşıyan kişilerin konuşma, öksürme, hapşırma sırasında saçtığı damlacıklar etin üzerine gelirse, burada birkaç saat canlı kalabilir. Bu süre içinde bulaşma riski olabilir.’

Pişirip yerseniz virüs bulaşmaz

Ete elle dokunulduğu sırada bulaşma olmayacağını söyleyen Özlü, ancak dokunduktan sonra eli sabunla yıkamadan göze ve yüze sürmenin bulaşmaya yol açabileceğini dile getirdi. Ayrıca Özlü açıklamasının devamında ete virüs bulaşmış olsa bile usulünce pişirip tüketildiğinde virüsün bulaşma ihtimali kalmayacağını ifade etti. Kurban kesim ve pay işini yapan ya da kalabalık ortamda bulunan kişilerden birinin virüs bulaştırıcı olabilmesinin mümkün olduğunu belirten Özlü, vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.

Kurban kesimi sırasında nelere dikkat edilmeli

Koronavirüs bulaşmaması için kurban kesimi sırasında dikkat edilmesi gerekenleri de sıralayan Özlü, kesim, etin pay edilmesi, taşınması, depolanması, pişirilmeye hazırlanması gibi işlemler sırasında el hijyenine çok dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ete temas ettikten sonra su ve sabunla en az 20 30 saniye yıkamadan ellerin ağız, burun ve göze temas ettirilmemesi gerektiğini söyleyen Özlü, kesim ve pay edilme işlemlerinin olabildiğince az kişilerce yapılması ve ilgisiz kişilerin etrafta gezmesi gerektiğini söyledi. Kesin ortamında bulunan herkesin maskesini usulüne uygun şekilde takması gerektiğini söyleyen Özlü, el yıkanabilmesi için kalabalığa yetecek sayıda lavabo, sabun ve kağıt olması gerektiğini vurguladı.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 21 Ekim Çarşamba puanları! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
21 10 2020 - 14:59
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 14 Ekim Çarşamba Konukları kim? Ebru Polat kimdir?
14 10 2020 - 08:23
Pastırma sıcakları nedir? Pastırma yazı ne zaman başlayacak?
13 10 2020 - 10:47
Doğan Şentürk Fatih Portakal’ı çabuk sildi! Fatih Portakal gidince FOX Haber’in reytingleri yükseldi
9 10 2020 - 10:38
ABD Başkanı Trump korona oldu Simpsonlar bir kez daha TT’nin zirvesinde
2 10 2020 - 10:38
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 2 Ekim Cuma konukları kim? Bol Eğlenceli konuklar geliyor
2 10 2020 - 09:06
Yorum Yap