Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kurban eti dondurucuda nasıl ve ne kadar saklanır?

Kurban Bayramı dün başladı ve vatandaşlar Kurban etlerini saklamak için yöntemleri internet üzerinde araştırıyor. En çok merak edilen soruların başında ise kurban eti dondurucuda nasıl saklanır? Kurban eti dondurucuda ne kadar bekleyebilir gibi sorular geliyor. Peki kurbanlık kesildikten sonra ne kadar dondurucuda saklanır?
Eklenme:
 Kurban eti dondurucuda nasıl ve ne kadar saklanır?

Kurban Bayramının başlaması ile birlikte Kurban eti ne zaman ve nasıl yenmeli sorusu da gündeme geldi. Uzmanlara göre kurban etinin hemen tüketilmesi sakıncalı mutlaka dinlendirmek ve bekletmek gerekiyor. Peki kurban eti dondurucuda ne kadar ve nasıl saklanmalı?

Kurban eti ne zaman yenmeli?

Uzmanlar kesilen eti dinlendirmeden tüketmemek gerektiğini söylüyor. Yeni kesilen et de ölüm katılığı oluşuyor bu nedenle pişirmede ve sindirimde güçlük çekiliyor. Et kesildikten sonra güneş görmeyen serin bir ortamda 3-4 saatlik bir sürede bekletilmeli. Ardından yüksek kalitede et elde etmek için -4 derece civarında olan bir alanda tercihen buzdolabında tutulmalı. Etin ölüm sonrasındaki olgunlaşma sürecinin sağlanması için 24 saatin yeterli olduğu belirtiliyor. Bu sürede hem et yumuşuyor hem de daha lezzetli hale geliyor. Bu nedenle et pişirilmeden önce en az 12-24 saat arasında dinlendirilmeli.

Kurban eti dondurucuda nasıl saklanmalı?

Kurban eti kesildikten sonra hemen tüketilmeyecekse mutlaka saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Et buzdolabında 2-3 gün kadar bekletilirken buzlukta ise -2 derecede 1-2 hafta bekletilebiliyor. Kurban eti -18 derecede derin dondurucuda ise daha uzun süre tutulabiliyor. Kıyma haline getirilmiş etlerin derin dondurucuda en fazla 3-4 ay bekletilmesi tavsiye edilirken parça halindeki etlerin ise eksi 18 derecede 12 aya kadar saklanabileceği ifade ediliyor. Etin üzerindeki yağ miktarı arttıkça saklama ömrü olumsuz etkileniyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
30 Temmuz Arefe günü tatil olacak mı? Arefe günü yarım gün tatil mi?
28 07 2020 - 17:24
Tilavet Secdesi nedir? Ayasofya’da neden Tilavet Secdesi yapıldı?
24 07 2020 - 15:14
Buşon ücreti nedir? Buşon ücreti nerede ödenir?
23 07 2020 - 10:34
Volkan Uzun kimdir? Köpeğe tecavüz iddiaları sosyal medyayı ayağa kaldırdı
23 07 2020 - 09:03
Nurseli Aksoy vurulma anı! Ünlü TikTok fenomeni neden vuruldu?
21 07 2020 - 10:46
Pınar Gültekin kimdir? Pınar Gültekin bulundu mu?
21 07 2020 - 10:24
Yorum Yap